Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Rycerska brać

Każdy mężczyzna wstępujący do tego zgromadzenia stwarza sobie okazję do szerszego zaangażowania w służbę Kościołowi oraz lokalnej społeczności.

2023-02-21 13:37

Niedziela szczecińsko-kamieńska 9/2023, str. III

[ TEMATY ]

Rycerze Kolumba

Adam Szewczyk

Na Prawobrzeżu powstała formacja zwana Okrągłym Stołem

Na Prawobrzeżu powstała formacja zwana Okrągłym Stołem

Grupa mężczyzn z parafii św. Stanisława Biskupa Męczennika przystąpiła do zgromadzenia Rycerzy Kolumba. Uroczystość przyjęcia do Zakonu według szczególnego ceremoniału odbyła się 5 lutego, tuż po jednej z niedzielnych Eucharystii. W ten sposób powstała na Prawobrzeżu formacja zwana Okrągłym Stołem, podlegająca katedralnej Radzie Rycerzy Kolumba, a jej kapelanem został ks. Marcin Rolnicki.

Dobrze wiedzieć

Akt wstąpienia mężczyzn w szeregi zgromadzenia poprzedzony został niedzielną informacyjną. W jej trakcie Rycerze Kolumba przedstawiali jak w praktyce wygląda realizacja założeń tej świeckiej organizacji katolickiej. Dla parafian była to okazja do wysłuchania świadectw życia przybyłych gości, którego wspólnym mianownikiem jest troska o rodzinę, młodzież, Kościół, społeczeństwo, spięta klamrą chrześcijańskiej kultury życia opartego na miłości bliźniego, jedności, obronie życia, wspólnym działaniu i wzajemnym wspieraniu się, a dla braci rycerskiej możność zaproszenia w swe szeregi mężczyzn pragnących czynnie włączyć się w działalność wspólnoty.

Pod wspólną dewizą

Zjednoczeni pod hasłem „W służbie jednemu. W służbie wszystkim” zajmować się będą działalnością w sześciu ważnych obszarach życia: Kościół, społeczność, kultura życia, rodzina, młodzież, rada. Każdy mężczyzna wstępujący do tego zgromadzenia stwarza sobie okazję do szerszego zaangażowania w służbę Kościołowi oraz lokalnej społeczności, a także szczególnie dotkniętym przez los. Praktycznie realizować to można w przeróżny sposób, przykładowo włączając się w apostolat świeckich, aktywnie uczestnicząc w liturgii, broniąc wartości religijnych, wykonując różne prace np. porządkowe w kościołach lub ich otoczeniu. Ważna dla Zakonu Rycerzy Kolumba jest działalność charytatywna, kierowana ku potrzebującym wsparcia i pomocy, niepełnosprawnym, starszym, chorym, a także związana z szeroko rozumianą obroną życia. Rycerska brać ogromną troską otacza rodzinę. Ukazuje jej wartość, podejmuje szereg działań w kierunku wzmacniania więzi rodzinnych, troszczy się o formację religijną i patriotyczną dzieci i młodzieży, propaguje styl życia, który łączy w sobie starania o zdrowie duszy i ciała.

Reklama

Rycerze zza oceanu

Zakon oficjalną działalność rozpoczął w Stanach Zjednoczonych Ameryki w 1882 r. Grupa mężczyzn z parafii Najświętszej Maryi Panny w New Haven w stanie Connecticut pod przewodnictwem ks. Michaela McGivneya postanowiła stawić czoła wielu problemom, które dotykały żyjących tam katolików, tak na tle ekonomicznym, jak i kulturowym, narodowościowym, a także wyznaniowym.

Ksiądz McGivney opracował koncepcję świeckiego zakonu katolickich mężczyzn, którzy łączyć mieli wysiłki w celu wzajemnego wspierania się, umacniania w wierze, służenia Kościołowi i społeczności przez wspieranie księży i biskupów w ich działalności oraz niesienie pomocy tym, którzy bardzo jej potrzebują.

W Polsce Zakon Rycerzy Kolumba działa od schyłku 2006 r. i według statystyk zgromadzenia liczy ok. 6, 5 tys. członków, z czego w Szczecinie jest ich około 200.

Nazwa organizacji upamiętnia postać Krzysztofa Kolumba, a jej członkami mogą zostać jedynie pełnoletni mężczyźni będący praktykującymi katolikami, jednak do działań włączają się często całe rodziny. Naczelnymi zasadami zakonu są: miłosierdzie, jedność braterstwo i patriotyzm. Rycerze w sposób szczególny obchodzą Dzień Męża i Żony 13 lipca, w dzień zawarcia małżeństwa świętych małżonków – Zelii i Ludwika Martin, rodziców św. Tereski od Dzieciątka Jezus.

Więcej informacji na temat historii i bieżącej działalności Zakonu Rycerzy Kolumba znaleźć można w iternecie, m. in. na stronie www.rycerzekolumba.com, www.kofc.org/pl, lub na Facebooku.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nadanie stopnia patriotycznego

To było bardzo istotne wydarzenie dotyczące Rycerzy Kolumba. 9 marca br. w Krakowie-Łagiewnikach odbyła się uroczysta ceremonia nadania stopnia patriotycznego Rycerzy Kolumba.

CZYTAJ DALEJ

Co naprawdę świętujemy?

W Boże Narodzenie warto odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań: Dlaczego Syn Boży stał się człowiekiem? Po co nastąpiło Wcielenie? Po co żłóbek i kolędy?
Po co przygotowania i karp, i choinki?

W wyznaniu wiary mówimy: „On to dla nas, ludzi, i dla naszego zbawienia zstąpił z nieba. I za sprawą Ducha Świętego przyjął ciało z Maryi Dziewicy”. Jezus przychodzi do człowieka, staje się człowiekiem dla nas i dla naszego zbawienia, abyśmy mieli uczestnictwo w życiu Bożym. Słowo stało się ciałem, aby nas zbawić, to znaczy, aby nas zjednoczyć z Bogiem, aby dać nam możliwość zamieszkania z Nim w wieczności, co więcej – abyśmy mogli lepiej wniknąć w Bożą miłość.

CZYTAJ DALEJ

Watykan opublikował hasło 109. Światowego Dnia Migranta i Uchodźcy

2023-03-21 13:19

[ TEMATY ]

Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy

Krzysztof Tadej

„Wolni w wyborze: migrować czy pozostać” – pod tym hasłem przebiegać będzie obchodzony 24 września 2023 roku 109. Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy - poinformowała Dykasteria do spraw Służby Integralnemu Rozwojowi Człowieka.

W komunikacie zwrócono uwagę, że temat ten ma skłonić do refleksji nad prawem, które nie zostało jeszcze skodyfikowane na poziomie międzynarodowym, mianowicie prawem do możliwości pozostania w swej ojczyźnie. Przymusowy charakter wielu obecnych ruchów migracyjnych zmusza do dokładnego rozważenia przyczyn współczesnej migracji. Prawo do pozostania jest uprzednie, głębsze i szersze niż prawo do migracji. Obejmuje ono możliwość uczestniczenia w dobru wspólnym, prawo do godnego życia i dostęp do zrównoważonego rozwoju. Prawa te powinny być zagwarantowane przez wspólnotę międzynarodową – przypomina Dykasteria do spraw Służby Integralnemu Rozwojowi Człowieka.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję