Do świątyni zostały wprowadzone relikwie św. Marii de Mattias, założycielki Zgromadzenia Sióstr Adoratorek Krwi Chrystusa (ASC). Relikwie przekazała na ręce proboszcza parafii ks. Krzysztofa Kowalczyka, przełożona Prowincji Wrocławskiej s. Ewa Kleps ASC wraz z s. Teresą Jaszczyszyn ASC, krajową moderatorką Stowarzyszenia Krwi Chrystusa i kandydatką do zgromadzenia – Katarzyną.
Uroczystości towarzyszyły także okolicznościowe modlitwy poświęcone Przenajdroższej Krwi Chrystusa i świętej. Szczególnym wkładem parafii stały się też utwory, specjalnie na tę okazję skomponowane przez ks. Łukasza Kutrowskiego, wykonane przez parafialną scholę.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Słowo o świętej
Siostry gościły w parafii cały dzień, na nowo przybliżając wiernym i gościom osobę św. Marii de Mattias, choć jest już ona tu znana, z racji istniejącego w parafii koła Stowarzyszenia Krwi Chrystusa. – Miłość Marii de Mattias do Krwi Chrystusa i bliźniego żyje w jej duchowych córkach, na miarę darów, którymi Bóg obdarzył dziewczęta i kobiety powołane do tego zgromadzenia, w którym wszyscy znajdą pomoc w każdym czasie – mówiła siostra prowincjalna.
Cenne relikwie
Relikwie zostały przekazane parafii decyzją zgromadzenia, na prośbę proboszcza i członków stowarzyszenia z 2019 r. Są to relikwie I stopnia, tzn. że zostały pobrane z ciała świętej.
Reklama
– Już w mojej rodzinnej parafii byłem związany ze wspólnotą Sióstr Adoratorek, które u nas posługiwały i uczyły mnie katechezy – mówi proboszcz parafii, wyjaśniając okoliczności pozyskania relikwii – Potem w czasie seminarium, moja praca magisterska poświęcona była przybyciu sióstr do Polski w 1946 r. do Bolesławca. W kolejnych latach kontakt ze wspólnotą Adoratorek i Stowarzyszeniem Krwi Chrystusa ciągle się przewijał. W 2019 r. gościliśmy w parafii, podczas dnia skupienia, przełożoną Prowincji Polskiej i to wówczas zrodził się pomysł, aby skoro mamy Ikonę Marii de Mattias, wspólnotę modlącą się w stowarzyszeniu, to może warto poprosić przełożoną generalną w Rzymie o relikwie. Pod koniec ubiegłego roku otrzymałem informację, że relikwie zostały nam przyznane i stąd ta uroczystość – dodaje.
Była to także okazja do złożenia przez proboszcza podziękowań na ręce sióstr ze zgromadzenia, parafian, wszystkich, którzy przyczynili się do przygotowania i uświetnienia tej uroczystości, a także dobrodziejów: państwu Ładzińskim – za ufundowanie i wykonanie relikwiarium; wspólnocie parafialnej Stowarzyszenia Krwi Chrystusa – za ufundowanie relikwiarza oraz p. Klimek za ozdobną tkaninę.
Kult
Wspólnota Stowarzyszenia Krwi Chrystusa w parafii spotyka się regularnie. W każdy piątek o godz. 8.30 jest odmawiana Koronka i Litania do Krwi Chrystusa, a należący do niej potem biorą udział we Mszy św. i Drodze Krzyżowej. Relikwie będą przechowywane w stworzonej w świątyni Kaplicy Bożego Miłosierdzia, gdzie znajduje się obraz Jezusa Miłosiernego oraz św. Jana Pawła II i św. Faustyny Kowalskiej, których relikwie są w posiadaniu parafii.