Reklama

Niedziela Wrocławska

Pochowani w cieniu katedry

Nekropolia katedry wrocławskiej należy do najstarszych w Polsce i jest związana z budową pierwszej katedry na Ostrowie Tumskim.

Niedziela wrocławska 46/2022, str. IV

[ TEMATY ]

Ostrów Tumski

Marzena Cyfert/Niedziela

Krypta grzebalna w nawie południowej

Krypta grzebalna w nawie południowej

Pierwszy kościół w tym miejscu został wybudowany ok. 915 r. a od 1000 r., od fundacji katedry wrocławskiej przez Bolesława Chrobrego, świątynia stała się cmentarzem dla biskupów diecezjalnych i członków kapituły katedralnej.

Krypty nie znajdują się pod całą katedrą, co wynika z uwarunkowań terenu, głównie bliskości Odry. Pochówków dokonywano w oznaczonych miejscach pod posadzką. Główna część nekropolii do 1951 r. znajdowała się w prezbiterium i to w niej były groby biskupów. – Obecnie jest to krypta archeologiczna i nie ma w niej już żadnych grobów. Znajdują się tam relikty pierwszej katedry wrocławskiej i kolejnych – mówi ks. Paweł Cembrowicz, proboszcz parafii katedralnej.

Krypty ordynariuszy i kanoników

Znajdująca się pod prezbiterium krypta została zniszczona w czasie II wojny światowej. Po wojnie zebrano szczątki znalezione w nasypie prezbiterium i przeniesiono do krypty położonej w nawie bocznej południowej, przy kaplicy Najświętszego Sakramentu. Tam spoczywają do dzisiaj. Natomiast kryptę pod prezbiterium zasklepiono betonową płytą i zamknięto. Została ona otwarta w roku 2000 dla sprawdzenia, co się w niej znajduje. Badania archeologiczne, które wtedy przeprowadzono, wykazały, że wszystkie katedry stały w tym właśnie miejscu. Archeolodzy znaleźli tutaj również ślady fundamentów kościoła budowanego w X wieku. Tym samym obalono opinie historyków, głównie niemieckich, którzy utrzymywali, że pierwsza katedra znajdowała się po drugiej stronie Odry, w miejscu, gdzie obecnie jest Muzeum Narodowe.

– Na Wszystkich Świętych otwieramy aktualną kryptę grzebalną w nawie południowej. Pierwszym, który tam spoczął był kard. Bolesław Kominek. Z Czech sprowadzono też szczątki kard. Adolfa Bertrama. Później pochowany został bp Wincenty Urban. Sprowadzono także zwłoki pierwszego powojennego rządcy diecezji wrocławskiej ks. inf. Karola Milika. Ta krypta, w której oni spoczywają, jest udostępniona w pierwszej połowie listopada – mówi ks. Cembrowicz.

Reklama

Katedra wrocławska jest również nekropolią kanoników kapitulnych. Ich pochówek odbywał się w krypcie znajdującej się w nawie północnej, w okolicy kaplicy Zmartwychwstania. Jest to największa krypta o długości 32 m. Spoczywał w niej m.in. sługa Boży ks. Robert Spiske, założyciel Zgromadzenia Sióstr Jadwiżanek, którego doczesne szczątki w 1984 r. zostały przeniesione do kaplicy Domu Prowincjalnego.

Sarkofagi i epitafia

Krypty to nie jedyne miejsca w katedrze przypominające o śmierci i przemijaniu. Zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz spotykamy nagrobne tablice i liczne epitafia, informujące, kto tutaj spoczywa. Szczególnie dużo epitafiów jest w obejściu wokół prezbiterium. Znajdują się również w kaplicach katedry.

Poza epitafiami są sarkofagi. Jeden z najpiękniejszych znajduje się w Kaplicy Mariackiej za głównym ołtarzem, spoczywa w nim bp Przecław z Pogorzeli. Natomiast w Kaplicy św. Elżbiety znajduje się nagrobek Fryderyka Hassen-Darmstadt – pierwszego wrocławskiego kardynała.

Warta zauważenia jest Latarnia Zmarłych wieńcząca kolumnę przy wejściu bocznym od północnej strony katedry. Zniszczona w czasie pożaru w XVIII wieku, została zrekonstruowana w 2003 r. dzięki prof. Edmundowi Małachowiczowi. Przypomina o istniejącym od średniowiecza wokół katedry cmentarzu i zachęca do modlitewnej pamięci o zmarłych.

Zachęcamy, aby w najbliższych dniach wybrać się do katedry i pomodlić za tych, którzy tworzyli historię Kościoła wrocławskiego.

2022-11-07 17:33

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Mały Watykan

Niedziela wrocławska 27/2022, str. VIII

[ TEMATY ]

Wrocław

Ostrów Tumski

ks. Łukasz Romańczuk/ Niedziela

Ostrów Tumski

Ostrów Tumski

Rozpoczęły się wakacje. Wielu z nas planuje ciekawie spędzić ten czas, dlatego chcemy przez kilka numerów pokazać piękne miejsca na terenie archidiecezji wrocławskiej. Na początek jej serce, czyli Ostrów Tumski.

Jest to najstarsza dzielnica miasta. Przechodząc jej uliczkami, możemy poczuć się tak, jakbyśmy chodzili po samym Watykanie, stąd też ta część Wrocławia nazywana jest małym Watykanem. Pod wieczór możemy tam spotkać latarnika, który zapala gazowe lampy. Na wyciągnięcie ręki są zabytkowe kościoły, kamienice, budynki, piękne ogrody, miejsca spacerowe. To tam znajduje się kościół matka archidiecezji wrocławskiej – katedra św. Jana Chrzciciela, Papieski Wydział Teologiczny, czy Metropolitalne Wyższe Seminarium Duchowne. Zacznijmy jednak od początku!

CZYTAJ DALEJ

Odblokujcie ustawę o hospicjach perinatalnych - petycja Fundacji Grupa Proelio

2023-02-07 17:06

[ TEMATY ]

pro life

Robert Skupin/Fotolia.com

Wiele matek dzieci ze zdiagnozowaną wadą letalną nie wie, że może otrzymać pomoc w hospicjum perinatalnym. Lekarze powinni być zobligowani, by o tym informować - przekonują członkowie Fundacji Grupa Proelio, którzy przygotowali petycję w sprawie odblokowania projektu ustawy o hospicjach perinatalnych. Petycja powstała m.in. w związku ze zmniejszeniem się liczby hospicjów perinatalnych w ostatnim roku oraz ze znaczącym spadkiem liczby pacjentek, które z nich korzystają.

Jak informował ostatnio "Dziennik Gazeta Prawna" w 2022 roku spadła liczba hospicjów perinatalnych z 16 do 13 oraz liczba pacjentek hospicjów z 459 do 257.

CZYTAJ DALEJ

Papież zapewnił o modlitwie za ofiary trzęsienia ziemi w Turcji i Syrii oraz wojny na Ukrainie

2023-02-08 11:26

[ TEMATY ]

papież Franciszek

PAP/EPA/MAURIZIO BRAMBATTI

Na zakończenie dzisiejszej audiencji ogólnej Ojciec Święty nawiązał do tragicznego trzęsienia ziemi, które nawiedziło w poniedziałek południowo-wschodnią Turcję i północno-zachodnią Syrię. Liczba ofiar śmiertelnych przekroczyła 8,7 tys. osób.

„Moje myśli kierują się w tej chwili ku mieszkańcom Turcji i Syrii, poważnie zniszczonych trzęsieniem ziemi, które spowodowały tysiące ofiar śmiertelnych i rannych. Poruszony modlę się za nich i wyrażam moją bliskość tym narodom, rodzinom ofiar i wszystkim, którzy cierpią z powodu tej niszczącej katastrofy. Dziękuję tym, którzy angażują się w niesienie pomocy. Zachęcam wszystkich do okazania solidarności z tymi obszarami, częściowo już udręczonymi długą wojną. Módlmy się wspólnie, aby ci nasi bracia i siostry mogli iść naprzód w obliczu tej tragedii i prośmy Matkę Bożą, aby ich chroniła. „Zdrowaś Maryjo…” – powiedział Franciszek.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję