Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Biblijnym szlakiem

Piękne wspomnienia i inspiracje do głębszej refleksji nad tajemnicami zapisanymi na kartach Pisma Świętego, przywieźli z pielgrzymki do Ziemi Świętej, przedstawiciele parafii św. Ottona w Szczecinie.

2023-02-28 13:24

Niedziela szczecińsko-kamieńska 10/2023, str. I

[ TEMATY ]

Ziemia Święta

Archiwum prywatne

Podczas zwiedzania Wieczernika

Podczas zwiedzania Wieczernika

Razem z grupą pielgrzymów z Krakowa i Londynu 11 lutego rozpoczęli 8-dniową pielgrzymkę. Pierwszego dnia pątnicy zwiedzili Jaffę z kościołem św. Piotra, a następnie udali się do Ein Karem, gdzie podczas Eucharystii swoje pielgrzymowanie zawierzyli Matce Bożej. Drugi dzień rozpoczął się zwiedzaniem Wieczernika i Eucharystią u ojców franciszkanów. Następnie pielgrzymi zwiedzili i poznali historię Ściany Płaczu i Placu Świątynnego. Kolejnym punktem była Bazylika Grobu Świętego z modlitwą na Kalwarii oraz nawiedzenie wnętrza Grobu Pańskiego. Trzeci dzień wypełniony był zwiedzaniem Pola Pasterzy w Betlejem i Eucharystią przy jednej z grot pasterskich. Następnie pielgrzymi poznali Bazylikę Narodzenia Pańskiego wraz z Grotą Narodzenia, gdzie śpiewem kolęd uczcili tajemnicę Wcielenia Pańskiego. Zwiedzanie zakończyło się w Grocie Mlecznej, gdzie szczególnie powierzano kobiety borykające się z problemami poczęcia dziecka. Czwarty dzień rozpoczął się Mszą św. w Grocie Apostołów i nawiedzeniem podziemnego kościoła Grobu Matki Bożej. Później była modlitwa na Górze Oliwnej w miejscu Wniebowstąpienia Jezusa oraz w kościele Pater Noster. Po przejściu z niezwykłym widokiem na Jerozolimę i dotarciu do Bramy św. Szczepana pielgrzymi rozważali tajemnice Drogi Krzyżowej, wędrując uliczkami Jerozolimy w kierunku Bazyliki Grobu. Kolejny dzień rozpoczął się Eucharystią w Betanii i modlitwą za przyjaciół oraz wizytą na Pustyni Judzkiej. Pątnicy pojechali odnowić przyrzeczenia chrzcielne nad Jordan, a następnie do Jerycha, aby zobaczyć sykomorę i modlić się przy Górze Kuszenia.

Po duchowych przeżyciach odpoczywali nad Morzem Martwym. Następny dzień wypełniła wędrówka przez Górę Karmel w Hajfie do Nazaretu, Kany Galilejskiej i na Górę Tabor na nocleg nad Jeziorem Tyberiadzkim. Kolejny dzień to wizyta w Tabghce – kościele rozmnożenia chleba oraz Eucharystia przy kościele Prymatu św. Piotra. Po rejsie po Jeziorze Tyberiadzkim pielgrzymi kosztowali rybę św. Piotra i zakończyli dzień na Górze Błogosławieństw. W ostatnim dniu Eucharystią w Ein Karem pielgrzymi podziękowali za piękny czas wędrowania śladami Jezusa i rozkoszując się promieniami słońca w Jaffie przygotowali się do powrotu do Polski.

Zwiedzanie i kontemplowanie Ziemi Świętej było możliwe dzięki profesjonalnemu przewodnictwu prof. Piotra Briksa, który oprowadzał pielgrzymów po miejscach świętych, opowiadając z wielkim zaangażowaniem historię Jezusa. Pielgrzymom życzymy duchowego wzrostu i dziękujemy za wspólne wędrowanie. Kolejna wyprawa do Ziemi Świętej z parafii św. Ottona przewidziana jest od 6 do 13 maja br. Szczegółowe informacje na stronie www.parafiaotton.pl.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ziemia Święta: rozpoczyna się remont Kaplicy Grobu Pańskiego w jerozolimskiej bazylice

[ TEMATY ]

Ziemia Święta

Jerozolima

koadmunkee/Foter.com/CC-BY

Po prawosławnej Wielkanocy, która w tym roku wypadała 1 maja, w Bazylice Zmartwychwstania Chrystusa w Jerozolimie rozpoczną się prace remontowe przy Kaplicy Grobu Pańskiego. Uzgodnienie w sprawie ich przeprowadzenia zawarły trzy Kościoły sprawujące pieczę nad tą świątynią, wzniesioną nad grobem Pana Jezusa: prawosławny, ormiański i katolicki, reprezentowany przez franciszkanów z Kustodii Ziemi Świętej.

Dokumentacją robót zajmą się eksperci ze strony każdej z tych wspólnot wyznaniowych, w tym ok. 30 profesorów uniwersytetu technicznego z Aten. Finansują je - obok wspomnianych wyznań chrześcijańskich - Światowy Fundusz Zabytków (World Monuments Fund - WMF), prywatni darczyńcy i król Jordanii Abd Allah II ibn Husajn, który jest kustoszem miejsc świętych we Wschodniej Jerozolimie.

CZYTAJ DALEJ

Abp Gądecki: nie wystarczy sprzeciw wobec wojny - potrzeba modlitwy

2023-03-20 19:43

[ TEMATY ]

abp Stanisław Gądecki

episkopat.pl

Nie wystarczy powiedzieć „nie” dla wojny, trzeba ponadto modlić się i pracować na rzecz pokoju. Gdy na kontynent europejski wracają czołgi, deportacje i zbrodnie wojenne trzeba nie tylko modlić o pokój, ale także – co trudniejsze – nie dać się zarazić nienawiścią – mówił w katedrze poznańskiej podczas modlitwy o pokój w Ukrainie abp Stanisław Gądecki.

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski odprawił Mszę św. w intencji pokoju w ramach inicjatywy Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE) „Łańcuch eucharystyczny”. „Przez 39 kolejnych dni – czyli tyle, ile jest Konferencji Episkopatów w Europie – poszczególne episkopaty będą odprawiały Eucharystię, prosząc o dar pokoju dla Ukrainy. W ten sposób przypomina nam ona jedność eucharystyczną całej Europy” – mówił abp Gądecki.

CZYTAJ DALEJ

Watykan: abp Grysa będzie reprezentował papieża także w Republice Mauritiusu

2023-03-21 12:19

[ TEMATY ]

abp Tomasz Grysa

ASD w Poznaniu

Ojciec Święty mianował Jego Ekscelencję abp. Tomasza Grysę, arcybiskupa tytularnego Rubikonu, nuncjusza apostolskiego na Madagaskarze i Seszelach oraz delegata apostolskiego na Komorach, nuncjuszem apostolskim w Republice Mauritiusu – poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

Pochodzący z archidiecezji poznańskiej abp Tomasz Grysa został mianowany przez Papieża Franciszka 27 września ub. roku nuncjuszem apostolskim na Madagaskarze oraz delegatem apostolskim na Komorach, zaś 9 lutego bieżącego roku nuncjuszem apostolskim na Seszelach. Sakrę biskupią przyjął 1 listopada ub. roku w katedrze poznańskiej z rąk sekretarza stanu Stolicy Apostolskiej, kard. Pietro Parolina. Współkonsekratorami byli arcybiskupi Stanisław Gądecki i Marek Jędraszewski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję