Reklama

Niedziela Wrocławska

Kościół zbudowany z żywych kamieni

Dzisiejsze jubileusze są przystankiem w naszej drodze do Nieba – powiedział abp Józef Kupny podczas uroczystości w parafii.

Niedziela wrocławska 47/2022, str. IV

[ TEMATY ]

Jubileusz parafii

Magdalena Lewandowska/Niedziela

Abp Józef Kupny odznaczył zasłużonych parafian Medalem św. Jadwigi Śląskiej

Abp Józef Kupny odznaczył zasłużonych parafian Medalem św. Jadwigi Śląskiej

Parafia św. Maksymiliana we Wrocławiu-Gądowie przeżywała jubileusz 40. rocznicy powstania parafii, 25. rocznicy poświęcenia kościoła i 40-lecie posługi proboszcza ks. prałata Czesława Majdy. Mszy św. wieńczącej jubileusz przewodniczył abp Józef Kupny. Licznie wzięli w niej także udział kapłani posługujący przez lata w parafii św. Maksymiliana. – Wasz kościół to wspólne dzieło księdza proboszcza, wikariuszy i całej wspólnoty parafialnej – wszystkim należą się wyrazy szczerego uznania – powiedział abp Kupny. – Stoję przed wami w tej pięknej świątyni, która 25 lat temu podczas 46. Kongresu Eucharystycznego została pobłogosławiona przez Jana Pawła II w czasie przejazdu z lotniska do katedry wrocławskiej. Gdzie nie spojrzeć widać pietyzm, w jakim wznoszony i wyposażony został kościół. To świadectwo waszej troski o piękno Domu Bożego – podkreślił metropolita.

Dziękował także za wieloletnią posługę i budowę kościoła ks. Czesławowi Majdzie, który w 1982 r. jako wikariusz parafii katedralnej otrzymał zadnie utworzenia parafii na nowo powstającym osiedlu. – Nie tylko budowa świątyni, ale też żywotność waszej parafii, aktywność wiernych, wielość wspólnot i stowarzyszeń są wymownym świadectwem ogromnego serca pasterza parafii, czym wzbudza szacunek i powszechne uznanie.

– Jubileusz proboszcza zbiega się także z 40-leciem parafii – kościoła zbudowanego z żywych kamieni. Spoiwem łączącym wszystkie kamienie jest wiara, nadzieja i miłość. Bez tego spoiwa nie moglibyście wznieść tej duchowej budowli miłej Bogu. Chrystus chce mieszkać właśnie w takim Kościele – zaznaczył arcybiskup. W homilii nawiązał do fragmentu Ewangelii o zmartwychwstaniu i życiu wiecznym: – My głęboko wierzymy w Zmartwychwstanie, ale pewnie zastanawiamy się, jak będzie wyglądało życie w Domu Ojca. Nasza wyobraźnia jest zbyt ograniczona, byśmy choć trochę dotknęli tajemnicy Nieba. Nie potrafimy się oderwać od ziemskiego pojmowania rzeczywistości, od naszego tu i teraz, a tym samy nie potrafimy wyobrazić sobie doskonalszego świata. Dlatego św. Paweł powiedział: „Ani oko nie widziało, ani ucho nie słyszało, ani serce człowieka nie zdołało pojąć, jak wielkie rzeczy przygotował Bóg tym, którzy Go miłują”.

Reklama

– Może zadajemy sobie pytanie, co tam w Niebie pozostanie z naszych ludzkich relacji? Czy możliwe jest, aby małżonkowie, rodzice i dzieci, osoby, które mocno kochamy, nie miały ze sobą w Niebie nic wspólnego? Czy możemy być tam szczęśliwi, jeżeli wymażemy te wszystkie relacje? – zapytał metropolita i odpowiedział: – Biblijny obraz Nieba każe nam patrzeć zupełnie w nowej perspektywie. Jest to życie przemienione, uduchowione, uwolnione ze wszystkich tych ograniczeń, które charakteryzują życie na ziemi. To znaczy, że więzi istniejące między nami nie zostaną zapomniane. Dobro pozostanie. I miłość pozostanie. Jedynie wady, nieporozumienia, cierpienia, które sobie wzajemnie zadajemy i w życiu małżeńskim, i w rodzinnym, i w społecznym – to zostanie unicestwione. Dobre relacje pozostaną.

Arcybiskup Józef Kupny podkreślał, że do Nieba zmierzamy wspólnie: – Dzisiejsze jubileusze są przystankiem w naszej drodze do Nieba. Świętym czasem, w którym oglądamy się za siebie, aby zobaczyć jak rośnie kościół zbudowany z żywych kamieni, aby wsłuchać się w bijące tutaj serce całej wspólnoty parafialnej. Wasi duszpasterze i każdy z was ma prawo cieszyć się z tego, że przez 40 lat budujecie nie tylko budynek, ale świątynię z żywych kamieni, której fundamentem jest Jezus Chrystus.

Podczas uroczystości czworo parafian odznaczonych zostało Medalem św. Jadwigi Śląskiej. Medal ten przyznawany jest przez metropolitę wrocławskiego za zasługi w dziele budowania Królestwa Bożego w archidiecezji wrocławskiej. Szczególnie za aktywność w życiu religijnym, duszpasterskim, charytatywnym, katechetycznym i kulturalnym.

2022-11-15 13:50

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Czterdzieści lat minęło...

Niedziela częstochowska 25/2022, str. IV

[ TEMATY ]

Jubileusz parafii

Karol Porwich/Niedziela

Biskup Antoni Długosz modli się w intencji parafii

Biskup Antoni Długosz modli się w intencji parafii

Chcemy przygotować parafię na drugą młodość – mówi ks. Jarosław Ginter, proboszcz parafii św. Jadwigi Królowej w Częstochowie.

Parafia, nasz kościół jest dla mnie miejscem wyciszenia. Bardzo dobrze się tutaj czuję – mówi Aleksandra, która w parafii jest od samego początku. – Parafia jest dla mnie wszystkim. Pan Bóg tu mieszka – wzrusza się Urszula, a Kazimiera podkreśla, że parafia jest dla niej miejscem modlitwy i życia parafialnej rodziny oraz domem Bożym.

CZYTAJ DALEJ

Zanim podniesiesz ręce, wznieś duszę

[ TEMATY ]

modlitwa

wiara

Karol Porwich/Niedziela

Postawa na modlitwie. Rady Orygenesa.

Zdarza ci się może, że nie wiesz co zrobić podczas modlitwy ze swoim ciałem. Postawa ciała też jest sposobem modlenia się, bo modlić się ma zawsze cały człowiek. Nasze ręce, nogi, kolana, głowa mogą wspomóc nas w komunii z Bogiem. Przypatrz się swojemu ciału w chwili, gdy się modlisz. Czy ono pomaga ci w modlitwie, czy przeszkadza? Czy wyraża ono w jakiś sposób twoją miłość do Boga, czy też świadczy, że Bóg nie jest dla ciebie najważniejszy? Postawa ciała ma też być znakiem twojej miłości do Boga. Jeśli kogoś kochasz i ktoś jest dla ciebie ważny, twoje ciało prostuje się, stara się zdyscyplinować i być całe zaangażowane w spotkanie. Jeśli ktoś jest ci całkowicie obojętny, twoje ciało nie zmienia pozycji, nie przejmuje się nadchodzącym gościem i najchętniej przyjmuje pozycję leniwą, ospałą, lekceważącą. Czy w postawie twojego ciała widać, że rozmawiasz z kimś najważniejszym? Postawa na modlitwie ma więc być postawą godną tego z kim rozmawiasz, ale musisz też uważać, by nie sprawiała ci tak dużego kłopotu, że zaczniesz bardziej myśleć o bolących członkach twojego ciała niż o samym Bogu. Zanim jednak zmobilizujesz do modlitwy swoje ciało, musisz najpierw pobudzić swoją duszę.

Pierwszeństwo ducha nad ciałem

CZYTAJ DALEJ

To cud! Matka Boża go uzdrawia! Świadectwo wstawiennictwa Matki Bożej Częstochowskiej

2023-01-31 21:00

[ TEMATY ]

Matka Boża Częstochowska

świadectwo

Karol Porwich/Niedziela

Im bardziej pragnęli, im bardziej starali się o drugie dziecko, tym większe przeżywali rozczarowania, kiedy okazywało się, że Henryka nie może zajść w ciążę. A ich pierwszy synek Bogdan wciąż dopytywał: „Mamo, kiedy będę miał braciszka albo siostrzyczkę?”.

Henryka postanowiła odwołać się do Bożej interwencji i pojechała na Jasną Górę. W intencji urodzenia dziecka odbyła pięć pielgrzymek. Jakaż to była radość, kiedy okazało się, że jej szczere modlitwy zostały wysłuchane: na początku 1986 roku okazało się, że spodziewa się dzieciątka. W sierpniu, a było to niedługo przed rozwiązaniem, Henryka poczuła, że powinna odwiedzić Matkę Bożą. Rodzina odradzała wyjazd. „W tym stanie?” – mówili. Ale ona postawiła na swoim. Mąż w końcu uległ i zdecydowano, że pojadą pociągiem. Na Jasnej Górze zamówili Mszę w intencji szczęśliwych narodzin. Henryka dostała wtedy niewielki obrazek z welonikiem potartym o Cudowny Obraz.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję