Pomysł się sprawdził, więc poszli krok dalej. Od października tego roku w świdnickim gmachu Wyższego Seminarium Duchownego formuje się dziewięciu kandydatów do kapłaństwa. Zanim rozpoczną studia, muszą przejść „rok zerowy”. Uczą się na nim ministrantury, podstawowej wiedzy religijnej, ale przede wszystkim poznają pracę duszpasterzy, którymi w przyszłości sami chcą zostać. Mają w tym pomóc cotygodniowe odwiedziny w kolejnych parafiach, gdzie nie tylko modlą się ze wspólnotą w czasie Mszy św., ale także odwiedzają parafian, poznając ich codzienne życie.
Kapłańskie czwartki
Wyjątkowy charakter na roku propedeutycznym mają także „kapłańskie czwartki”. To wówczas odwiedzają alumnów zaproszeni goście, którzy opowiadają o swoich doświadczeniach nie tylko z duszpasterskiej pracy, ale i pełnienia różnych funkcji w strukturach diecezjalnych. Jednym z pierwszych gości był ks. kan. Arkadiusz Chwastyk, wikariusz generalny, kanclerz, a wcześniej wieloletni oficjał Sądu Biskupiego. W kalendarzu zaplanowane są wizyty innych duchownych, w tym także biskupów.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Historyczny dzień
Pasterze diecezji legnickiej i świdnickiej w minionym tygodniu spotkali się w WSD, by dokonać formalności w sprawie przekazania kleryków z obu seminariów w ręce wrocławskiego Metropolitalnego Wyższego Seminarium Duchownego.
Reklama
– To bardzo ważny dzień w historii formacji prezbiterów diecezji świdnickiej i legnickiej, ale i całej metropolii wrocławskiej. Bardzo cieszymy się, że nasi alumni trafiają w dobre ręce rektora ks. prof. Włodzimierza Wołyńca. Pamiętamy go z czasów seminaryjnych, ponieważ wspólnie studiowaliśmy i formowaliśmy się. Dlatego radość łączy się z pewnością, że jest to dobra droga, która pomoże w lepszym rozwoju przyszłego duchowieństwa – podkreślił bp Andrzej Siemieniewski po podpisaniu stosownych dokumentów.
Zauważył również, że alumni ze starszych roczników od początku października formują się już we Wrocławiu. Nad ich rozwojem czuwają nie tylko miejscowi moderatorzy, ale również przedstawiciele dwóch pozostałych diecezji. Ze Świdnicy posługuje im jako ojciec duchowny ks. Krzysztof Mielnik, który pełnił już tę funkcję wcześniej w świdnickim seminarium. Łącznikiem ds. formacji jest ks. Piotr Gołuch, który wraz z ks. Tomaszem Metelicą prowadzą rok propedeutyczny.
Przypomnijmy, że decyzją Ojca Świętego Franciszka afiliacja seminariów do uczelni jest możliwa tylko przy odpowiedniej liczbie studentów. W formacji, podobnie jak i w przypadku zdobywania wiedzy z różnych dziedzin, można mówić o pewnej optymalnej liczbie osób, która sprawia, że efekty takiego procesu są najlepsze. Był czas, kiedy liczba kandydatów do kapłaństwa okazywała się odpowiednia do tego, by miało sens funkcjonowanie trzech osobnych ośrodków: we Wrocławiu, Legnicy i Świdnicy. Dziś optymalnym jest połączenie tych ośrodków w jeden.