Reklama

Niedziela plus

Tarnów Sandomierz Sosnowiec Katowice

W nich siła i moc!

W Polsce jest ponad 10 tys. parafii. W ok. jednej trzeciej z tych wspólnot znajdują się parafialne zespoły Caritas. Znamy zwycięzców konkursu „Aktywna Parafia” 2022.

Niedziela Plus 45/2022, str. VIII

[ TEMATY ]

Aktywna parafia

Hubert Szczypek (KAI)

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Tegoroczna, druga edycja wydarzenia miała na celu propagowanie działalności charytatywnej, inicjatyw ewangelizacyjnych, promowanie zdrowego trybu życia oraz budowania wspólnoty przez społeczności lokalne. Do ścisłego finału konkursu weszło dziesięć wspólnot z całego kraju.

Słowo podziękowania

Uczestników finału przywitał prezes Katolickiej Agencji Informacyjnej Marcin Przeciszewski. – Wasze parafie są najlepszym przykładem synodalności. Wasza aktywność to przykład wspólnej drogi, pokazujecie, jakie są owoce dobrej współpracy świeckich i duchowieństwa – powiedział. Do finalistów słowo skierował również bp Artur G. Miziński, sekretarz generalny KEP. – Dajecie przykład parafii, która jest parafią żywą, gdzie ewangelizacja przynosi błogosławione owoce – podkreślił. – Żyjecie jak pierwotne wspólnoty, nie tylko Mszą św. i modlitwą; wasza parafia jest wspólnotą wspólnot, która wychowuje i ewangelizuje, najpierw siebie, potem innych – dodał.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Finał konkursu został zorganizowany w Niepublicznej Szkole Podstawowej nr 74 im. bł. Honorata Koźmińskiego w Warszawie. Podczas festynu rodzinnego parafie prezentowały swoje lokalne zwyczaje, stroje, pieśni i specjały kulinarne. Reprezentanci wspólnot rywalizowali także w różnych dyscyplinach sportowych. Pierwszą nagrodą były bon na sprzęt sportowy o wartości 3 tys. zł oraz kosiarka.

Najlepsi z najlepszych

Reklama

Największą liczbę punktów oraz tytuł „Aktywnej Parafii” 2022 uzyskała parafia Ducha Świętego w Mielcu. Powstała w 1981 r. i obecnie liczy 14 tys. wiernych. Jej proboszczem jest ks. prał. Waldemar Ciostek. Wspólnota katechumenalna działająca przy parafii pomaga finansowo kilkunastu ubogim rodzinom, organizuje niedzielne kwesty, wspiera także Romów. Od 14 lat w czasie ferii zimowych parafia organizuje obóz narciarski dla dzieci i młodzieży. Nie jest to zwykłe zimowisko, ale profesjonalne zgrupowanie sportowe, podczas którego pod okiem instruktorów dzieci uczą się jazdy na nartach lub ją doskonalą. Parafialna Caritas organizuje zbiórki żywności, zakup leków, środków higieny itp. W parafii działa dwadzieścia dziewięć grup liturgicznych, m.in.: schole (dziecięca, młodzieżowa i męska), Dziewczęca Służba Maryjna, Oaza Dzieci Bożych, Grupa „Taizé”, Grupa Turystyki Górskiej, Grupa Biblijna „DABAR”, Wspólnota Odnowy w Duchu Świętym „Płomień Miłości” i wiele innych. W kontekście współczesnego kryzysu w Kościele warto zaznaczyć, że w Liturgicznej Służbie Ołtarza w tej parafii służy ok. siedemdziesięciu osób, w tym młodzież studiująca i pracująca. Cały rok czynna jest świetlica profilaktyczno-wychowawcza.

Przykład z góry

Drugie miejsce w konkursie zajęła parafia Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Tarnobrzegu. To parafia miejska zbudowana przez charyzmatycznego kapłana ks. Michała Józefczyka (+2016), a obecnie kierowana przez ks. prał. Jana Biedronia. Przykład idzie z góry, a w tym przypadku najlepszym wzorem dla całej społeczności jest ksiądz proboszcz, który jest odpowiedzialny m.in. za: Hospicjum Świętego Ojca Pio, Katolickie Przedszkole św. Józefa, szkołę katolicką i Klub Inteligencji Katolickiej. Za czasów ks. Józefczyka powstało przy parafii wiele inicjatyw, w tym: domy pomocy, banki żywności, wypożyczalnia kaset wideo, biblioteka, siłownia, „okno życia”, świetlica środowiskowa, telewizja katolicka. Parafia liczy ponad 13 tys. wiernych. Na finał konkursu przedstawiciele wspólnoty przygotowali stół pełen różnych smakołyków, który cieszył się ogromnym uznaniem wśród wszystkich kosztujących regionalnych smaków. W części sportowej wzięli udział także członkowie tarnobrzeskiego Klubu Biegacza „Witar”. Warto podkreślić, że przedstawiciele parafii zajęli najwyżej punktowane miejsce w zawodach rzutów do kosza. Po ogłoszeniu wyników w imieniu całej wspólnoty parafialnej nagrodę – bon o wartości 2 tys. zł – odebrali proboszcz parafii oraz Ewa Mikrut-Lipińska, prezes KIK.

Zaangażowani

Reklama

Na trzecim miejscu uplasowała się parafia Matki Bożej Bolesnej w Czeladzi. Wspólnotę liczącą ponad 3 tys. wiernych prowadzi proboszcz ks. Józef Handerek. Kościół budowano w latach 1922-24 staraniem ks. prał. Jerzego Imieli, parafia natomiast została ustanowiona 24 stycznia 1937 r. przez biskupa częstochowskiego Teodora Kubinę. Już w pierwszych dniach rosyjskiej agresji na Ukrainę wspólnota parafialna przyjęła pod swój dach czteroosobową rodzinę z Zaporoża. Parafianie zorganizowali potrzebne uchodźcom do normalnego życia przedmioty i wyposażyli całe mieszkanie na plebanii. Wiele razy organizowane były również zbiórki na ukraińską parafię w Mohylewie. W parafii prężnie działa Ruch Światło-Życie. Są to dwie wspólnoty młodzieżowe, które tworzą w sumie dwadzieścia dwie osoby. Z myślą o wszystkich, którzy w 2023 r. wybierają się na Światowe Dni Młodzieży do Lizbony, powstała kawiarenka Lizbona Cafe. Jest również schola dziecięca, do której należy piętnaścioro dzieci z klas III-VI szkoły podstawowej. Żywy Różaniec tworzy pięć kół różańcowych, które codziennie gromadzą się na modlitwie. Bardzo aktywną grupą jest parafialna Caritas, która na co dzień opiekuje się ponad 150 osobami potrzebującymi. Dziesięciu mężczyzn ze wspólnoty Rycerzy Kolumba jest zaangażowanych we wszelkie akcje parafialne. W parafii jest także osiem Margaretek, których członkowie modlą się w intencji kapłanów.

Nagroda specjalna

Dyrektor Caritas Polska przyznał wyróżnienie parafii bł. Karoliny Kózkówny w Tychach. Parafia istnieje od 1990 r. i liczy ponad 12 tys. wiernych. Obecny proboszcz – ks. Józef Szklorz m.in. wybudował kościół i dom parafialny, nie zapominając przy tym o integracji wspólnoty parafialnej, o którą troszczy się z pomocą wikariuszy. Niewiele parafii może się pochwalić np. grotą solną. Parafia zasłynęła w archidiecezji katowickiej w czasie pandemii. Wówczas, w celu udzielania duchowego wsparcia, powstały idee m.in. TV Karolina czy koncertów on-line. Zaczęło się od transmisji prowadzonej przez wikariusza z użyciem telefonu, potem parafia kupiła kamery i przyłączyła światłowód. W parafii działają m.in.: Apostolstwo Dobrej Śmierci, Margaretka, Żywy Różaniec, Bractwo Szkaplerzne, Grupa Miłosierdzia. Co tydzień odbywają się próby dziecięcej scholi bł. Karoliny, młodzieżowej scholi „Effatha”, zespołu młodzieżowego „Gaudete” oraz chóru parafialnego „Laudate Dominum”. Ponadto działają grupy dziecięce i młodzieżowe: Dzieci Maryi, katecheza 5-latków, oaza młodzieżowa, wspólnota „Pod gruszą”, grupa „Bierzmowańców”. Dorośli formują się w Domowym Kościele (cztery kręgi), we Wspólnocie Młodych Małżeństw, w Grupie Seniora, we Franciszkańskim Zakonie Świeckich, w Ośrodku „Christoforos”, kole rękodzieła, grupie osób z niepełnosprawnością „Samson”, kole misyjnym, Kręgu Biblijnym oraz w ramach katechezy dorosłych. Grupa charytatywna redaguje gazetkę parafialną Karolinka i My, prowadzi kawiarenkę i bibliotekę.

Konkurs „Aktywna Parafia” 2022 organizuje Katolicka Agencja Informacyjna wraz z Fundacją na rzecz Wymiany Informacji Katolickiej. Partnerem organizacyjnym jest Caritas Polska. Wydarzenie odbywa się pod patronatem honorowym Konferencji Episkopatu Polski oraz jej sekretarza generalnego – bp. Artura G. Mizińskiego.

2022-10-28 20:34

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zielonogórska parafia stanęła na podium!

Parafia św. Stanisława Kostki w Zielonej Górze zdobyła trzecie miejsce w ogólnopolskim konkursie „Aktywna Parafia”.

Do finału zakwalifikowało się 8 parafii z różnych stron Polski. Końcowa rywalizacja odbyła się 3 czerwca w Szkole Podstawowej Niepublicznej nr 74 przy ul. Smoleńskiego 31 w Warszawie. Zawodnicy mieli za zadanie zaprezentować swoje lokalne zwyczaje, stroje, pieśni i specjały kulinarne, a także zmierzyć się w zawodach sprawnościowych.
CZYTAJ DALEJ

Karol Nawrocki: Prawda jest naszym orężem

2024-11-24 19:37

[ TEMATY ]

Karol Nawrocki

PAP/Łukasz Gągulski

Szef IPN Karol Nawrocki został rekomendowany w niedzielę na kandydata na prezydenta przez Komitet Obywatelski. Jego kandydaturę poparło Prawo i Sprawiedliwość, bo – jak przekonywał prezes partii Jarosław Kaczyński - „jest to w interesie naszej ojczyzny, Polski”. W niedzielę w krakowskiej hali Sokoła odbyła się Konwencja Obywatelska, z udziałem różnego rodzaju środowisk społecznych, naukowych, gospodarczych z całej Polski, a także przedstawicieli Prawa i Sprawiedliwości, na czele z szefem partii Jarosławem Kaczyńskim. Podczas tego spotkania prof. Andrzej Nowak, przedstawiciel Obywatelskiego Komitetu Poparcia Kandydata na Urząd Prezydenta RP dra Karola Nawrockiego ogłosił, że Komitet rekomenduje Nawrockiego na obywatelskiego kandydata na prezydenta.

Podziel się cytatem PRZYPOMINAMY FRAGMENT TEGO WYWIADU Czy zgodzi się Pan z tezą, że od upadku I Rzeczypospolitej wrogowie Polski byli jednocześnie wrogami Kościoła?
CZYTAJ DALEJ

Abp Kupny: Dziękuję za wasze świadectwo wierności Chrystusowi

2024-11-24 17:19

ks. Łukasz Romańczuk

Wręczenie świec

Wręczenie świec

Program Odnowy Parafii, w który weszliście i zaczynacie jego kolejny etap, jest świadectwem o was, że zależy wam na Panu Bogu, Kościele, parafii, wychowaniu młodego pokolenia według wartości, którymi żyjecie sami. Wy jesteście świadkami tych wartości i za to wam bardzo dziękuję - mówił abp Józef Kupny, metropolita wrocławski w parafii Nawiedzenia NMP w Lubszy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję