Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Maryja walcząca ze złem

Dlaczego tak często zwracamy wzrok w stronę Maryi, choć nie jest Ona Bogiem? Czy rzeczywiście Maryja walczy z demonami? Na te pytania odpowiedział ks. prał. Eugeniusz Derdziuk, egzorcysta i kustosz krasnobrodzkiego sanktuarium.

Niedziela zamojsko-lubaczowska 30/2023, str. VI

[ TEMATY ]

Krasnobród

Archiwum Niedzieli Zamojsko-Lubaczowskiej

Ks. prał. Eugeniusz Derdziuk

Ks. prał. Eugeniusz Derdziuk

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ewa Monastyrska: Maryja jest niezwykle bliska egzorcystom, prawda?

Ks. prał. Eugeniusz Derdziuk: Tak. Nasz Pan, Jezus Chrystus w testamencie z krzyża dał nam Ją za Matkę. Przyjął Ją Jan, a wraz z nim i my. Lubię powtarzać słowa kard. Wyszyńskiego, że jeśli zawierzamy się Jej, to naśladujemy Pana Boga, bo Ojciec zaufał Jej, zawierzył i dał Syna Jednorodzonego, a Syn z krzyża dał swoje dzieło, Kościół. Jak ważna musi być Ona, skoro Bóg obdarował ją Niepokalanym Poczęciem, a Ona odpowiada w pełni, nie tak jak Ewa. Dlatego Ona wszystko może.

Reklama

Ona jest także przewidziana do walki z mocami ciemności.

To Ona jest zapowiedziana już w Księdze Rodzaju, że to Ona, Jej Potomstwo zmiażdży głowę węża. To przez Jej „tak” się wszystko stało. Kościół wpatruje się w Nią jako we wzór pójścia za Panem. Ona podobna jest do nas we wszystkim oprócz grzechu, choć inaczej niż Pan Jezus. Ona jest człowiekiem z krwi i kości. W walce duchowej zły duch Ją nienawidzi, bo Ona jest stworzeniem. Nie jest żadną boginią, jest kobietą, choć Niepokalaną, całą świętą, wybraną. Dlatego diabeł nie ma na Nią żadnego „haka”. Musi Jej się słuchać. Pan dając nam Ją za Matkę sprawił, że w Jej sercu jesteśmy po prostu bezpieczni. Bardzo ciekawe rzeczy mówi o Niej o. Candido Amantini, nauczyciel o. Amortha. „Wyraźnie dostrzegamy, że Maryja jest Pośredniczką łask, ponieważ to Ona wyprasza od Syna uwolnienie od szatana. Kiedy się zaczyna egzorcyzmować opętanego, jednego z tych, którzy naprawdę mają w sobie diabła słyszymy obelgi, wyśmiewania: ja się tu dobrze czuję, ja się stąd nigdy nie ruszę, ty nic nie możesz zrobić, jesteś zbyt słaby, tracisz tylko czas. (Wtrącenie ks. prałata: Sam to nieraz słyszałem). Ale powoli włącza się do tego Maryja i zmienia się ton wypowiedzi: To Ona tego chce. Przeciwko Niej nie mogę nic zrobić. Powiedz Jej, żeby przestała wstawiać się za tą osobą. Za bardzo kocha to stworzenie. To już koniec ze mną. Wiele razy już od pierwszego egzorcyzmu zły duch wyrzuca mi, że działam z pomocą Maryi: Tak się dobrze tutaj czułem, ale Ona cię przysłała. Wiem dlaczego tu przyszedłeś, bo Ona tego chciała. Gdyby Ona nie interweniowała, nie spotkałbym cię nigdy.” (cyt. z Maryja i egzorcyzmy. Francesco Bamonte). Ojciec Francesco Bamonte przywołuje prawdy o Maryi, do których wyznania zmuszony był demon. „Nie ma języka, w którym można by uwielbić Matkę Bożą w sposób, w jaki Ona jest tego godna. Nie ma stworzenia, które potrafiłoby objąć Jej wielkość, Jej dobroć, Jej moc. Maryja sama posiada większą moc od wszystkich aniołów, wszystkich stworzeń, wszystkich świętych łącznie. Nie istnieje nic, co mogłoby się równać Maryi.” I w innym miejscu mówi o. Francesco: „Maryja jest postrachem piekła. Kocha Ona śmiertelników w najwyższym stopniu. Jej miłość do nich jest niepojęta. Ona wyrywa nam więcej dusz niż wszyscy aniołowie, wszyscy święci razem”. I tak można wiele zdań cytować. Sam wielokrotnie tego doświadczałem. Ostatnio, nawet nie używając rytuału, modliliśmy się różańcem, przy czwartej, piątej tajemnicy różańcowej zły uciekał. Nie raz słyszę: Ona tu jest! Jak dobrze, że Ją mamy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Stąd nasze modlitwy?

modlitwa z Nią jest bardzo ważna. Różaniec, Pod Twoją obronę uciekamy się..., Litania Loretańska, modlitwa św. Bernarda. To żywe serce Kościoła z jednej strony, a z drugiej ogromny opór wobec Niej. Buntuję się przeciwko temu. Jak można nie wziąć Maryi spod krzyża? Jeśli będzie w nas jakiś opór wobec modlitwy, Różańca, zawierzaniu się niej, to trzeba głęboko zastanowić się, kto za tym stoi, kto się Jej tak bardzo boi?

Do Maryi uciekają się także ci, którzy doświadczają nękań złego ducha.

Doświadczamy tego często. Wiele osób doświadczających depresję, lęki, strachy, wówczas ta modlitwa Pod Twoją obronę uciekamy się... jest faktycznie ucieczką. Kościół daje nam modlitwy takie jak Zdrowaś Mario, czy modlitwa z Cudownego Medalika. W kaplicy w Paryżu, jest figura Matki Bożej takiej, jaka objawiła się św. Katarzynie. Znajdują się tam diamenty jedne błyszczące, a inne jakby za mgłą. Św. Katarzyna zapytała Maryję, dlaczego te klejnoty nie błyszczą. Maryja odpowiedziała: To są łaski, które mam dla was, ale wy o nie nie prosicie. Trzeba Ją prosić, zapraszać Ją jak w Kanie Galilejskiej. Jak dobrze, że w naszych domach są obrazy Najświętszego Serca Pana Jezusa i Niepokalanego Serca Matki Bożej. Niech wam wszystkim Bóg błogosławi.

Dziękuję serdecznie za rozmowę.

2023-07-19 11:37

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dziękczynienie – próbą wiary

Niedziela zamojsko-lubaczowska 38/2024, str. IV

[ TEMATY ]

Krasnobród

Sławomir Bączyk

Biskup Mariusz Leszczyński błogosławi wieńce

Biskup Mariusz Leszczyński błogosławi wieńce

Tradycyjne dożynki wpisały się na stałe w krajobraz polskiej rzeczywistości. Diecezja Zamojsko-Lubaczowska od wielu lat Święto Plonów obchodzi u stóp Matki Bożej w Krasnobrodzie, gdzie każdego roku pojawiają się dziesiątki kolorowych wieńców.

To czas podziękowania za to, co mamy, za chleb. Czas podziękowania Bogu za łaski i rolnikom za ich ciężką pracę – podkreślił burmistrz Krasnobrodu, Kazimierz Misztal.
CZYTAJ DALEJ

Wrocławscy niesłyszący uczcili św. Filipa Smaldone

2026-06-21 15:50

ks. Łukasz Romańczuk

Festyn ku czci św. Filipa Smaldone

Festyn ku czci św. Filipa Smaldone

Od wielu lat w czerwcu we Wrocławiu odbywają się doroczne uroczystości ku czci św. Filipa Smaldone – patrona osób niesłyszących i słabosłyszących. Wydarzenie organizuje Duszpasterstwo Niesłyszących Archidiecezji Wrocławskiej.

Wspólne świętowanie rozpoczęło się Mszą świętą w kościele Świętego Krzyża na Ostrowie Tumskim. Eucharystia była w całości tłumaczona na język migowy przez trzech tłumaczy . Homilię wygłosił ks. Tomasz Filinowicz, duszpasterz niesłyszących i niewidomych Archidiecezji wrocławskiej. Nawiązując do słów Ewangelii o tym, że „nie ma nic ukrytego, co nie miałoby być ujawnione”, przypomniał, że przez wieki osoby głuche były wykluczane z życia publicznego. – Wiedza dla głuchych przez długi czas pozostawała zakryta. Arystoteles twierdził, że głuchy i głupi to to samo, więc nie ma sensu podejmować edukacji głuchych. Bogu dzięki, to się zmieniło m.in. dzięki św. Filipowi Smaldone, który zakładał szkoły dla niesłyszących – zaznaczył ks. Filinowicz, podkreślając również aktualność drugiego wezwania Jezusa: „Nie bójcie się ludzi”. – Są sytuacje, w których ludzie próbują niszczyć to, co dobre. U Filipa Smaldone też takich nie brakowało. Rada miasta chciała odebrać mu szkołę, więc rozpowszechniano nieprawdziwe informacje o jego działalności. Dlatego zachęcam, by się nie bać, by mieć odwagę robić to, co do nas należy, nawet jeśli spotkamy się z niechęcią czy próbą niszczenia tego, co robimy – wskazał kapłan.
CZYTAJ DALEJ

Oświadczenie Kurii Metropolitalnej w Krakowie

2026-06-22 12:39

[ TEMATY ]

oświadczenie

Archidiecezja Krakowska

Oświadczenie w sprawie wyników eksperckiej analizy finansowo-organizacyjnej Kurii Metropolitalnej w Krakowie

W pierwszym kwartale br., z inicjatywy kard. Grzegorza Rysia, w Kurii Metropolitalnej Archidiecezji Krakowskiej została przeprowadzona ekspercka analiza finansowo-organizacyjna. Przygotował ją pro bono dr Jarosław Bauc, ekonomista i menedżer, minister finansów w rządzie prof. Jerzego Buzka w latach 2000–2001.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję