Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Archidiecezja

Łączą nas drzewa

Cenna, kwietniowa inicjatywa Lasów Polskich również w naszej archidiecezji.

2023-05-10 08:06

Niedziela szczecińsko-kamieńska 20/2023, str. II

[ TEMATY ]

Las Pamięci

Archiwum Nadleśnictwo Myślibórz

Uczestnicy sadzenia lasu w Dłusku

Uczestnicy sadzenia lasu w Dłusku

Na terenie całej Polski trwa akcja sadzenia Lasów Pamięci Jana Pawła II, która jest hołdem dla Jego niepodważalnej świętości i zasług dla Polski. Jest to inicjatywa leśników podjęta w ramach ogólnopolskiej akcji „Łączą nas Drzewa”. Papież zawsze podkreślał, że szacunek dla przyrody sprzyja rodzeniu się solidarności między ludźmi. „(...) Jeżeli miłujecie ojczystą ziemię, niech to wołanie nie pozostanie bez odpowiedzi! Zwracam się w szczególny sposób do tych, którym powierzona została odpowiedzialność za ten kraj, aby nie zapominali o obowiązku chronienia go przed ekologicznym zniszczeniem!” – głosił Jan Paweł II podczas pielgrzymki do Polski w 1999 r.

Nadleśnictwo Myślibórz zorganizowało akcję sadzenia Lasu Pamięci św. Jana Pawła II w Dłusku Gryfińskim na terenie parafii w Swobnicy. Uczestniczyło w niej wielu ważnych przedstawicieli w tym Andrzej Szelążek – dyr. Regionalny Lasów Państwowych w Szczecinie, służby mundurowe, młodzież, a także proboszcz parafii w Swobnicy ks. Bartłomiej Chmielewski salezjanin, który był prowadzącym wstępną modlitwę, pobłogosławił sadzonki, jak również uczestniczył w ich sadzeniu. Zasadzono kilkaset nowych drzewek, które przyczynią się do poprawienia środowiska naturalnego, a także będą przypominać o głębokim wymiarze posługi dla całego świata papieża, który kochał polskie lasy.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

#TrzymajSięMaryi: Oblubienica Ducha Świętego

2023-05-27 21:36

[ TEMATY ]

#TrzymajSięMaryi

Adobe.Stock

Dlaczego Maryję nazywamy Matką Kościoła? I w jakim sensie nią jest?

Teologowie nazywali Maryję Matką Kościoła już od pierwszych wieków. W ostatnim stuleciu zwracali się tak do Niej papieże: Leon XIII, św. Jan XXIII i św. Paweł VI. Jednakże to biskupi polscy złożyli papieżowi Pawłowi VI memoriał z prośbą o to, by ogłosił całej rodzinie ludzkiej Maryję jako Matkę Kościoła. Prosili też o ponowne oddanie Jej macierzyńskiemu Sercu całego świata. 16 września 1964 r. prymas Polski kard. Stefan Wyszyński, w imieniu biskupów polskich, podczas trzeciej sesji soborowej wygłosił przemówienie, w czasie którego uzasadniał konieczność ogłoszenia Maryi Matką Kościoła. Powoływał się przy tym na doświadczenia naszego narodu, dla którego Matka Boża, obecna w naszej historii, była tak często ratunkiem i prowadziła nas do prawdziwej wolności w Chrystusie. Ważne i godne pamięci jest również to, że biskupi polscy zabiegali, aby nauka o Matce Najświętszej została włączona do Konstytucji o Kościele. Ich zdaniem, miało to podkreślać godność Maryi jako Matki Kościoła, a także Jej czynną obecność w misterium Chrystusa i wspólnoty Jego uczniów.

CZYTAJ DALEJ

Czy pozwalam, aby Duch Święty uświęcał moje życie?

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Adobe Stock

Rozważania do Ewangelii J 20, 19-23.

Niedziela, 28 maja. Zesłanie Ducha Świętego, uroczystość

CZYTAJ DALEJ

Od dzisiaj nowy kwartalnik „Niedziela. Magazyn”

2023-05-28 11:19

Red.

"Niedziela. Magazyn" to kolejna, nowa inicjatywa wydawnicza Zarządu Instytutu NIEDZIELA – wydawcy Tygodnika Katolickiego „Niedziela” i lifestylowego dodatku do „Niedzieli” pt. „Bliżej Życia z Wiarą”. „Magazyn” jest w sprzedaży od niedzieli 28 maja i będzie dostępny  w parafiach lub w wersji elektronicznej jako e-wydanie. Nowe czasopismo jest kwartalnikiem.

„Niedziela. Magazyn” jest bogato ilustrowanym periodykiem liczącym 100 stron. Jego tematykę zapowiada podtytuł: Kościół – Dziedzictwo – Ojczyzna. Wśród autorów nie brakuje uznanych specjalistów, takich jak: prof. Grzegorz Górski, prof. Grzegorz Kucharczyk czy prof. Wojciech Roszkowski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję