Reklama

Polska

Poznań: abp Jędraszewski o odpoczynku

- Człowiek ma prawo, a nawet obowiązek wziąć udział w Bożym odpoczynku i kontemplować wielkość Boga, z którego stwórczych rąk wyszedł. Ma Boga czcić i uwielbiać - mówił abp Marek Jędraszewski w poznańskiej katedrze. Wiceprzewodniczący Konferencji Episkopatu Polski w ramach przygotowania do 1050. rocznicy Chrztu Polski wyjaśnił trzecie przykazanie Dekalogu.

[ TEMATY ]

abp Marek Jędraszewski

Chrzest Polski

Łukasz Kowalski

Podkreślił, że z obowiązku wielbienia Stwórcy przez stworzenie wynika trzecie przykazanie, które Bóg dał w ramach Dekalogu Mojżeszowi: „Pamiętaj, abyś dzień święty święcił”.

- To znaczy pamiętaj o Bogu, który stworzył wszystko i jest Panem wszelkiego istnienia. Pamiętaj o świecie tak cudownym i wspaniałym, który wyszedł ze stwórczych rąk Bożych i pamiętaj o sobie, żeś na Boży obraz i podobieństwo - podkreślił abp Jędraszewski.

Reklama

Wiceprzewodniczący KEP zwrócił uwagę, że nieszczęściem współczesnego świata - o czym wspominali św. Jan Paweł II i Benedykt XVI - jest to, że żyje on w taki sposób, jakby Boga nie było, co więcej, chce z publicznej przestrzeni usunąć znaki Boga i Jego obecności.

- Wraz z zapomnienia o Bogu wiąże się zapomnienie o świecie i swoista pogarda o nim, o czym czytamy w opublikowanej w tych dniach encyklice papieża Franciszka „Laudato si'” - zauważył metropolita łódzki.

Przypomniał, że powrót człowieka do Boga, do siebie, do swojej godności musi zaczynać się od powrotu pamięci do Boga, która powinna stać się treścią niedzielnego dnia. - Nie chodzi tylko o to, by spełniać niedzielny obowiązek uczestnictwa we Mszy św., chodzi o to, by wejść w tajemnicę i głębię tego dnia, który rzeczywiście dał nam Pan - stwierdził wiceprzewodniczący KEP.

Reklama

Podkreślił, że od początku chrześcijaństwa niedziela była nazywana pierwszym dniem, bo Pan zmartwychwstał pierwszego dnia po szabacie. Niedziela jest dniem Chrystusa, bo właśnie tego dnia wypełniły się zapowiedzi Pana, że ześle od Ojca Ducha Świętego, który wszystkiego nauczy, jest Duchem pokoju i mocy. Niedziela to także dzień Kościoła. - Nie można świętować niedzieli bez wymiaru wspólnotowego - zaznaczył abp Jędraszewski. Zwrócił uwagę, że wspólnota wierzących gromadzi się w niedzielę, by na uczcie słowa i uczcie Ciała Chrystusowego wielbić Boga w Chrystusie, z Chrystusem i przez Chrystusa.

Abp Jędraszewski stwierdził, że niedziela jest też dniem człowieka. - Dzień odpoczynku jest ważny dla nas, bo staje się dniem rodziny, przyjaciół, spotkań i sąsiedzkich rozmów, kiedy razem możemy cieszyć się, że jesteśmy Bożymi dziećmi - mówił metropolita łódzki.

Zaznaczył, że tego dnia wybiegamy myślą ku uczcie niebiańskiej, która nie będzie miała końca i szczęśliwości.

Wiceprzewodniczący KEP podkreślił też, że niedziela jest dniem ludzkiej solidarności. - W niedzielę mamy okazywać zatroskanie o bardziej potrzebujących od nas samych, powinna wtedy dochodzić do głosu wyobraźnia miłosierdzia - przypomniał abp Jędraszewski.

Katechez na temat Dekalogu, głoszonych w poznańskiej katedrze, można słuchać na całym świecie przez internet, za pośrednictwem Radia Emaus.

2015-06-21 19:21

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wdzięczni za dar wiary

Niedziela lubelska 47/2016, str. 8

[ TEMATY ]

podsumowanie

Chrzest Polski

Mariusz Marek

Młodzież z klasy mundurowej Zespołu Szkół nr 3 w Puławach z herbami gmin

Młodzież z klasy mundurowej Zespołu Szkół nr 3 w Puławach
z herbami gmin

W Puławach odbyło się podsumowanie wydarzeń związanych z obchodami 1050-lecia Chrztu Polski

Uroczystości zorganizowane przez Witolda Popiołka, starostę puławskiego, i Danutę Smagę, przewodniczącą Rady Powiatu Puławskiego, zgromadziły przedstawicieli władz i instytucji centralnych, samorządowych, służb mundurowych oraz jednostek oświatowych i kulturalnych. W pierwszej części spotkania uczestnicy zgromadzili się w sali widowiskowej Puławskiego Ośrodka Kultury „Dom Chemika”. Tam przedstawiono najważniejsze projekty realizowane przez jednostki organizacyjne powiatu i gmin oraz stowarzyszenia i inne podmioty związane z jubileuszem 1050-lecia Chrztu Polski, a liczni goście w wystąpieniach podkreślili znaczenie chrztu dla rozwoju i kształtowania państwa. O genezie i społeczno-kulturalnych skutkach chrztu w okolicznościowym wykładzie mówił historyk Tomisław Giergiel. Całość dopełnił koncert chóru gminy Kurów.

CZYTAJ DALEJ

5 sposobów efektywnego nawodnienia

Niedziela Ogólnopolska 26/2021, str. 56

[ TEMATY ]

porady

Adobe.Stock

Podstawowym napojem na lato powinna być woda źródlana. Niezależnie od tego, czy jest gazowana czy nie – najlepiej gasi pragnienie.

Regularność

CZYTAJ DALEJ

Jeżów: Zniszczenia po nawałnicy

2021-07-27 13:27

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Archiwum Parafii

9 lipca przez Jeżów i okolice przeszła potężna nawałnica wyrządzając sporo szkód w budynkach, wiele drzew zostało wyrwanych z korzeniami i zerwane linie energetyczne.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję