Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Obecność w znaku

W pewnym momencie zrodziła się myśl, aby również nasza parafia mogła jeszcze bardziej realizować święte orędzie płynące z Fatimy – mówi ks. kan. Józef Dudek, proboszcz.

2023-02-28 13:24

Niedziela szczecińsko-kamieńska 10/2023, str. III

[ TEMATY ]

prezentacja parafii

Ks. Robert Gołębiowski

To już IV relikwiarz w parafii – podkreślił proboszcz

To już IV relikwiarz w parafii – podkreślił proboszcz

Stulecie objawień Matki Bożej w Fatimie zmobilizowało cały świat do otwarcia serc wobec tajemnic, które zostały przekazane trójce portugalskich pastuszków: Łucji dos Santos, Hiacyncie i Franciszkowi Marto. To oni uwrażliwili ludzkość na znaczenie modlitwy różańcowej, przebłagania za grzechy świata i przylgnięcia do Niepokalanego Serca NMP. W naszej archidiecezji czcimy już święte Dzieci Fatimskie w Sanktuarium na os. Kasztanowym a od niedawna błogosławionym kolejnym miejscem stała się parafia św. Ojca Pio w Pniewie, która otrzymała ich relikwie.

Fundamentem obecności relikwii w naszej wspólnocie – mówi ks. kan. Józef Dudek, proboszcz parafii – są pierwsze soboty miesiąca, które pielęgnujemy od wielu lat z wielkim modlitewnym oddaniem. Od czterech lat pierwsze soboty, od maja do października, zostały powiązane z procesją fatimską, różańcową ulicami naszej miejscowości. Droga tej procesji zawsze wiedzie innymi ulicami Pniewa, co stanowi także ważny element ewangelizacyjny.

Drugim wymiarem, który przyniósł owoce w postaci przybycia relikwii jest mój bardzo dobry kontakt z kustoszem Sanktuarium Dzieci Fatimskich ks. kan. Markiem Maciążkiem. Jego duchowość i cześć dla objawień fatimskich sprawia, że każdy kto trafia do sanktuarium fascynuje się postaciami świętych dzieci, ich wiarą, rozmodleniem, przyjęciem cierpienia i troską o zbawienie każdego człowieka. W ten właśnie sposób swoje serca otworzyli wobec nich moi parafianie z Krajnika Mariola i Władysław Staszek, którzy prowadząc firmę przewozową i pomagali ks. Markowi przy budowie sanktuarium.

W pewnym momencie zrodziła się myśl, aby również nasza parafia mogła godnie uczcić relikwie świętych Pastuszków i jeszcze bardziej realizować święte orędzie płynące już od 106 lat z Fatimy. Wystosowałem pismo do biskupa Leiri, na terenie której znajduje się Fatima. Pismo to osobiście zawiózł ks. Marek, a ponad rok temu przy kolejnej wizycie, otrzymał relikwie I stopnia, które przywiózł do naszej parafii. We wrześniu ub.r. uroczyście wprowadziliśmy relikwie do kościoła filialnego w Krajniku. Dokonał tego ks. kan. Marek Maciążek, a w wygłoszonym słowie Bożym przypomniał najważniejsze fakty z życia dzieci i ukazał ich głęboką duchowość wskazując na słowa, które przekazali od Maryi całemu światu.

Reklama

Po kilkunastu tygodniach relikwie odwiedziły także kolejny kościół filialny w Steklnie. W międzyczasie – mówi ks. Józef – podjęliśmy decyzję, aby na stałe relikwie znalazły się w kościele parafialnym w Pniewie. Przygotowaliśmy relikwiarium, które ufundowali Mariola i Dariusz Pietrzykowie. Uroczystość procesyjnego wprowadzenia relikwii dokonałem w niedzielę 19 lutego, po duchowym i modlitewnym przygotowaniu. Uświadomiłem naszym wiernym dlaczego tak małe dzieci zostały wybrane przez Maryję do tego świętego dzieła. Wskazałem na atmosferę życia ich rodzin, styl wychowania, sferę modlitewną, bycie we wspólnocie Kościoła, ofiarowanie swych cierpień za grzeszników, naukę w szkole ale także na ich pracę od maleńkości.

Zgromadzeni parafianie przyjęli z dojrzałą wiarą obecność pośród nas kolejnych, obok relikwii św. Ojca Pio, tym razem świętych Dzieci Fatimskich, które na stałe umieszczone zostały tuż obok bocznego ołtarza, w którym króluje Niepokalane Serce Maryi. Pod koniec Mszy św. wszyscy zebrani oddali osobiście hołd relikwiom. Dodam, że od tej pory podczas kolejnych pierwszych sobót wraz z niesioną figurą Matki Bożej Fatimskiej w procesji niesione będą również relikwie św. Dzieci Fatimskich. W ten sposób w naszej parafii jako bogactwo duchowe mamy już cztery relikwie: św. Ojca Pio i Dzieci Fatimskich w Pniewie, św. Rity w Steklnie i św. Jana Bosko w Krajniku.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rodzinna wspólnota

Niedziela łódzka 32/2022, str. IV-V

[ TEMATY ]

prezentacja parafii

Piotr Drzewiecki

Obecny modrzewiowy kościół został wybudowany w latach 1715-31

Obecny modrzewiowy kościół został wybudowany w latach 1715-31

Parafia jest niewielka, ale silna duchowo – ludzie mocno trzymają z Bogiem i Kościołem – podkreśla ks. Daniel Rylski, proboszcz parafii św. Kazimierza, św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny i Przemienienia Pańskiego w Stróży.

W niewielkiej Stróży, ostatniej wsi archidiecezji łódzkiej, przy granicy z archidiecezją częstochowską, znajduje się piękny drewniany kościół, noszący imię trzech patronów. Jest to także najmniejsza parafia w diecezji, licząca zaledwie 397 mieszkańców.

CZYTAJ DALEJ

Uzdrowienie to coś więcej niż fizyczna przemiana

[ TEMATY ]

homilia

rozważanie

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii J 5, 1-16.

Wtorek, 21 marca 2023. Wielki Post

CZYTAJ DALEJ

Przedszkole Caritas powitało wiosnę

Dzieci ze świetlicowego oddziału przedszkolnego „Słoneczko z uśmiechem”, prowadzonego przez diecezjalną Caritas, 21 marca powitały wiosnę.

Śpiew, taniec, kolorowe kwiaty – tak maluchy cieszyły się z nowej pory roku, jednocześnie żegnając mroźną zimę. Wiosenną radość widać było w całej sali przystrojonej m.in. słonecznymi girlandami.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję