Reklama

Wiadomości

Prawnik wyjaśnia

Gdy chcesz ogłosić zbiórkę

Niedziela Ogólnopolska 49/2022, str. 46

[ TEMATY ]

prawnik

Adobe Stock

Jak założyć zbiórkę pieniędzy na rzecz kogoś bliskiego?

Odpowiedź eksperta
Prawo pozwala na przeprowadzenie zbiórki publicznej. Musi ona być na określony, zgodny z prawem cel i spełniać następujące warunki:

• zbierana jest gotówka lub jest to zbiórka w naturze (czyli zbiórka rzeczy);

• musi odbywać się w miejscu publicznym (ogólnodostępnym, np. ulice, place, parki, cmentarze);

• jest na cel zgodny z prawem, chodzi o cel publiczny, lub religijny.

Zbiórkę publiczną trzeba najpierw zgłosić, a dopiero potem można ją zorganizować. Nie każde zbieranie pieniędzy, nawet odbywające się publicznie, to zbiórka publiczna i wymaga formalności. O tym, co jest zbiórką publiczną, decydują przepisy. Chodzi o Ustawę o zasadach prowadzenia zbiórek publicznych. Mimo że portale w celu zbierania pieniędzy posługują się pojęciem zbiórki publicznej, to nie są to zbiórki publiczne w rozumieniu ustawy. Wynika to z faktu, że podczas zbiórek internetowych pieniądze są wpłacane na konto. Nie jest to więc zbiórka w gotówce ani zbiórka rzeczy.

Zbiórkę publiczną mogą zorganizować np. stowarzyszenie, fundacja, organizacja kościelna.

Czy zbiórkę może przeprowadzić jedna osoba? Nie, ale wystarczy, że trzy osoby założą komitet społeczny w celu przeprowadzenia zbiórki.

Akt założycielski komitetu społecznego powinien zawierać:

• określenie celu, w którym komitet społeczny został powołany (np. przeprowadzenie zbiórki publicznej ze wskazaniem jej celu);

• dane osób powołujących komitet społeczny (imię, nazwisko, adres, numer PESEL); adres do korespondencji; dane osoby, która reprezentuje komitet; oświadczenie o niekaralności członków komitetu społecznego.

Zbiórka publiczna może zostać przeprowadzona dopiero po tym, jak informacja o niej zostanie opublikowana na Portalu Zbiórek Publicznych. Żeby do tego doszło, organizator najpierw musi zgłosić zbiórkę. Zgłoszenie może zostać dokonane: elektronicznie, przez e-PUAP lub na piśmie.

Reklama

Po zakończeniu zbiórki publicznej trzeba sporządzić dwa sprawozdania:

• z przeprowadzonej zbiórki publicznej (wpisuje się w nim, jakie ofiary zebrano i jaką miały wartość; termin na złożenie sprawozdania to 30 dni od zakończenia zbiórki publicznej);

• ze sposobu podzielenia zebranych rzeczy (termin na złożenie sprawozdania to 3 miesiące od zakończenia roku obrotowego organizacji; komitet społeczny ma na to sprawozdanie rok i 30 dni od zakończenia zbiórki).

2022-11-29 13:33

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jak ogłosić upadłość konsumencką?

Pytanie czytelnika:
Przez długi jestem w dramatycznej sytuacji. Nachodzą mnie komornicy i windykatorzy. Moje konta bankowe są zablokowane. Co mogę zrobić? Czy jest jakieś wyjście z tej sytuacji?

CZYTAJ DALEJ

Sto pięćdziesiąt porcji!

2023-02-08 15:29

Małgorzata Pabis

Tym razem kucharze z restauracji Agape ugotowali pyszny kapuśniak.

Tym razem kucharze z restauracji Agape ugotowali pyszny kapuśniak.

    Po raz piąty Kościół Rektoralny Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach w ramach akcji „Zupa od św. Siostry Faustyny” zakupił i dostarczył do Dzieła Pomocy św. Ojca Pio sto pięćdziesiąt porcji zupy.

    Posiłki zostały dostarczone w środę, 8 lutego. - Tym razem kucharze z restauracji Agape ugotowali pyszny kapuśniak. Mamy nadzieję, że smakował on wszystkim, którzy od rana czekali w kolejce, by otrzymać coś ciepłego do zjedzenia, bo zima w Krakowie nie odpuszcza – mówi Małgorzata Pabis, rzecznik prasowy Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach i dodaje, że już za kilka dni, jeśli fundusze na to pozwolą, do Dzieła Pomocy św. Ojca Pio, zostaną dostarczone pączki w Tłusty Czwartek. - Wierzymy, że nasi darczyńcy nie zawiodą i uda nam się zrealizować i to zamierzenie – podkreśla.

CZYTAJ DALEJ

Ks. Trzaska: wiara jest czynnikiem wsparcia, ale „depresji nie da się zamodlić”

2023-02-09 10:51

[ TEMATY ]

depresja

Adobe.Stock

Wiara jest czynnikiem wsparcia, ale „depresji nie da się zamodlić” - podkreślił ks. Tomasz Trzaska suicydolog, współorganizator kampanii dla osób w kryzysie „Życie jest warte rozmowy”. W rozmowie z KAI duchowny opowiedział m. in. o pomocy osobom z myślami samobójczymi oraz o wpływie social mediów na zdrowie psychiczne ich użytkowników. W najbliższą sobotę 11 lutego obchodzimy Światowy Dzień Chorego, jego hasłem w tym roku są słowa „Miej o nim staranie. Współczucie jako synodalna realizacja uzdrowienia”.

Anna Rasińska (KAI): W ramach kampanii „Życie jest warte rozmowy” prowadzi Ksiądz szkolenia dla rodziców i księży dotyczące pomocy osobom w kryzysie samobójczym. Dlaczego ważne jest, żeby również księża uczyli się jak docierać do osób z takimi problemami i skutecznie im pomagać?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję