Reklama

Niedziela Kielecka

To dobro pozostanie

Uroczystość rekoronacji wizerunku Matki Bożej czczonej w kościele Wszystkich Świętych w Brzezinach od trzystu lat stała się okazją do wielu cennych inicjatyw duszpasterskich, angażujących młodszych i starszych parafian.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Z okazji rekoronacji dekretem Penitencjarii Apostolskiej każdy nawiedzający świątynię do końca listopada ma możliwość uzyskania odpustu zupełnego pod zwykłymi warunkami.

Wyjątkowe klejnoty

Kilkudniowe uroczystości miały szczególny charakter. Centralnym dniem był 31 października. Bp Jan Piotrowski nałożył i poświęcił nowe korony i szaty dla Jezusa i Maryi. Mają one głęboką wymowę teologiczną. W koronie Maryi jest kamień z Groty Zwiastowania z Nazaretu, w koronie Chrystusa – kamień z Grobu Bożego w Jerozolimie. Są też m.in. szafiry, rubiny, akwamaryny, bursztyny na kształt lilii i perły. Nad nimbami – 12 gwiazd. Korony i suknie dla wizerunku powstały dzięki zaangażowaniu wiernych wspólnoty brzezińskiej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Do świątyni obraz wniosły w procesji osoby konsekrowane i duchowni pochodzący z parafii. Przybyli m.in. ks. prof. Tadeusz Biesaga, ks. Zygmunt Kwieciński, ks. Marek Jędrocha, s. Klara Maria Machulska i o. Jakub Zawadzki.

Nowe nabożeństwo

Proboszcz ks. Józef Knap ma nadzieję, że kult Królowej Wszystkich Świętych będzie rozszerzał się, także przez nowe nabożeństwo do Królowej Wszystkich Świętych, na którego treść Kuria Diecezjalna w Kielcach wydała „nihil obstat”. Nabożeństwo składa się z 10 części. Rozpoczyna je tradycyjna pieśń „O Maryjo, witam Cię”, przy której od dziesiątek lat w Brzezinach, w każdą niedzielę odsłaniany jest obraz Matki Bożej. Odśpiewano je pierwszy raz 30 października.

Dar od Arcybiskupa i Rodaka

Reklama

Wcześniej, w uroczystość Rocznicy Poświęcenia Kościoła Własnego, bp Andrzej Kaleta wprowadził do świątyni relikwie świętych Krescencjusza, Zenona i Towarzyszy, przekazane przez abp. Tadeusza Wojdę. Oprawę liturgii przygotowała schola parafialna oraz uczniowie Szkoły Podstawowej w Brzezinach.

Najmłodszym wydarzenie rekoronacji także zapadnie w sercu m.in. przez Konkurs Plastyczny im. św. Brata Alberta pt. „Świętych malowanie” odbywający się w Szkole Podstawowej w Brzezinach. Utrwalili oni wylosowanego patrona brzezińskiego. Nagrody najmłodszym ufundowało Pismo Parafialne SANCTUS, a upominki dla wszystkich miasto i gmina Morawica oraz gmina Nowiny.

Na stare nagrobki i nie tylko

Parafia przygotowała również cegiełki na szerzenie kultu świętych w formie kalendarzy, miodu, woreczków z lawendą, magnesów. Mieszkańcy i goście, nawiedzający w tych dniach kościół, mieli okazję wesprzeć kwestę zorganizowaną na rzecz odnowy cmentarza w Brzezinach. Przez cztery kolejne dni kwestowało ponad 200 osób. Udało się zebrać kwotę 13 298,80 zł. Efekty kwest odbywających się rokrocznie w Brzezinach są widoczne.

2022-11-22 14:17

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Domanowska Pani chroni nas

Niedziela podlaska 31/2020, str. I

[ TEMATY ]

rocznica

koronacja obrazu

Archiwum Renaty Jarosz

Mszy św. w 5. rocznicę koronacji obrazu pani Domanowskiej przewodniczył bp Piotr Sawczuk

Mszy św. w 5. rocznicę koronacji obrazu pani Domanowskiej przewodniczył bp Piotr Sawczuk

W sanktuarium maryjnym w Domanowie 19 lipca świętowano 5. rocznicę koronacji obrazu Najświętszej Maryi Panny Matki Zbawiciela Naszego Jezusa, Pani Domanowskiej.

Biskupa Piotra Sawczuka oraz wszystkich przybyłych księży, pielgrzymów i parafian powitał kustosz sanktuarium w Domanowie, ks. proboszcz Krzysztof Napiórkowski. Biskup przewodniczył uroczystej Sumie odpustowej, którą koncelebrowali: sekretarz biskupa ks. Tomasz Szmurło oraz pochodzący z parafii księża – Sylwester Falkowski i Łukasz Suszko.
CZYTAJ DALEJ

Córka założyciela Hamasu przeżyła nawrócenie. Teraz opowiada o odnalezieniu wiary w Chrystusa

2025-12-02 14:26

[ TEMATY ]

nawrócenie

strefa gazy

córka

założyciel Hamasu

odnalezienie wiary

Juman Al Qawasmi

PAP

Córka założyciela Hamasu opowiada o swoim nawróceniu

Córka założyciela Hamasu opowiada o swoim nawróceniu

Amerykańska stacja telewizyjna CBN News przeprowadziła wywiad z Juman Al Qawasmi, urodzoną w Katarze córką jednego z założycieli Hamasu a od 2002 do 2015 roku była żoną Muhammada Kawasmi (znanego jako Abu Jaffar), przywódcy tej islamskiej organizacji w Strefie Gazy. W wywiadzie kobieta opowiada, jak po latach wewnętrznego kryzysu i przemocy w Gazie przeszła od wychowania naznaczonego religijną nienawiścią do odnalezienia wiary w Jezusa Chrystusa.

Al Qawasmi stwierdziła, że od najmłodszych lat była wychowywana w nienawiści do Żydów, chrześcijan i wszystkich, którzy nie należeli do Hamasu. Wyjaśniła, że w jej środowisku religijnym dzieciom wpajano, że Koran nakazuje zabijanie Żydów, a Jezus - zwany w islamie Isa - powróci, aby zniszczyć krzyż i wesprzeć brutalną walkę przeciwko nim.
CZYTAJ DALEJ

Fatima: w sanktuarium zainaugurowano wystawę o siostrze Łucji

2025-12-02 15:05

[ TEMATY ]

Fatima

wystawa

sanktuarium

Łucja Dos Santos

Coimbra – Muzeum S. Łucji/ zdjęcia: Grażyna Kołek

W sanktuarium pod wezwaniem Matki Bożej Różańcowej w Fatimie zainaugurowana została wystawa dotycząca najstarszej uczestniczki objawień maryjnych z 1917 r. - służebnicy Bożej Łucji dos Santos.

Przyszła portugalska karmelitanka jako młoda dziewczyna żyła w latach 1925-1926 w klasztorze w hiszpańskiej Galicji, co zostało uwzględnione w wystawie. Jej kustosz Marco Daniel Duarte przypomniał, że okres ten jest mało znany w życiu siostry Łucji.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję