Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Biblijnym szlakiem

Piękne wspomnienia i inspiracje do głębszej refleksji nad tajemnicami zapisanymi na kartach Pisma Świętego, przywieźli z pielgrzymki do Ziemi Świętej, przedstawiciele parafii św. Ottona w Szczecinie.

Niedziela szczecińsko-kamieńska 10/2023, str. I

[ TEMATY ]

Ziemia Święta

Archiwum prywatne

Podczas zwiedzania Wieczernika

Podczas zwiedzania Wieczernika

Razem z grupą pielgrzymów z Krakowa i Londynu 11 lutego rozpoczęli 8-dniową pielgrzymkę. Pierwszego dnia pątnicy zwiedzili Jaffę z kościołem św. Piotra, a następnie udali się do Ein Karem, gdzie podczas Eucharystii swoje pielgrzymowanie zawierzyli Matce Bożej. Drugi dzień rozpoczął się zwiedzaniem Wieczernika i Eucharystią u ojców franciszkanów. Następnie pielgrzymi zwiedzili i poznali historię Ściany Płaczu i Placu Świątynnego. Kolejnym punktem była Bazylika Grobu Świętego z modlitwą na Kalwarii oraz nawiedzenie wnętrza Grobu Pańskiego. Trzeci dzień wypełniony był zwiedzaniem Pola Pasterzy w Betlejem i Eucharystią przy jednej z grot pasterskich. Następnie pielgrzymi poznali Bazylikę Narodzenia Pańskiego wraz z Grotą Narodzenia, gdzie śpiewem kolęd uczcili tajemnicę Wcielenia Pańskiego. Zwiedzanie zakończyło się w Grocie Mlecznej, gdzie szczególnie powierzano kobiety borykające się z problemami poczęcia dziecka. Czwarty dzień rozpoczął się Mszą św. w Grocie Apostołów i nawiedzeniem podziemnego kościoła Grobu Matki Bożej. Później była modlitwa na Górze Oliwnej w miejscu Wniebowstąpienia Jezusa oraz w kościele Pater Noster. Po przejściu z niezwykłym widokiem na Jerozolimę i dotarciu do Bramy św. Szczepana pielgrzymi rozważali tajemnice Drogi Krzyżowej, wędrując uliczkami Jerozolimy w kierunku Bazyliki Grobu. Kolejny dzień rozpoczął się Eucharystią w Betanii i modlitwą za przyjaciół oraz wizytą na Pustyni Judzkiej. Pątnicy pojechali odnowić przyrzeczenia chrzcielne nad Jordan, a następnie do Jerycha, aby zobaczyć sykomorę i modlić się przy Górze Kuszenia.

Po duchowych przeżyciach odpoczywali nad Morzem Martwym. Następny dzień wypełniła wędrówka przez Górę Karmel w Hajfie do Nazaretu, Kany Galilejskiej i na Górę Tabor na nocleg nad Jeziorem Tyberiadzkim. Kolejny dzień to wizyta w Tabghce – kościele rozmnożenia chleba oraz Eucharystia przy kościele Prymatu św. Piotra. Po rejsie po Jeziorze Tyberiadzkim pielgrzymi kosztowali rybę św. Piotra i zakończyli dzień na Górze Błogosławieństw. W ostatnim dniu Eucharystią w Ein Karem pielgrzymi podziękowali za piękny czas wędrowania śladami Jezusa i rozkoszując się promieniami słońca w Jaffie przygotowali się do powrotu do Polski.

Zwiedzanie i kontemplowanie Ziemi Świętej było możliwe dzięki profesjonalnemu przewodnictwu prof. Piotra Briksa, który oprowadzał pielgrzymów po miejscach świętych, opowiadając z wielkim zaangażowaniem historię Jezusa. Pielgrzymom życzymy duchowego wzrostu i dziękujemy za wspólne wędrowanie. Kolejna wyprawa do Ziemi Świętej z parafii św. Ottona przewidziana jest od 6 do 13 maja br. Szczegółowe informacje na stronie www.parafiaotton.pl.

2023-02-28 13:24

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

U źródeł Jordanu

Niedziela szczecińsko-kamieńska 13/2019, str. VIII

[ TEMATY ]

Ziemia Święta

Jordan

Przemysław Fenrych

Potężna grota na stoku uważana była za jedno z wejść do Hadesu

Potężna grota na stoku uważana była za jedno z wejść do Hadesu

Podczas pielgrzymki do Ziemi Świętej zaprowadzono nas do Banjas w okolicach Cezarei Filipowej, do źródeł Jordanu u stóp góry Hermon. Przepiękne miejsce: starożytne ruiny, spieniona woda przebijająca się przez skały, przepiękne wiosenne już kwiaty, a w bonusie plastry miodu utworzone przez dzikie pszczoły na pionowym skalnym urwisku. Przewodnik pielgrzymki Jacek Urbanowicz przywiódł nas w to miejsce nie tylko dla jego wybitnej urody. To miejsce jest znaczące. W czasach Jezusa było to miejsce pogańskiego kultu Pana, bożka pól i lasów przez Rzymian zwanego Faunem lub Satyrem. Dodajmy, że bóstwo to było traktowane jako wyjątkowo niewyżyte seksualnie… Potężna grota na stoku uważana była za jedno z wejść do Hadesu, do piekieł. Król Herod postawił w tym miejscu świątynie z posągami także innym rzymskim bogom, a jego następca Filip na cześć cesarza nazwał miasto Cezareą. Z punktu widzenia praktykującego Żyda trudno w całej Palestynie znaleźć miejsce bardziej obmierzłe, bardziej nieczyste i zarazem choć piękne, to przerażające. I to właśnie tutaj – jak opowiada ewangelista Mateusz – Pan Jezus przyprowadził swoich uczniów, żeby porozmawiać z nimi o bardzo ważnych sprawach. Tutaj, nie w łagodnej Galilei, nie w pobliżu jerozolimskiej świątyni, nie na judzkiej pustyni zapytał swoich uczniów: „Za kogo ludzie uważają Syna Człowieczego”? Żydzi to miejsce starali się omijać szerokim łukiem, więc Mistrz zadał uczniom to pytanie wśród pogan i to w miejscu ich kultu! Tak wybrał, tak chciał! To daje do myślenia…

CZYTAJ DALEJ

Ostatnia droga Prymasa Stefana Wyszyńskiego

2023-05-28 00:12

[ TEMATY ]

prymas

Prymas Tysiąclecia

Archiwum Instytutu Prymasowskiego

Dziś przypada 42. rocznica śmierci kard. Stefana Wyszyńskiego. Prymas Tysiąclecia zmarł w Warszawie 28 maja 1981 r. o godz. 4.40 nad ranem, w święto Wniebowstąpienia Pańskiego. A oto krótki opis ostatniej drogi Prymasa - od momentu gwałtownego pogorszenia stanu zdrowia Kardynała, co nastąpiło dwa miesiące wcześniej.

Gwałtowne pogorszenie samopoczucia kard. Stefana Wyszyńskiego nastąpiło 1 kwietnia 1981 r. Coraz wyraźniejsze stają się objawy choroby, wyrażające się w postępującym osłabieniu organizmu i narastających dolegliwościach przewodu pokarmowego. Tego dnia Prymas udaje się do kliniki Akademii Medycznej przy ul. Banacha. Zostają tam wykonane szczegółowe badania stwierdzające obecność płynu w jamie brzusznej. W swych zapiskach odnotowuje: „Rozpoczyna się Via dolorosa wśród przyjaciół Hioba. Dzień dla mnie doniosły, wydaje mi się, że jest to initium fini (początek końca)”.

CZYTAJ DALEJ

Cud miłosierdzia, z którego korzystamy

2023-05-28 10:13

[ TEMATY ]

wiara

fot s. Amata J. Nowaszewska CSFN

1. Słowo wstępu

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję