Co to IBS?
Zespół jelita drażliwego (z ang. Irritable Bowel Syndrome, IBS) jest przewlekłą chorobą przewodu pokarmowego. Polega ona na nawracających zaburzeniach pracy jelit w postaci biegunek, zaparć lub formy mieszanej, w zależności od odmiany. Do objawów można zaliczyć m.in. przelewanie się w brzuchu oraz wzdęcia. Jednym z czynników wyzwalających objawy jest stres.
Higiena stylu życia
Przy problemach z IBS zaleca się: regularne spożywanie posiłków w małych porcjach, najlepiej przy stole i bez pośpiechu; unikanie rozmów podczas jedzenia oraz dokładne i powolne przeżuwanie pokarmu; czytanie etykiet produktów i wybór tych o niskiej zawartości dodatków; zwrócenie uwagi na zawartość konserwantów w produktach, w tym benzoesanu sodu, który ma właściwości prozapalne. Pomocne może być prowadzenie dzienniczka żywieniowego, w którym należy opisać samopoczucie po spożyciu konkretnych produktów. Pozwoli to wyeliminować te, które wywołują dolegliwości żołądkowo-jelitowe. Dodatkowo należy zadbać o regularną, umiarkowaną aktywność fizyczną.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Dieta
W zależności od nasilenia objawów sprawdzają się: całkowita eliminacja cukru (oraz wyrobów cukierniczych), którego nadmiar wywiera negatywny wpływ na prawidłowe działanie układu pokarmowego oraz flory jelitowej; eliminacja napojów gazowanych oraz soków owocowych i picie zamiast nich wody; ograniczenie kawy oraz mocnej herbaty, które nasilają kurczliwość jelita (konsekwencją tego mogą być dolegliwości ze strony układu pokarmowego); unikanie produktów zawierających laktozę (mleko, jogurty) i zamiana ich na odpowiedniki niezawierające laktozy; tradycyjne mleko można zamienić również na napój roślinny (np. mleko migdałowe); eliminacja produktów o działaniu wzdymającym, szczególnie w postaci surowej, takich jak: kapusta, czosnek, cebula, brokuł, papryka, nasiona roślin strączkowych (fasola, bób) oraz jajka; rezygnacja z potraw smażonych na rzecz gotowanych, duszonych lub pieczonych; eliminacja produktów wysoko przetworzonych, typu fast food oraz tłustych pokarmów; ograniczenie spożycia tłuszczu pochodzenia zwierzęcego; unikanie żucia gumy oraz produktów z zawartością słodzików (erytrytol, ksylitol, maltitol i inne z końcówką -ol), np. napoi bezcukrowych; rezygnacja z alkoholu oraz innych używek.
Błonnik a IBS
Ilość błonnika należy regulować w zależności od postaci IBS. W przypadku nasilonych wzdęć oraz biegunek zaleca się zmniejszenie jego spożycia, przy przewadze zaparć natomiast – zwiększenie.