Reklama

Niedziela Wrocławska

Wrocław

Wychowanie sercem

Najstarsza katolicka szkoła podstawowa przeżywa jubileusz.

Niedziela wrocławska 44/2022, str. III

[ TEMATY ]

jubileusz szkoły

Magdalena Lewandowska/Niedziela

Uroczysty apel w murach szkoły

Uroczysty apel w murach szkoły

Niepubliczna Szkoła Podstawowa Sióstr Salezjanek im. Jana Pawła II we Wrocławiu, w której przeplata się wychowanie i nauka na wysokim poziomie, rodzinna atmosfera i przekazywanie wartości chrześcijańskich, obchodzi 20-lecie działalności. To najstarsza katolicka podstawówka we Wrocławiu. Powstała z inicjatywy rodziców dzieci z Przedszkola Sióstr Salezjanek. – To rodzice pragnęli, aby wychowanie katolickie ich dzieci było kontynuowane, dlatego nasza szkoła jest pierwszą katolicką szkołą podstawowa we Wrocławiu. Na ich prośbę odpowiedziała s. Bernadeta Lewek, pierwszy dyrektor tej szkoły – mówiła podczas uroczystości jubileuszowych salezjanka s. Izabela Gryń, obecny dyrektor. – Dziękujemy Bogu i ludziom za 20 lat istnienia. Dziękuję gronu pedagogicznemu i pracownikom szkoły za tworzenie wspólnoty, w której wychowujemy sercem, tworząc rodzinną atmosferę, gdzie każdy czuje się życzliwie przyjęty i dowartościowany – podkreślała siostra dyrektor.

Tłumacząc, czym charakteryzuje się placówka s. Renata Marchewka, wicedyrektor, wskazywała na zasady wychowawcze św. ks. Jana Bosko, szczególnie system prewencyjny. – Atutem szkoły jest preferowanie wartości katolickich: modlitwy, Eucharystii, życia sakramentalnego oraz postaw patriotycznych, a także ekologii i zdrowego stylu życia – zaznaczała.

Mszy św. w intencji szkoły przewodniczył salezjanin ks. Piotr Lorek. Nie zabrakło też występów artystycznych dzieci, wspomnień i wspólnego świętowania.

2022-10-25 14:10

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Mury, które skrywają tajemnice

Niedziela bielsko-żywiecka 44/2022, str. VIII

[ TEMATY ]

jubileusz szkoły

Monika Jaworska/Niedziela

Msza św. z okazji jubileuszu szkoły

Msza św. z okazji jubileuszu szkoły

Jak świętowano jubileusz 120-lecia szkolnictwa w Kiczycach?

Grono pedagogiczne, uczniowie, pracownicy i absolwenci szkoły wraz z pocztem sztandarowym rozpoczęli świętowanie Mszą św. sprawowaną w kościele Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Skoczowie. – Dziękujemy za wszystkie lata spotkań, nauki, refleksji, nabierania doświadczenia, przyjaźni, znajomości. Najlepszym sposobem na podziękowanie jest Msza św., spotkanie z żywym Bogiem przy ołtarzu i modlitwa za siebie nawzajem. Potrzebujemy Bożego wsparcia, Jego łaski i opatrzności w naszych pełnych trudu codziennych dążeniach w stronę Boga i do nieba – powiedział główny celebrans salezjanin ks. Marian Gruszczyk, absolwent szkoły. Wraz z nim Mszę św. celebrował proboszcz ks. Witold Grzomba, proboszcz z Pierśćca ks. Sebastian Rucki, katecheta ks. Dariusz Byrski i diecezjalny duszpasterz LSO ks. Przemysław Gawlas. – Obraz Matki Maryi, która ma doświadczenie rosnącego w niej życia, oddaje to, jak ważną rolę pełni szkoła podstawowa w życiu każdego człowieka. To tutaj człowiek stawia pierwsze kroki na ścieżce edukacyjnej. Mury podstawówki skrywają tajemnice pierwszych małych i większych sukcesów oraz porażek – zauważył w kazaniu ks. Przemysław, absolwent szkoły. Wspominał, że 20 lat temu dyrektor zadzwoniła do domu 16-letniego Przemka z prośbą, by w stroju średniowiecznego studenta – żaka wygłosił inwokację na 100-lecie szkoły. To wydarzenie okazało się dla niego prorocze, ponieważ śp. ks. Alojzy Zuber wraz z burmistrzem Witoldem Dzierżawskim mieli stwierdzić, że z tego chłopaka to chyba będzie ksiądz. Żakami określano również osoby duchowne mające niższe święcenia. – Życzę naszej szkole, by była nieustannie wypełniona Bożym słowem i doświadczeniem szczęścia wynikającym z przyjęcia Słowa, strzeżenia go i przekazywania go swoim czynem – zakończył. Po Mszy św. odbył się program artystyczny w Domu Strażaka w Kiczycach, a wieczorem festyn rodzinny.

CZYTAJ DALEJ

Wiara to pewność bliskości Boga

2023-01-05 11:41

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii Mk 5, 21-43.

Wtorek, 31 stycznia 2023. Św. Jana Bosko, prezbitera, wsp. obow.

CZYTAJ DALEJ

Rodzice mogą składać wnioski o 500+ na kolejny okres świadczeniowy

2023-01-31 09:57

[ TEMATY ]

500 plus

Adobe Stock

Od 1 lutego rodzice i opiekunowie mogą składać wnioski o przyznanie 500+ na kolejny okres świadczeniowy. Złożenie wniosku do końca kwietnia gwarantuje ciągłość wypłaty świadczeń. Wsparcie w wysokości 500 zł przysługuje na każde dziecko do ukończenia 18. roku życia, bez względu na dochód rodziny.

„Zachęcam wszystkich rodziców, aby nie zwlekali ze złożeniem wniosku. Sama procedura odbywa się bez wychodzenia z domu, dzięki dostępnym platformom internetowym. Złożenie wniosku do 30 kwietnia to gwarancja ciągłości wypłaty świadczenia. My ze swojej strony zapewniamy, że środki trafią do rodzin zgodnie z terminami. Program Rodzina 500+ będzie realizowany, a środki na ten cel zostały zabezpieczone” – mówi minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję