Reklama

Zdrowie

Zadbajmy o nerki

[ TEMATY ]

akcja

Archiwum organizatorów akcji NEFROTEST

Dzięki akcji NEFROTEST przeprowadzonej w czerwcu w Częstochowie 14,6 % przebadanych osób, dowiedziało się, że ich wyniki odbiegają od normy, co może oznaczać, że rozwija się u nich choroba nerek. Po wstępnych badaniach przesiewowych zostali oni skierowani na dalszą diagnostykę. Kampania NEFROTEST daje szansę na wczesną diagnozę i rozpoczęcie leczenia tych pacjentów, u których wyniki mogą wskazywać na przewlekłą chorobę nerek (PChN). Wczesne wykrycie schorzenia i leczenie pod opieką nefrologa może doprowadzić do całkowitego wyleczenia, a w przypadku zaawansowania znacznie spowolnić proces postępu choroby.

Podczas akcji NEFROTEST w Częstochowie pielęgniarki ze stacji dializ pobrały pacjentom krew, aby oznaczyć stężenie kreatyniny i wyliczyć wskaźnik filtracji kłębuszkowej - eGFR. – Kiedy mamy zwiększone stężenie kreatyniny w surowicy krwi, oznacza to że nasze nerki pracują nieprawidłowo. Część toksyn powstała w wyniku przemian metabolicznych, która jest usuwana w warunkach prawidłowych z moczem, zostaje zatrzymana w ustroju. Dochodzi do powolnego zatruwania organizmu ze wszystkimi tego konsekwencjami. Oczywiście samo zwiększone stężenie kreatyniny w surowicy nie jest wystarczające do pełnego rozpoznania choroby – potrzebne są szczegółowe badanie lekarskie i specjalistyczne badanie diagnostyczne – tłumaczy dr Iwona Kweclich – dyrektor Centrum Dializ Fresenius w Częstochowie.

Reklama

Warto przypomnieć, że największe w Polsce badania przesiewowe nerek w ramach kampanii NEFROTEST potwierdzają alarmujące dane statystyczne dotyczące częstości występowania chorób nerek w populacji osób dorosłych. Kampania trwa już 6. rok i przebadano mieszkańców z 52 powiatów z 15 województw. U większości z ponad 40 tysięcy osób wskaźniki pracy nerek nie odbiegały od wartości prawidłowych. Jednak u blisko 4 tysięcy przebadanych kreatynina była podwyższona, natomiast wskaźnik filtracji kłębuszkowej eGFR (potocznie mówiąc wskaźnik sprawności nerek) był obniżony. Może to świadczyć o toczącej się z różnych przyczyn chorobie nerek. Najwięcej nieprawidłowych wyników, ok. 29%, mieli pacjenci w Białymstoku oraz w Kozienicach – 24%, najmniej w Legnicy – 1% .

– To przełom w myśleniu o chorych na nerki w Polsce. Dotąd na podstawie danych z innych krajów, tylko szacowaliśmy liczbę osób, które mogą cierpieć na przewlekłą chorobę nerek. Teraz mamy już pewność, choroby nerek, choć na co dzień tak rzadko się o nich pamięta, dotyczą 4 milionów Polaków – mówi prof. Marian Klinger, Krajowy Konsultant w dziedzinie Nefrologii i patron naukowy NEFROTESTu.

Kampania NEFROTEST jest organizowana przez Nefron - Sekcję Nefrologiczną Izby Gospodarczej Medycyna Polska, a w Częstochowie z lokalnym partnerem Centrum Dializ Fresenius w Częstochowie. Wśród honorowych patronów akcji w Częstochowie byli abp dr Wacław Depo -– Metropolita Częstochowski oraz o. Arnold Chrapkowski OSPPE – Generał Zakonu Świętego Pawła Pierwszego Pustelnika.

2015-06-25 11:55

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

"Bieg do Serca" w roku Jubileuszu Miłosierdzia

[ TEMATY ]

akcja

Rok Miłosierdzia

Magdalena Niebudek

Ruszyły przygotowania do II Biegu do Serca. Impreza ta ma się odbyć 3 kwietnia w Niedzielę Miłosierdzia 2016 roku. Bieg zorganizowany będzie na skalę ogólnopolską. Pomysłodawcą i głównym organizatorem przedsięwzięcia jest Jarosław Komorowski, katecheta z Kłodzka.

"Będzie to wydarzenie o charakterze sportowo-religijnym, które w sposób nowoczesny przekazuje światu orędzie Bożego Miłosierdzia. Głównym kierunkiem „Biegu” jest Serce Jezusa - wyjaśniał przed pierwszym biegiem pomysłodawca „Biegu do Serca” w diecezji świdnickiej. "W czasie «Biegu » pragniemy wsłuchiwać się w rytm Serca Jezusa i wołać «Jezu cichy i pokornego Serca, uczyń serca nasze według serca Twego»" - dodaje.

CZYTAJ DALEJ

Błogosławiony prymas Wyszyński jest symbolem nadziei dla świeckich i wzorem dla pasterzy Kościoła - rozmowa z dr Ewą K. Czaczkowską

2021-09-18 10:59

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

Karol Porwich/Niedziela

- Beatyfikacja Stefana Wyszyńskiego jako prymasa, biskupa i duchownego jest ważnym znakiem na dziś w kontekście problemów, które przeżywa Kościół czy duchowieństwo. Jest symbolem nadziei dla świeckich i wzorem dla pasterzy Kościoła - mówi w pobeatyfikacyjnej rozmowie z KAI, dr Ewa K. Czaczkowska, autorka trzech książek o Prymasie Tysiąclecia: „Kardynał Wyszyński. Biografia”, „Prymas Wyszyński. Wiara, nadzieja, miłość” oraz „Będziesz miłował….Krótka historia życia Stefana Wyszyńskiego, prymasa Polski”, przeznaczonej dla dzieci.

Łukasz Kaczyński (KAI): Dlaczego beatyfikacja prymasa Stefana Wyszyńskiego, która odbyła się w zeszłą niedzielę, powinna głęboko odcisnąć się w sercach Polaków?

CZYTAJ DALEJ

Boże, Ojcze miłosierny...

2021-09-19 18:42

Małgorzata Pabis

    W bazylice Bożego Miłosierdzia i w ponad 70 miejscach na całym świecie trwają przygotowania do 20. rocznicy tego wydarzenia.

    W niedzielę 19 września – w Godzinie Miłosierdzia i w czasie Mszy świętej sprawowanej o godz. 15.20 w bazylice Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach rozważany był pierwszy fragment Aktu zawierzenia świata Bożemu miłosierdziu, który 17 sierpnia 2002 roku na łagiewnickim wzgórzu wypowiedział św. Jan Paweł II.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję