Reklama

Niedziela w Warszawie

W dobrym brzmieniu

O tym, kogo usłyszymy na tegorocznym Festiwalu Chrześcijańskie Granie, kondycji muzyki chrześcijańskiej i pomysłach na ewangelizację młodzieży, z Michałem Guzkiem rozmawia Łukasz Krzysztofka.

Niedziela warszawska 43/2022, str. I

[ TEMATY ]

muzyka chrześcijańska

Archiwum MG

Michał Guzek

Michał Guzek

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Łukasz Krzysztofka: Festiwal Chrześcijańskie Granie został w tym roku nagrodzony przez Stowarzyszenie Wydawców Katolickich Małym Feniksem. Czym dla was jest ta nagroda?

Michał Guzek: To ogromny zaszczyt i wielkie wyróżnienie. Od początku festiwal jest tworzony przez wolontariuszy, którzy bezinteresownie zajmują się jego organizacją. Myślę, że właśnie im można dedykować Małego Feniksa. Nagroda jest też dedykowana szczególnie młodym muzykom, wykonawcom, którzy – pomimo różnych trudności finansowych i czasami oporu ze strony ludzi Kościoła – robią to z ogromną radością i entuzjazmem. Sądzę, że dobrej, czystej radości w trudnym obecnie czasie wszystkim nam potrzeba. Festiwal Chrześcijańskie Granie od wielu lat staje się wspólnotą ludzi bezinteresownych, związanych z Kościołem, mediami – ludzi po prostu otwartych na dobro.

11. Festiwal Chrześcijańskie Granie startuje już 23 października o godz. 15.00 w Dobrym Miejscu przy ul. Dewajtis. Co będzie czekało na fanów dobrej muzyki?

Będzie wiele atrakcji. Dla młodych rodzin przygotowaliśmy strefy dla dzieci, w których będą mogły się pobawić. Będą również goście specjalni. Stoiska, które są przygotowane mają za zadanie stworzyć przestrzeń spotkania. Bo festiwal to nie tylko muzyka, ale przede wszystkim spotkanie z Bogiem i drugim człowiekiem.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Gośćmi specjalnymi będą...

Ponieważ festiwal w tym roku wpisuje się w niedzielę misyjną, będą to m.in. wspólnoty misyjne Domy Serca czy świadectwo młodego człowieka ze wspólnoty Shalom. Przyjadą do nas również kapucyni z Małopolski. Wśród nich znajdą się bracia, którzy w 2012 r. występowali w konkursie Debiuty jako osoby świeckie. A teraz pojawią się na scenie ze świadectwami jako młodzi kapucyni. Zaprezentujemy też dwie inicjatywy. Jedną związaną z kapucynami, czyli spotkanie młodych w Wołczynie, oraz Qulturalne Bierzmowanie.

A kogo z wykonawców zobaczymy i usłyszymy na scenie?

Czołówkę młodej sceny muzyki chrześcijańskiej. To zespoły, które zostały wyłonione przez radiowców, ale także przez publikę: „Bonoboco” z Krakowa, „Sezon na czereśnie” z Małopolski i Marta Madejska z Częstochowy. To są często muzycy zawodowi albo grający już od kilku lat, mający na swoim koncie wydane płyty, znane przede wszystkim w swoich środowiskach. Gwiazdami naszego festiwalu będą też dwa zespoły: „Tylko Ty” (laureaci NON STOP CCM) i „Jedno” (Debiut 2021).

Reklama

W świeckich mediach muzykę chrześcijańską słyszy się rzadko. Czy mamy do czynienia z jej kryzysem?

Kondycja muzyki chrześcijańskiej jest taka, jak kondycja Kościoła w Polsce. Myślę, że przeżywamy pewien kryzys po covidzie. Szczególnie ludzie młodzi nie potrafią do końca odnaleźć się w Kościele. Ale na szczęście mamy bardzo dużo perełek – młodych ludzi, którzy dzisiaj chcą chwalić Boga. W Polsce jest kilkadziesiąt młodych zespołów, które co roku nagrywają płytę albo utwory. Dzisiaj wyzwaniem dla parafii i wspólnot jest zaopiekowanie się takimi zespołami. Chciałbym zaapelować do księży, żeby nie szczędzili czasu, pieniędzy i miejsca dla właśnie tego typu inicjatyw młodzieżowych. Chodzi o to, żeby wychodzili, wręcz dobijali się do ludzi młodych, bo dzisiaj to Kościół musi wyjść do nich i ich szukać. Festiwal jest jedną z propozycji, która chce w imieniu młodych wołać do ludzi Kościoła o wsparcie dla takich inicjatyw młodzieżowych.

W jaki sposób można to zrobić?

Możemy przyjść na festiwal, kupić bilet przez www.patronite.pl/chrzescijanskiegranie lub różne bileterie, oczywiście też na stronie www.festiwal.chrześcijańskiegranie.pl. Każdy zakupiony bilet i wsparcie festiwalu to pomoc w budowie mostu między społeczeństwem a Kościołem.

Czy dzisiaj trudno jest promować muzykę z wartościami?

Jest trudniej niż dawniej, bo środki społecznego przekazu dzisiaj nie docierają tak skutecznie, jak kiedyś do ludzi młodych. Oni są poza mediami tradycyjnymi. Dlatego staramy się dotrzeć z przekazem przez środowiska, wspólnoty młodzieżowe, parafie, w których jeszcze ludzie młodzi się znajdują. Mamy nadzieję, że przez aktywność młodych ludzi, którzy są jeszcze w parafii, dotrzemy również do tych, którzy znajdują się już poza parafią.

Reklama

Dużo jest młodych wykonawców, którzy chcą zajmować się muzyką chrześcijańską?

Jest ich sporo, ale dużo zależy od wsparcia osób, parafii, rodziców, szkół i innych środowisk. Jest Ogólnopolska Lista z Mocą, w ramach której te zespoły mogą się zaprezentować. W różnych rozgłośniach są audycje, które prezentują muzykę chrześcijańską, ale to jeszcze za mało. Myślę, że jeżeli takich festiwali czy audycji byłoby więcej i też byłoby większe wsparcie w parafiach i wspólnotach dla takiej muzyki, to potencjał w Kościele jest ogromny. Ale jeszcze dzisiaj wiele środowisk niestety nie zobaczyło tego potencjału do końca.

Na czym polega fenomen muzyki chrześcijańskiej?

Istotą jest zawsze bardzo autentyczny i mocny przekaz. Muzyka jest przestrzenią, która wywołuje dużo emocji i jest też w niej cząstka nieba, piękna, dobra i prawdy. A prawda może zbawić świat. Jezus jest Drogą, Prawdą i Życiem, w Nim tego doświadczamy, a tam, gdzie doświadczamy piękna i dobra, możemy również doświadczyć mocy Boga.

Festiwal będzie transmitowany przez telewizję ewangelizacyjną www.dobremedia.pl. Dlaczego warto jednak wybrać się osobiście na Dewajtis?

Przez przekaz muzyczny na festiwalu Boża moc i łaska mogą dotknąć i poruszyć serca wielu ludzi. Mam nadzieję, że będzie to festiwal z mocą, który pomoże nam otworzyć się na coś nowego, a błogosławieństwo, którego udziela nam Kościół, może pomóc wielu osobom nawet przemienić życie. Festiwal będzie przepięknym spotkaniem! I jest ono możliwe w realu.

Michał Guzek. Jeden z pomysłodawców festiwalu Chrześcijańskie Granie oraz Listy z Mocą. Prowadził audycje z muzyką chrześcijańską. Prezes fundacji Chrześcijańskie Granie oraz założyciel serwisu chrzescijanskiegranie.pl. Organizator koncertów i spotkań związanych z muzyką chrześcijańską.

2022-10-18 13:28

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Muzyczni siewcy słowa

Niedziela sandomierska 37/2024, str. V

[ TEMATY ]

muzyka chrześcijańska

Archiwum prywatne

Ks. Radosław Koterbski, wokalista zespołu i Marcin Walas, saksofonista

Ks. Radosław Koterbski, wokalista zespołu i Marcin Walas, saksofonista

Ufam, to zespół katolicki, który działa od 2016 r. Ich utwory obejmują każdy klimat muzyczny, a pomysły do tworzenia tekstów czerpią z Biblii. Właśnie wydali debiutancką płytę pt. Jak dziecko. O jej powstaniu opowiada Marcin Walas, saksofonista zespołu.

Ks. Wojciech Kania: Udało się wydać pierwszą płytę. Marcin Walas: Tak udało się i chyba nikt na początku drogi to znaczy pierwszego spotkania zespołu nie myślał, że to się stanie. Po prostu były to luźne spotkania, żeby sobie coś pograć. To kolejny dowód na to, że trzeba UFAĆ, bo jak coś jest w planach Pana to tak będzie. Szczerze wierzę w to, że spotkanie sześciu osób nie było przypadkowe i przyniosło owoc jakim jest płyta.
CZYTAJ DALEJ

Bezimienne mogiły

Niedziela warszawska 44/2012, str. 2-3

[ TEMATY ]

Wszystkich Świętych

Artur Stelmasiak

Socjalne mogiły na Cmentarzu Komunalnym Południowym

Socjalne mogiły na Cmentarzu Komunalnym Południowym

Ciała bezdomnych często chowane są w anonimowych grobach. Zmienić to postanowiła Warszawska Fundacja Kapucyńska. To pierwszy taki pomysł w kraju

Choć każdy z nas po śmierci może liczyć na takie same mieszkanie w Domu Ojca, to na ziemi panują inne zasady. Widać to doskonale na cmentarzu południowym w Antoninie, gdzie są całe kwatery, w których nie ma kamiennych pomników. Dominują skromne ziemne groby z próchniejącymi drewnianymi krzyżami. Wiele z nich zamiast imienia i nazwiska ma na tabliczce napisaną jedynie datę śmierci, numer identyfikacyjny oraz dwie litery N.N. - O tym, że przybywa takich bezimiennych mogił dowiedziałem się od przyjaciół. Wówczas postanowiliśmy rozpocząć akcję rozdawania bezdomnym nieśmiertelników, czyli blaszek podobnych do tych, które noszą wojskowi. Na każdej z nich wygrawerowane jest imię i nazwisko właściciela - mówi kapucyn br. Piotr Wardawy, inicjator akcji nieśmiertelników wśród bezdomnych. O skuteczność tej akcji przekonamy się w przyszłości. Jednak pierwsze skutki już poznaliśmy, gdy jeden z kapucyńskich „nieśmiertelnych” zmarł na Dworcu Centralnym. - Dzięki metalowym blachom na szyi policja wiedziała, jak on się nazywa oraz skontaktowali się klasztorem kapucynów przy Miodowej. Tu bowiem był jego jedyny dom - mówi Anna Niepiekło z Fundacji Kapucyńskiej. Kapucyni zorganizowali zmarłemu pogrzeb z udziałem braci, wolontariuszy oraz innych bezdomnych. Msza św. z trumną została odprawiona na Miodowej, a później pochowano go z imieniem i nazwiskiem na cmentarzu południowym w Antoninie. - Dla całej naszej społeczności była to bardzo wzruszająca uroczystość - podkreśla Niepiekło.
CZYTAJ DALEJ

Św. Anna – nauczycielka i pedagog

2025-07-27 19:00

Marzena Cyfert

Suma odpustowa w parafii św. Anny we Wrocławiu-Oporowie

Suma odpustowa w parafii św. Anny we Wrocławiu-Oporowie

Uroczystości odpustowe przeżywała parafia św. Anny we Wrocławiu-Oporowie. Parafianie przygotowywali się do nich od trzech dni poprzez konferencje głoszone przez O. Kuniberta Kubosza ze wspólnoty franciszkańskiej z klasztoru na Górze św. Anny.

– Dzisiejsza uroczystość to okazja do dziękczynienia Panu Bogu za cały rok wyświadczonych nam łask przez wstawiennictwo św. Anny, naszej patronki. Dziękujemy Bogu za duszpasterzy oraz świeckich wiernych zaangażowanych w ewangelizację – mówił ks. Jarosław Lawrenz, proboszcz parafii.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję