Reklama

Niedziela Przemyska

Zróbmy miejsce Chrystusowi

Mamy robić miejsce Chrystusowi w całym świecie, a najbardziej w naszym sercu – powiedział do zgromadzonych na Eucharystii abp Adam Szal.

Niedziela przemyska 25/2023, str. I

[ TEMATY ]

Przemyśl

Łukasz Sztolf

Z sanktuarium św. Józefa wyruszyła procesja z Najświętszym Sakramentem do czterech ołtarzy

Z sanktuarium św. Józefa wyruszyła procesja z Najświętszym Sakramentem do czterech ołtarzy

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Tradycyjnie w uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa ulicami Przemyśla oraz miast i wsi archidiecezji przemyskiej przeszły procesje eucharystyczne do czterech ołtarzy. Ponadto w Przemyślu kościół św. Józefa został wyniesiony do godności sanktuarium.

Procesję Bożego Ciała rozpoczęła uroczysta Msza św. w kościele księży salezjanów św. Józefa. Modlitwie przewodniczył metropolita przemyski abp Adam Szal. Tuż po wstępie do Eucharystii hierarcha odczytał dekret, podnoszący rangę kościoła św. Józefa w Przemyślu do godności sanktuarium św. Józefa Wychowawcy i Opiekuna Zbawiciela. – Wszystkim wiernym, którzy będą pielgrzymować do przemyskiego sanktuarium św. Józefa oraz włączą się w dzieło ewangelizacji, z serca błogosławię – czytał w dekrecie metropolita przemyski.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Pasterz archidiecezji wygłosił także homilię do zgromadzonych wiernych. – Wzruszające są nasze katolickie procesje Bożego Ciała – powiedział abp Szal. I dodał: – Chrystus, obecny w Najświętszym Sakramencie, wędruje z nami ulicami miast i wiosek, i wchodzi w naszą codzienność. To piękny symbol i piękna rzeczywistość zawierająca w sobie niezwykle ważne przesłanie. Nasze życie chrześcijańskie ma właściwe znaczenie i sens, gdy wędrujemy razem z Chrystusem. Ważne jest to, abyśmy tę dzisiejszą uroczystość przeżyli z odpowiednim wewnętrznym nastawieniem.

Reklama

Metropolita przemyski przypomniał, że tajemnica Eucharystii, szczególnie podkreślona w uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, jest największym skarbem naszej wiary i bliską łącznością z samym Bogiem. – Wierzymy mocno, że Chrystus jest obecny w Najświętszym Sakramencie podczas Eucharystii, ale także w tabernakulum. Dziękujemy dzisiaj dobremu Bogu za to, że postanowił – co wypowiedział Jego Syn w Wieczerniku – byśmy jako Apostołowie i ich następcy czynili na pamiątkę to, co On uczynił w Wieczerniku i czego dokonał na Kalwarii. Pamiętajmy, że najpiękniejszym miejscem, gdzie obecny jest Chrystus, jest nasze serce – podkreślił hierarcha.

Zapraszając nas do życia wiarą, abp Szal przywołał dwa przykłady, Maryję i Józefa, których wiara była niezwykła. Szczególnym przykładem wiary może być dla nas właśnie św. Józef, który czczony będzie od tego dnia w przemyskim sanktuarium. – Wiara św. Józefa była poddawana wielu próbom. Słowa przekazane przez Anioła, wyjaśniły mu dziewicze poczęcie Zbawiciela, a on w to uwierzył. Wkrótce pojawiły się nowe trudności – wskazał kaznodzieja.

Powołując się na słowa św. Jana Pawła II, abp Adam Szal zaznaczył, że św. Józef jest niezwykłym opiekunem i wychowawcą, który towarzyszył dorastaniu Jezusa. – My wszyscy otrzymaliśmy łaskę dotykania, przyjmowania do swojego serca Syna Bożego. [...] Dzisiaj prosimy św. Józefa, w nowo ustanowionym sanktuarium, aby pomagał nam budzić w sobie wiarę, podobną do tej, którą miała w sobie Maryja, jego oblubienica i jaką miał on sam.

Metropolita przemyski przywoływał także przykłady wiary ludzi świętych, m.in. św. Józefa Sebastiana Pelczara, który powołał parafię św. Józefa w Przemyślu, a także odniósł się do postaci Józefa i Wiktorii Ulmów, którzy przez swoją wiarę i miłość do drugiego człowieka zostali zamordowani, a dziś oczekujemy na ich beatyfikację.

Reklama

Na koniec homilii, skupiając się na uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, hierarcha zaznaczył, że procesja Bożego Ciała nie jest wydarzeniem wyłącznie dla ludzi wierzących. – Modlimy się o to, by Chrystus wychodząc z nami na ulicę miast i wiosek, przyszedł do innych ludzi, także do tych, którzy nie są zainteresowani uroczystością, którzy będą odwracać głowę i nie będą chcieli spojrzeć na Jezusa Eucharystycznego. Będziemy się modlić o to, aby światło łaski wiary dotarło także do nich.

Na koniec Eucharystii jeden z księży salezjanów podziękował za dar wyniesienia kościoła św. Józefa do godności sanktuarium. – To nie tylko dar, ale i wezwanie. To nie tylko honor, ale także więcej pracy pastoralnej. Chcemy zapewnić, że wraz z uczynieniem naszej świątyni sanktuarium, chcemy razem z ks. Bosco – który mówił, że chleba i pracy wam nie zabraknie – podjąć się tej dodatkowej pracy – zapewniał kapłan.

Po zakończeniu Mszy św. z sanktuarium św. Józefa Wychowawcy i Opiekuna Zbawiciela wyruszyła procesja eucharystyczna ulicami miasta do czterech ołtarzy umieszczonych w wybranych lokalizacjach miasta: przy kościołach Świętej Trójcy, św. Marii Magdaleny u ojców franciszkanów, przy archikatedralnym soborze greckokatolickim św. Jana Chrzciciela i przy bazylice archikatedralnej w Przemyślu.

Tradycyjnie w uroczystości Bożego Ciała razem z licznie zgromadzonymi wiernym, kapłanami i zgromadzeniami zakonnymi uczestniczyli: abp Adam Szal, arcybiskup senior Józef Michalik, bp Stanisław Jamrozek i bp Krzysztof Chudzio, a wraz z nimi hierarcha Kościoła greckokatolickiego abp Eugeniusz Popowicz.

2023-06-14 08:42

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Czy wiecie, że…

...Honorowa Straż św. Michała Archanioła jest wspólnotą modlitewną jedynego w Polsce sanktuarium św. Michała Archanioła w Miejscu Piastowym?

W XIX wieku dziedzicem terenów, które obecnie należą do gminy Miejsce Piastowe (diec. przemyska), był Jan Trzecieski. Ksiądz proboszcz Bronisław Markiewicz, znany już wówczas pedagog, założyciel Zgromadzenia św. Michała Archanioła, otrzymał od niego ziemie pod budowę domu dla sierot. W kolejnych latach rozbudowywano kompleks zakładów wychowawczych oraz dom zgromadzenia. Obecnie w budynkach mieści się Michalicki Zespół Szkół Ponadpodstawowych. W latach 1931-35 na wzgórzu powstał kościół zakonny Matki Bożej Królowej Polski i św. Michała Archanioła. Na frontonie kościoła widniały słowa przepowiedni Anioła Stróża Polski, zapamiętane i uwiecznione drukiem przez ks. Markiewicza: „Polacy! Najwyżej Pan Bóg was wyniesie, kiedy dacie światu wielkiego papieża”. W 1997 r. do Miejsca Piastowego przybył św. Jan Paweł II. 4 czerwca 2007 r. metropolita przemyski abp Józef Michalik wydał dekret, który podniósł kościół do rangi sanktuarium św. Michała Archanioła i bł. Bronisława Markiewicza.
CZYTAJ DALEJ

Biskup Kiciński: Wielość form życia konsekrowanego świadczy o mocy Ducha Świętego

2026-01-29 23:28

Magdalena Lewandowska/Niedziela

S. Teresa Romotowska otrzymała od bp. Kicińskiego specjalne podziękowania

S. Teresa Romotowska otrzymała od bp. Kicińskiego specjalne podziękowania

Dzień Życia Konsekrowanego jest okazją do ukazania obecności osób konsekrowanych zarówno w Kościele, jak i w przestrzeni publicznej. Jak podkreślił bp Jacek Kiciński CMF podczas konferencji prasowej w siedzibie Konferencji Episkopatu Polski: - Ten dzień jest po to, żeby z jednej strony pokazać Kościołowi i światu, że osoby konsekrowane są pośród nas, żyją, posługują, towarzyszą nam na co dzień.

Hierarcha zwrócił jednocześnie uwagę, że Dzień Życia Konsekrowanego ma także wymiar wewnętrzny. - Z drugiej strony ten dzień jest po to, żeby same osoby konsekrowane miały chwilę zatrzymania się, refleksji nad swoim życiem i powołaniem, po to, by jeszcze bardziej ożywić swoją obecność w Kościele i świecie — zaznaczył.
CZYTAJ DALEJ

Intencje Leona XIV - „kompasem” dla Kościoła

2026-01-30 16:48

[ TEMATY ]

Leon XIV

Papieskie intencje modlitewne na 2027 rok

Vatican Media

„Modlitwa, która otwiera oczy, poszerza serce i przywraca godność codzienności” - tak dyrektor Papieskiej Światowej Sieci Modlitwy, jezuita o. Cristóbal Fones, określił intencje modlitewne Papieża Leona XIV na rok 2027, ogłoszone 30 stycznia w Watykanie. Nazwał je „duchowym i duszpasterskim kompasem” Kościoła.

Jak podkreślił o. Fones, intencje na kolejne miesiące tworzą „kompas”, który ma prowadzić Kościół „od życia wewnętrznego ku najbardziej konkretnym wyzwaniom współczesnego świata”.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję