Towarzyszy nam wzruszenie i radość z tego, że bierzemy udział w wielkim wydarzeniu – powiedział ks. Grzegorz Garbacz. – W tym szczególnym dniu mamy świadomość odpowiedzialności za wspólnotę Kościoła, która w łańcuckiej farze rozwija się od wielu wieków. 30 lat temu abp Ignacy Tokarczuk w obecności 30 tys. ludzi ukoronował obraz Matki Bożej Szkaplerznej koronami, które poświęcił Jan Paweł II. Dzisiaj przeżywamy na nowo to wydarzenie. Odżywają wspomnienia i świadomość naszej miłości do Pana Boga w obliczu Matki – podsumował ks. Garbacz we wprowadzeniu do uroczystości, podczas której abp Adam Szal konsekrował ołtarz, podziękował Panu Bogu za dar koronacji wizerunku Matki Bożej Szkaplerznej oraz złożył w imieniu mieszkańców miasta insygnia królewskie u stóp Pani Łańcuckiej.
Stół Eucharystii
Reklama
Metropolita przemyski w homilii wskazał na ołtarz jako stół, na którym jest celebrowana Eucharystia; sięgnął do różnych obrazów, wskazał na szerokie znaczenie i symbolikę stołu, która prowadzi do lepszego zrozumienia znaku ołtarza w kościele. – W perspektywie dzisiejszej uroczystości patrzymy także na stół szczególny, na stół w Nazarecie, bo dzisiejsza uroczystość łączy w sobie tajemnicę ołtarza, ale także tajemnicę Maryi, tej którą nazywamy niewiastą Eucharystii. Szczególny był to stół, ten w Nazarecie, przy którym się gromadziła Święta Rodzina. Nie był on bogaty, ale pełen serca Maryi, Józefa i Jezusa, który wzrastał w łasce u Boga i u ludzi. Sam Jezus, kiedy rozpoczął swoją publiczną działalność, bardzo często był zapraszany do stołu. Był u Szymona trędowatego i tam okazał miłosierdzie; tam mówił o miłosierdziu wobec ludzi, którzy przychodzą do Niego i żałują za grzechy tak jak grzeszna niewiasta Był u celnika Mateusza, u Zacheusza i u innych grzeszników po to, by zachęcić ich do przemiany serca, by zmienili swoje życie. A nawet jednego z nich powołał, uczynił swoim współpracownikiem, apostołem i ewangelistą. Jakże piękny i bardzo gościnny był stół u Łazarza, Marii i Marty. Wszystkie te stoły prowadziły do jednego, szczególnego, którym jest stół w Wieczerniku. Nie wiemy, jak wyglądał, ale na podstawie Pisma Świętego wiemy, co się kryje w tajemnicy tego stołu – powiedział abp Adam Szal.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Ofiara i krzyż
Kaznodzieja wskazał również na postawę Abrahama, który miał złożyć swojego syna Izaaka w ofierze na górze Moria jako zapowiedź ofiary Chrystusa składanej na stole ołtarza: – W dzisiejszej Liturgii Słowa, stanął przed nami szczególny stół: ołtarz, który zbudował Abraham. Był to szczególny moment, w którym Abraham został wystawiony na próbę. Wiemy dokładnie z opisu autora natchnionego, jak wyglądało to wydarzenie. Abraham został szczęśliwym ojcem i nagle otrzymał polecenie, aby swojego jedynego syna złożyć w ofierze Bogu. To polecenie było niezwykłe, także dlatego, że w narodzie wybranym nie składano ofiar z ludzi. Nie zawahał się, choć czynił to z ciężkim sercem. Gdy stanął na górze i zbudował ołtarz, okazało się, że Bóg docenił jego ducha i nastawienie, i nie dopuścił, żeby zabił swojego syna. Znalazł się baranek, który został złożony w ofierze. Wydarzenie, które jest nie tylko próbą wiary, ale jak mówi Cezary z Arles, jest pięknym symbolem, według którego Abraham to obraz Boga Ojca, a Izaak to figura Zbawiciela. Symboliczne przedstawienie trzeciego dnia, które ukazuje obraz Trójcy Świętej: dwaj chłopcy, którzy posługują Abrahamowi przy tej wyprawie, to naród wybrany, który nie uwierzył Chrystusowi; baranek w cierniach to Jezus przybity do krzyża. Z kolei Izaak, który niesie drewno, jest analogia do Chrystusa, który przeżywa drogę krzyżową. Abraham był gotów złożyć swojego syna na ofierze, a Bóg Ojciec poszedł dalej i rzeczywiście złożył swojego jedynego Syna Jezusa Chrystusa w ofierze za nasze grzechy – wyjaśnił abp Szal.
Maryja – niewiasta Eucharystii
Metropolita wskazał także na Maryję w 30. rocznicę koronacji Jej łańcuckiego wizerunku. Zaznaczył, że Ona uczy wiernych adorować Chrystusa i zaprasza każdego, kto przychodzi do łańcuckiej fary, by pokłonił się Jej Synowi, a zarazem otacza płaszczem macierzyńskiej opieki mieszkańców Łańcuta: – Obchodzimy dziś szczególną uroczystość. Za chwilę będą konsekrowane, czyli przeznaczone na wyłączną służbę Bogu, ołtarz i ambona. Dziękujmy Bogu za dar koronacji obrazu Matki Bożej Szkaplerznej i prośmy Maryję, by okryła nas płaszczem swojej opieki i aby, jak zawsze, była Hodegetrią, czyli tą, która wskazuje drogę do Chrystusa – podkreślił biskup przemyski.