Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Obrona życia, to obrona cywilizacji

Święty Jan Paweł II przestrzegał, że losy cywilizacji zależeć będą od wyniku konfrontacji trwającej między kulturą życia, a kulturą śmierci – mówi organizator marszu ks. Tomasz Kancelarczyk.

2023-04-28 19:56

Niedziela szczecińsko-kamieńska 19/2023, str. IV

[ TEMATY ]

marsz dla życia

Adam Szewczyk

Abp Andrzej Dzięga i ks. Tomasz Kancelarczyk na Jasnych Błoniach

Abp Andrzej Dzięga i ks. Tomasz Kancelarczyk na Jasnych Błoniach

Ulicami Szczecina przeszedł XIX Marsz dla Życia. Największa manifestacja w obronie życia od chwili poczęcia do naturalnej śmierci w Polsce. Tysiące szczecinian oraz gości z regionu zademonstrowało, że wartość życia ludzkiego jest nie do przecenienia, że należy je bronić i chronić bezwzględnie i zdecydowanie, zwłaszcza dziś, gdy świat nachalnie promuje cywilizację śmierci.

Wymowne hasło

Tegoroczny marsz przebiegał pod hasłem „Cywilizacja życia”.

– Gdy tylko dowiedzieliśmy się, że XXIII Dzień Papieski odbędzie się pod hasłem „Święty Jan Paweł II Cywilizacja życia” od razu do nas dotarło, że to jest to! – mówi ks. Tomasz Kancelarczyk, prezes Fundacji Małych Stópek, organizator Marszu dla Życia. – Choć mieliśmy już kilka pomysłów, wybraliśmy właśnie to. Ono dobrze oddaje ducha encykliki Evangelium Vitae Jana Pawła II, całego jego nauczania o tym. To hasło jest też pewnym uświadomieniem w co wchodzimy, w czym jesteśmy, że ta nasza obrona życia, jest obroną cywilizacji.

Treść encykliki Evangelium Vitae przepisana przez młodzież i wspólnoty archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej na ogromnych rozmiarów białe płótno, także i tym razem towarzyszyła uczestnikom marszu. To źródło inspiracji do wielu działań związanych z propagowaniem, pielęgnowaniem i wzmacnianiem idei i kultury cywilizacji życia. Święty Jan Paweł II przestrzegał, że losy cywilizacji zależeć będą od wyniku konfrontacji trwającej między kulturą życia, a kulturą śmierci. Przy czym ta druga „kultura” zasługuje na ujęcie w cudzysłów, bowiem jest zaprzeczeniem tego, co to słowo oznacza. Ojciec Święty w czasie swego pontyfikatu wielokrotnie wskazywał konkretne środowiska, w których cywilizacja życia znajduje dla siebie najbardziej żyzny grunt. Są nimi: rodzina, dzieci i młodzież. Papież dobitnie podkreślał, że każdy z nas jest wezwany „aby kochać i szanować życie każdego człowieka oraz dążyć wytrwale i z odwagą do tego, by w naszej epoce, w której mnożą się liczne oznaki śmierci, zapanowała nowa kultura życia, owoc kultury prawdy i miłości”.

Reklama

Życie pomiędzy

Kiedy z jednej strony wojna zbiera swe okrutne żniwo za naszą wschodnią granicą, z drugiej, w jakże zhumanizowanej części nowoczesnej Europy, wprowadza się prawo eutanazji dzieci od pierwszego do dwunastego roku życia. Trwanie z wyrytymi na sztandarach słowami „Cywilizacja życia”, wznoszonymi w Polsce wysoko, ponad głowy, by współczesny świat zdołał je dostrzec, nie jest już tylko manifestacją. Jest żądaniem zaprzestania szerzenia cywilizacji śmierci, krzewionej pod zadziwiającymi i szokującymi wręcz pozorami!

– Wojna na Ukrainie to także efekt braku cywilizacji życia nie tylko u samych Rosjan, ale i u Ukraińców – smutno konstatuje ks. Kancelarczyk. – Niejednokrotnie dzieliłem się tym, co usłyszałem od mego przyjaciela z Ukrainy: Jak u nas ma nie być wojny, jeśli zabijamy nienarodzonych. Cywilizacja śmierci odpowiada na cywilizację śmierci. Obym był złym prorokiem, ale odpowiedzią na cywilizację śmierci krajów takich, jak Holandia, będzie także cywilizacja śmierci. Tam, gdzie się uprawomocnia aborcję, tam będzie też prawomocna eutanazja. Zakres możliwości jej stosowania będzie stopniowo rozszerzany. Tak, jak to miało miejsce z zabiegami aborcyjnymi. Zresztą kto 20 lat temu słyszał, żeby dokonywać aborcji na dzieciach z zespołem Downa. Dziś, choć wiadomo, że dziecko z tym zespołem może żyć samodzielnie poza organizmem matki, zabieg jego usunięcia jest możliwy! Podobnie jest z eutanazją. Powtarzam: Cywilizacja śmierci, rodzi cywilizację śmierci. W ubiegłym roku maszerowaliśmy pod hasłem „Chcesz życia, wybierz życie!”. Dziś również stajemy przed wyborem. Wiedząc, że cywilizacja życia rodzi cywilizację życia, jako uczestnicy marszu przedstawiamy się jasno i jednoznacznie: Jesteśmy cywilizacją życia!

Reklama

Jak jest we mnie

Cywilizacji śmierci brakuje autorytetów. Nie oferując ludzkości nic wartościowego prócz karkołomnej ideologii ciągłej potrzeby poprawy bytu i samozadowolenia, usiłuje podkopać moralne fundamenty człowieczeństwa, sprowadzając życie do pasma czasu do zagospodarowania według błyskotliwych planów. W ich ramach próżno szukać takich wartości jak: wiara, miłość, poświęcenie, szacunek, pomoc. By zagłuszyć głosy sumień propagujących czy skłaniających się ku cywilizacji śmierci, podejmowane są przeróżne działania zmierzające do dyskredytowania poczynań obrońców czy to ładu moralnego, społecznego, czy także samego życia. Nauka św. Jana Pawła II była twarda, przez to jednoznaczna i bezkompromisowa. Dziś dla wielu po prostu niewygodna. Dla zwolenników cywilizacji śmierci po prostu nie do zniesienia.

– Język Jana Pawła II w pewnych kwestiach, a zwłaszcza dotyczących obrony życia, jest nieco militarny – mówi ks. Kancelarczyk. – Wojna cywilizacji życia z cywilizacją śmierci, czy inne słynne słowa: Potrzebna jest powszechna mobilizacja sumień i wspólny wysiłek etyczny, aby wprowadzić w czyn wielką strategię obrony życia. Papież ujmował to militarnie, bo widział ofiary. Dlatego Jan Paweł II jest atakowany jako autorytet, jako punkt odniesienia. Przecież łatwo sobie wyobrazić: nie ma Jana Pawła II, a więc nie ma Evangelium Vitae, nie ma chociażby słów „naród, który zabija swoje dzieci, jest narodem bez przyszłości”. O to wszystko właśnie chodzi. Zdaję sobie sprawę, że pod względem kierowania się tymi naukami Jana Pawła II i wprowadzania ich w życie, europejsko jesteśmy w odwrocie. Ale w tej sytuacji odpowiedzieć trzeba wpierw sobie na pytanie, nie jak jest na świecie, w Europie, czy w Polsce, tylko jak jest we mnie? O to chodzi i to jest ważne. Ważny jest mój świat, moje doświadczenie Evangelium Vitae, ważne jak jest we mnie, w moim sercu. Bo we mnie jest, że jestem przedstawicielem cywilizacji życia!

Marsz tradycyjnie już o 15 wyruszył spod pomnika św. Jana Pawła II na Jasnych Błoniach ku bazylice archikatedralnej św. Jakuba Apostoła, gdzie odprawiona została Msza św. pod przewodnictwem metropolity szczecińsko-kamieńskiego abp. Andrzeja Dzięgi, podczas której chętni mogli podjąć się Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego, czyli 9-miesięcznej modlitwy różańcem za nienarodzone dziecko zagrożone aborcją.

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W Berlinie przeszedł „Marsz dla życia” - w Szwajcarii tylko wirtualnie

[ TEMATY ]

marsz dla życia

Berlin

dlazycia.info

Ponad trzy tysiące osób uczestniczyło 19 września w 16. „Marszu dla życia”, który przeszedł przez centrum Berlina. Jego uczestnicy protestowali przeciwko aborcji oraz samobójczej śmierci w asyście osób trzecich.

Organizatorem marszu był krajowy związek „Prawo do życia” (BVL), skupiający 12 organizacji. Z powodu pandemii koronawirusa w tym roku marsz zgromadził znacznie mniej uczestników niż w latach poprzednich, dlatego był transmitowany na żywo w Internecie (w 2019 r. uczestniczyło w nim ponad 8 tys. osób z całych Niemiec).

CZYTAJ DALEJ

Śladami „łez” Matki Bożej

2023-05-26 21:42

[ TEMATY ]

Matka Boża

"Niedziela. Magazyn"

SICDAMNOME, CC BY-SA 4.0/Wikimedia Commons

Fizycy wahają się: „Powstaje materia «z niczego». A to może nastąpić tylko przez przekształcenie energii w materię”. Czyżby więc w świętych wizerunkach ukrywała się jakaś „energia”? Biolodzy, mając problem z klasyfikacją, dodają: „Taka substancja może być emitowana tylko przez żywy organizm”. Czyżby więc te wizerunki „żyły”? Zdumiewające pytania, które powinniśmy postawić… teologom.

Wschód zawsze nauczał, że ikony żyją i nabierają mocy, gdy są karmione modlitwą. Mogą też zamierać, gdy nikt ich nie omadla. Może dlatego, jak pokazują statystyki, najczęściej wizerunki płaczą tam, gdzie życie Kościoła jest intensywne.

CZYTAJ DALEJ

Srebrny jubileusz "katolika"

2023-05-28 12:16

Ks. Wojciech Kania/Niedziela

Uczniowie i nauczyciele Katolickiej Szkoły Podstawowej i Katolickiego Liceum im. św. Królowej Jadwigi w Sandomierzu świętują jubileusz 25-lecia istnienia.

Obchody jubileuszowe rozpoczęły się od uroczystej Mszy św. w bazylice katedralnej, której przewodniczył biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz. We wspólnej modlitwie wzięły udział siostry ze Zgromadzenia Sióstr Służek NMP Niepokalanej na czele z przełożoną Prowincji Sandomierskiej s. Ewą Janek i delegatką Matki Generalnej s. Lidią Kudela, nauczyciele, wychowawcy i dyrekcja sandomierskiego „katolika”, przedstawiciele innych szkół oraz rodzice i uczniowie.

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję