Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Jest takie miejsce

W sercach parafian każdy pracujący tutaj ksiądz pozostał we wdzięcznej pamięci.

2023-05-10 08:06

Niedziela szczecińsko-kamieńska 20/2023, str. I

[ TEMATY ]

Jubileusz parafii

Archiwum parafii w Chwarstnicy

Ks. kan. Piotr Kozieł święci pamiątkową tablicę

Ks. kan. Piotr Kozieł święci pamiątkową tablicę

Historyczna pamięć o minionych wiekach, wydarzeniach, a przede wszystkim osobach tworzących rzeczywistość życia religijnego na Pomorzu Zachodnim, szczególnie po II wojnie światowej, jest ważnym elementem naszej tożsamości. Kolejnym tego dowodem była uroczystość, która odbyła się w wigilię święta Bożego Miłosierdzia w Chwarstnicy.

Kapłani wspólnoty

Tutejsza parafia oddana pod opiekę Trójcy Świętej została erygowana w 1947 r. choć kościół poświęcono już 20 stycznia 1946 r., kiedy jeszcze teren ten podlegał pod Gryfino i ks. Jana Palicę. W obecnym kształcie jest wspólnotą sześciu kościołów, gdzie sprawowana jest Najświętsza Ofiara i poza Chwarstnicą są to świątynie w: Bartkowie, Borzymiu, Dołgie, Mielenku i Sobieradzu. Tutejsi wierni przybyli w dużej mierze ze wschodnich terenów dawnej Rzeczypospolitej, ale i także z centralnej Polski. Pracujący tutaj dotychczasowi kapłani z wielką troską zabiegali o odbudowę kościołów, ich liturgiczne wyposażenie, a przede wszystkim o tworzenie wspólnoty modlitwy i jedności całej parafii. Posługa każdego z dotychczasowych kapłanów zarówno proboszczów, jak i przez jakiś czas wikariuszy, zasługuje na docenienie, gdyż łączyła się z wieloma wyrzeczeniami, poświęceniami, ofiarowaniem cierpienia, a także odejściami do wieczności, tak jak śp. ks. Edwarda Chadaja, czy pracującego tutaj przez wiele lat grecko-katolickiego duchownego ks. Teodora Ludkiewicza, który tworzył zręby wspólnoty parafialnej.

W pobliżu świątyni

W sercach parafian każdy pracujący tutaj ksiądz pozostał we wdzięcznej pamięci, dlatego budującym jest fakt inicjatywy, która zrodziła się wśród wiernych, aby upamiętnić dotychczasowych proboszczów specjalną tablicą, która będzie hołdem wdzięczności złożonym za ich wkład w budowanie duchowości parafian oraz za materialną troskę o święte miejsca, którymi są świątynie.

Uroczystość odsłonięcia i poświęcenia pamiątkowej tablicy odbyła się 15 kwietnia po Mszy św. sprawowanej w kościele parafialnym w Chwarstnicy, z udziałem dziekana ks. kan. Stanisława Helaka, proboszcza ks. kan. Ireneusza Pastryka, dwóch dawnych proboszczów ks. kan. Piotra Kozieła, ks. kan. Czesława Dobrowolskiego oraz kapłanów z dekanatu gryfińskiego. Tablica wspominająca posługę dotychczasowych kapłanów umieszczona została na olbrzymim głazie, który spoczął w pobliżu świątyni. Do listy wymienionych już kapłanów dodać należy jeszcze ks. Czesława Grajkowskiego, ks. Albina Klóskę, ks. Franciszka Kamińskiego, ks. Władysława Obacza i ks. Stanisława Rośka. Oficjalnego odsłonięcia dokonali fundatorzy: Paulina i Bartosz Azarkiewiczowie, Mieczysław i Zdzisław Inglot, Henryka i Franciszek Kadłubkowie, Maria Mościcka oraz Kinga i Roman Ratajowie.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Na Bożą chwałę

Niedziela przemyska 43/2022, str. IV

[ TEMATY ]

Jubileusz parafii

Radio Fara

Uroczystej Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił abp Adam Szal

Uroczystej Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił abp Adam Szal

Parafia Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Wietlinie świętowała jubileusz 75 -lecia istnienia.

Uroczystej Eucharystii z obrzędami bierzmowania, konsekracji ołtarza i poświęcenia ambony przewodniczył abp Adam Szal. W okolicznościowej homilii metropolita przemyski przybliżył zebranym kult eucharystyczny, którego centrum jest Msza św., ofiara Chrystusa składana na ołtarzu. – Pan Bóg zaprasza nas do udziału we Mszy św., szczególnie niedzielnej i świątecznej po to, byśmy mogli spotkać się z Nim i przyjąć Jego Słowo. Gdy modlimy się codziennie o chleb powszedni, prosimy także o ten chleb duchowy, eucharystyczny, który oby był naszym pokarmem – dodał.

CZYTAJ DALEJ

Sprawdź czy masz dar męstwa

2023-05-26 07:54

[ TEMATY ]

rozważanie Słowa Bożego

Diecezja Bielsko-Żywiecka

Zanurz się w inspirującej historii, która skłania do refleksji nad odwagą i jej wpływem na nasze życie. Posłuchaj opowiadania, który wciągnie Cię od pierwszych słów.

Przedstawię historię nauczycieli, którzy stawiają czoło trudnościom i konsekwencjom swoich decyzji. Dowiesz się, jak jeden akt odwagi może zmienić losy wielu osób. Ta opowieść nie tylko odkrywa ludzką naturę, ale również ukazuje siłę wewnętrzną, która pozwala nam przetrwać nawet najtrudniejsze chwile.

CZYTAJ DALEJ

Kościół na Bachledówce sanktuarium bł. kard. Stefana Wyszyńskiego

2023-05-28 15:20

bachledowka.com

Bachledówka z lotu ptaka

Bachledówka z lotu ptaka

W niedzielę 28 maja abp Marek Jędraszewski kościół na Bachledówce ustanowił sanktuarium Błogosławionego Kardynała Stefana Wyszyńskiego Czciciela Matki Boskiej Jasnogórskiej.

– Cieszymy się, że na tym miejscu będziemy mogli czcić człowieka, który ukazał nam drogę zawierzenia Matce Najświętszej, że będzie on przewodnikiem na drogach naszego życia, że jest on patronem na trudne czasy, że pokazuje nam jak pokonywać trudności zewnętrzne i wewnętrzne – mówił na początku Mszy św. o. Jerzy Kielech OSPPE, przełożony domu zakonnego i proboszcz parafii prowadzonej przez ojców paulinów w Czerwiennem.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję