Reklama

Niedziela w Warszawie

W drodze na ŚDM

Za niewiele ponad tydzień rozpoczną się Dni w Diecezjach poprzedzające Światowe Dni Młodzieży w Lizbonie. Młodzi z parafii św. Hieronima w Starej Miłosnej w Warszawie wraz z duszpasterzami kończą właśnie ostatnie przygotowania do wyjazdu.

Niedziela warszawska 29/2023, str. V

[ TEMATY ]

Warszawa

Archiwum PŚH

Młodzież z parafii św. Hieronima

Młodzież z parafii św. Hieronima

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Aleksandra należy do przyparafialnego Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. Wyjazd na ŚDM ma miejsce między ważnymi etapami jej życia. Niedawno ukończyła Liceum Ogólnokształcące, a od października rozpocznie studia. Jak sama podkreśla, jest więc co omadlać. Ciekawi ją, jak będzie wyglądać spotkanie młodych z papieżem Franciszkiem, bo nigdy jeszcze nie uczestniczyła w tym wydarzaniu.

– Jednym z celów mojego pielgrzymowania jest chęć poznania rówieśników z różnych stron świata, którzy podzielają moje poglądy – mówi Aleksandra Malińska.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Pomysł JPII

Ola nie kryje zadowolenia z przygotowań, które odbywały się przy parafii w Starej Miłosnej, bo dzięki nim dowiedziała się, jak zrodziła się idea Światowych Dni Młodzieży, czym są i jaki jest ich cel. Podczas spotkań formacyjnych otrzymała też materiały do samodzielnego przygotowania się w domu. Pomogło jej to jeszcze lepiej zrozumieć, w czym będzie wkrótce uczestniczyć.

Regularne spotkania młodych katolików z całego świata zainicjował św. Jan Paweł II. Przez niemal trzy dekady wydarzenie odbyło się na wszystkich kontynentach i zgromadziło miliony chrześcijan na wspólnej modlitwie i radosnym świętowaniu.

Reklama

Tegoroczne ŚDM odbędą się w Portugalii. Ich myślą przewodnią będą słowa Maryi: „Wielbi dusza moja Pana”. Pierwszy tydzień młodzież spędzi w różnych diecezjach kraju. Ostatnie kilka dni będą poświęcone na modlitwę, czuwania i spotkania z Piotrem naszych czasów, papieżem Franciszkiem.

Magnificat

Światowe Dni Młodzieży odbywają się raz na kilka lat stąd też niezwykle ważne są przygotowania.

Pierwszy regionalny etap 24 młodych ludzi z parafii św. Hieronima spędzi w diecezji Porto w północnej części Portugalii. Jest to bardzo zróżnicowana grupa wiekowa, obejmująca zarówno młodzież z ostatnich klas szkoły podstawowej, licealistów, jak i studentów.

– Ściśle współpracujemy z koordynatorem diecezjalnym, ks. Michałem Dziedzicem. Niedawno mieliśmy posłanie, bo nasz wyjazd mieści się również w ramach wyjazdu całej diecezji – mówi ks. Marek Jaromij.

Koszty wyjazdu udało się obniżyć dzięki wsparciu parafian, którzy kupowali od młodych np. zrobione przez nich palemki. Przygotowania trwały od kwietnia do czerwca.

– Rozmawialiśmy o tym, czym jest pielgrzymowanie, dlaczego ważne jest, by towarzyszyły mu intencje. Staraliśmy się także znaleźć czas na integrację między sobą – powiedział ks. Jaromij.

Na ostatniej prostej pozostały już tylko przygotowanie techniczne, pakowanie walizek oraz oczekiwanie na wielkie duchowe wydarzenie, które przez następne kilka lat może na naszym kontynencie się nie powtórzyć.

ŚDM w Portugalii potrwają od 24 lipca do 6 sierpnia. Ojciec święty Franciszek dołączy do młodych w czwartek w drugim tygodniu wydarzenia. W piątek papież będzie przewodniczyć Drodze Krzyżowej, zaś w sobotę modlitewnemu czuwaniu. Obchody zwieńczy uroczysta Eucharystia pod jego przewodnictwem. Wtedy też poznamy gospodarza kolejnych Światowych Dni Młodzieży.

2023-07-11 22:27

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Warszawa: 4 kolejne osoby zatrzymane w związku z atakiem nożownika

[ TEMATY ]

Warszawa

Adobe Stock

ZDJĘCIE ILUSTRACYJNE

ZDJĘCIE ILUSTRACYJNE

Komenda Stołeczna Policji poinformowała we wtorek, że w związku z atakiem nożownika w Lesie Bródnowskim funkcjonariusze poza 26-letnim mężczyzną zatrzymali, także 4 inne osoby obecne na miejscu zdarzenia. Nastolatkowie brali czynny udział w tym zdarzeniu.

"W związku ze zdarzeniem w lesie przy ulicy Głębockiej 15, poza 26-letnim mężczyzną policjanci zatrzymali także inne 4 osoby obecne na miejscu w chwili zdarzenia. Zebrany w tej sprawie materiał dowodowy wskazuje na to, że dopuściły się one przestępstwa na 26-latku" - poinformowała na platformie X Komenda Stołeczna Policji.
CZYTAJ DALEJ

Abp Marek Jędraszewski odebrał nagrodę im. Henryka Pobożnego

2025-04-06 09:27

ks. Waldemar Wesołowski

Tym razem laureatem był arcybiskup Marek Jędraszewski, metropolita krakowski.

- Ideą nagrody jest promowanie i nagradzanie osób, które poprzez odwagę, bezkompromisowość, wiedzę, kulturę i różne formy działalności publicznej idą we współczesnym świecie drogą ukazaną niegdyś przez patronów Bractwa: księcia Henryka Pobożnego i jego małżonkę Annę, osób, które w życiu publicznym stają w obronie cywilizacji łacińskiej i chrześcijańskiej, Ojczyzny, życia i godności człowieka - czytamy na stronie Bractwa Henryka Pobożnego.
CZYTAJ DALEJ

Głos Boga jest pierwszym źródłem życia

2025-04-06 15:07

[ TEMATY ]

sanktuarium Otyń

Wielkopostne czuwanie kobiet

Karolina Krasowska

Wrażenie podczas spotkania robił kościół pełen kobiet

Wrażenie podczas spotkania robił kościół pełen kobiet

„Córka Głosu” – pod takim hasłem w sanktuarium w Otyniu odbyło się wielkopostne czuwanie dla kobiet.

Był czas na konferencję, modlitwę wstawienniczą, adorację Najświętszego Sakramentu i oczywiście Eucharystię. Czuwanie, które odbyło się 5 kwietnia, poprowadziła Wspólnota Ewangelizacyjna „Syjon” wraz z zespołem, a konferencję skierowaną do pań, które wyjątkowo licznie przybyły tego dnia na spotkanie, wygłosiła Justyna Wojtaszewska. Liderka wspólnoty podzieliła się w nim osobistym doświadczeniem swojego życia. – Konferencja jest zbudowana na moim świadectwie życia kobiety, która doświadczyła nawrócenia przez słowo Boże i która każdego dnia, kiedy to słowo otwiera, zmienia przez to swoją rzeczywistość. Składając swoje świadectwo chciałam zaprosić kobiety naszego Kościoła katolickiego do wejścia na tą drogę, żeby nauczyć się życia ze słowem Bożym i tak to spotkanie dzisiaj przygotowaliśmy, żeby kobiety poszły dalej i dały się zaprosić w tą zamianę: przestały analizować, zamartwiać się, tylko, żeby uczyły się tego, że głos Boga jest pierwszym źródłem życia, z którego czerpiemy każdego dnia. Taki jest zamysł tego spotkania, dlatego nazywa się ono „Córka Głosu” – mówi liderka Wspólnoty Ewangelizacyjnej „Syjon”.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję