Reklama

Kościół

Tydzień w Kościele

Niedziela Ogólnopolska 41/2022, str. 26-27

[ TEMATY ]

Tydzień w Kościele

Karol Porwich/Niedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

FENIKS
Nagrodzony

Arcybiskup Wacław Depo został nagrodzony Feniksem Specjalnym „Medialnym” w tegorocznej edycji konkursu Stowarzyszenia Wydawnictw Katolickich Feniks. Nagrody rozdano 1 października w katedrze polowej w Warszawie. Laureatem Feniksa Głównego „Złotego” został ks. prof. Roman Bartnicki, były rektor ATK i UKSW, teolog i biblista. Wśród zdobywców innych Feniksów znaleźli się m.in.: bp Antoni Pacyfik Dydycz, Telewizja Polska S.A., Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny. W uzasadnieniu nagrody dla abp. Depo napisano: „W uznaniu dziesięcioletniego okresu przewodniczenia Radzie Konferencji Episkopatu Polski ds. Środków Społecznego Przekazu, które było czasem dzielenia się Prawdą Ewangelii, troski o wizerunek Kościoła i ewangelizację, przekazywania nadziei oraz obrony wartości religijnych i patriotycznych”. Kapituła nagrody w tych słowach bardzo precyzyjnie i trafnie podsumowała 10-letnią troskę abp. Depo o katolickie środki przekazu w Polsce. Prawda, Kościół, ewangelizacja, nadzieja i wartości – nagroda za wierność tej świętej pentadzie to zaszczyt; żeby to uznanie zdobyć, trzeba było nie chować głowy w piasek, ale ją nadstawiać. Bez odwagi i męstwa hierarchy w obliczu ataków i krytyki z różnych stron nagrody by nie było. Jako pracownicy tygodnika katolickiego wydawanego w Częstochowie z serca dziękujemy Kapitule Feniksa.

ROSYJSKA AGRESJA
Najmocniejszy głos

Reklama

O powadze sytuacji świadczy to, że 2 października papież poświęcił tej sprawie całe rozważanie przed modlitwą Anioł Pański. Poprzednio zdarzyło się tak w 2013 r. Od 24 lutego Franciszek poruszył kwestię rosyjskiej agresji na Ukrainę przy różnych okazjach blisko 90 razy. W niedzielnym wystąpieniu wezwał do natychmiastowego zawieszenia broni i jak najszybszych negocjacji, które doprowadziłyby do sprawiedliwego pokoju. – Mój apel skierowany jest przede wszystkim do prezydenta Federacji Rosyjskiej; błagam go o zatrzymanie tej spirali przemocy i śmierci, także dla dobra jego narodu. Z drugiej strony, głęboko zasmucony ogromem cierpień narodu ukraińskiego w wyniku doznanej agresji, z równym przekonaniem apeluję do prezydenta Ukrainy o otwartość na poważne propozycje pokojowe. Wszystkich uczestników życia międzynarodowego i przywódców politycznych państw natarczywie wzywam do uczynienia wszystkiego, co w ich mocy, aby położyć kres trwającej wojnie i nie dać się wciągnąć w niebezpieczne eskalacje, oraz do promowania i wspierania inicjatyw na rzecz dialogu – zaznaczył Ojciec Święty. To przemówienie usłyszeli wszyscy. Na pierwszym miejscu komentatorzy uwydatnili fakt, że papież skierował swoją wypowiedź do prezydenta Rosji, ale przecież nie tylko on jest adresatem tych słów. „W imię Boga i w imię poczucia humanizmu” – zwrócił się do prezydenta Ukrainy i do wszystkich uczestników życia międzynarodowego. Eskalacja konfliktu, który może doprowadzić do globalnego konfliktu nuklearnego, jest – jak wynika ze słów papieża, który swoje przekonanie opiera na o wiele większej wiedzy niż ta, którą mamy z naszych mediów – całkiem realna.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

INICJATYWA
Pomaga finansowo parafiom

Biskup toruński Wiesław Śmigiel zdecydował, że z funduszy diecezjalnych zostanie dofinansowane ogrzewanie w najmniejszych parafiach diecezji; 4 tys. zł jednorazowego dodatku dostaną parafie poniżej 1,3 tys. wiernych, które nie mają dodatkowych źródeł utrzymania poza ofiarami od wiernych. To pierwsza tego typu inicjatywa w Polsce, oczywiście, związana z szalejącymi cenami energii. Dziś nikt nie potrafi powiedzieć, ile w przyszłym roku będą kosztowały energia elektryczna czy węgiel. Z gazem jest nieco lepiej, bo na początku tego roku kościoły zostały objęte taryfą ochronną tak jak szkoły czy ośrodki opiekuńcze. Najgorzej mają te wspólnoty, których kościoły są ogrzewane węglem (którego nie ma, a jeśli jest, to drogi) czy energią elektryczną (kościoły płacą taką samą cenę jak przedsiębiorstwa). Trzeba też stawiać na oszczędność. W Portugalii np. rząd narzucił instytucjom kościelnym oszczędności. Trzeba będzie wyłączać na noc oświetlenie zewnętrzne, a w okresie Bożego Narodzenia – światełka na choinkach.

WATYKAN
Pod obserwacją

Reklama

Nuncjusz apostolski w Berlinie abp Nikola Eterović przesłał list z pozdrowieniami do uczestników jesiennego zebrania plenarnego Konferencji Biskupów Niemieckich w Fuldzie (na zdjęciu: katedra Świętego Zbawiciela i św. Sebastiana w Fuldzie). Ponownie wyraził zaniepokojenie papieża i Watykanu tzw. drogą synodalną Kościoła katolickiego w Niemczech. Wskazał na „synodalność, kolegialność i komunię jako uzupełniające się rzeczywistości katolickiej eklezjalności”. List nuncjusza świadczy o tym, że Stolica Apostolska uważnie przygląda się temu, co się dzieje w Niemczech, i nie zamierza milcząco akceptować radykalnych pomysłów znad Renu. Zagrożenie widzi w braku komunii z biskupem Rzymu, czyli w nieposłuszeństwie, oraz w skłonnościach do parlamentaryzmu, tzn. przekonania, że rację ma większość. Kto ją zbuduje, ten ma władzę. Jeśli chodzi o władzę, to ten mechanizm działa. Jeśli chodzi o rację – niekoniecznie, a gdy już dojdziemy do Ducha Świętego – rzadko kiedy.

CZYSTA EWANGELIA
Polak nuncjuszem

Ksiądz prałat Tomasz Grysa został mianowany nuncjuszem apostolskim na Madagaskarze. Jest kapłanem archidiecezji poznańskiej, ostatnio był radcą ważnej placówki w Jerozolimie. Przedtem pracował w przedstawicielstwie przy ONZ w Nowym Jorku. Działał nie tylko w Afryce i Australii. Mimo młodego wieku – urodził się w 1970 r., a święcenia kapłańskie przyjął w 1995 r. – ma globalne doświadczenie. Placówka może nie jest najważniejsza pod względem prestiżu, ale jest jedną z ważniejszych z tego powodu, że Madagaskar doświadcza w bardzo dotkliwy sposób zmian klimatycznych i będących ich następstwem suszy, a co za tym idzie – głodu. Arcybiskup nominat będzie więc znakiem obecności Kościoła przy najbiedniejszych i najbardziej potrzebujących. W perspektywie papieża Franciszka to „czysta Ewangelia”.

TĘCZOWE ZASADY
Dziwne referendum

Kubańscy komuniści przeprowadzili ogólnonarodowe referendum w sprawie nowego Kodeksu rodzinnego. Reżim twierdzi, że większość głosujących była „za”. Kodeks wprowadza ultraliberalne zasady postulowane przede wszystkim przez środowiska LGBT, m.in.: „małżeństwa” osób tej samej płci, adopcję dzieci przez pary jednopłciowe oraz korzystanie z usług matek surogatek w przypadku zapłodnienia pozaustrojowego. Warto wspomnieć, że Kuba należy do sojuszu nielicznych państw, które wspierają rosyjską agresję na Ukrainę. Paradoksalnie Rosja uważa, że w kraju tym trwa walka ze zgnilizną moralną, której głównym ogniskiem są właśnie działania tęczowego lobby. Jeżeliby brać te słowa na serio, to należałoby powiedzieć, że reżim z karaibskiej wyspy jest koniem trojańskim w obozie Putina, który może rozsadzić nowe „święte przymierze” od wewnątrz.

POŻEGNANIE
Zmarł bp Jan Styrna

Biskup senior diecezji elbląskiej Jan Styrna zmarł 28 września w Elblągu. Miał 81 lat. Pogrzeb odbył się 3 października. Hierarcha został pochowany w krypcie biskupów elbląskich. Pochodził z diecezji tarnowskiej. W latach 1991 – 2003 był biskupem pomocniczym w swojej rodzinnej diecezji. Od 2003 do 2013 r. był pasterzem diecezji elbląskiej. Później jeszcze przez rok był jej administratorem. W 2014 r. został biskupem seniorem. Na początku nowego milenium przez 10 lat pełnił funkcję delegata KEP ds. Duszpasterstwa Rolników.

2022-10-04 12:22

Oceń: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Tydzień w Kościele

2025-06-30 18:51

Niedziela Ogólnopolska 27/2025, str. 6-7

[ TEMATY ]

Tydzień w Kościele

Karol Porwich/Niedziela

W odmawianiu Różańca jest nasza siła

W odmawianiu Różańca jest nasza siła
LEON XIV – Synodalność jest stylem, postawą pomagającą nam być Kościołem, wspierając prawdziwe doświadczenie uczestnictwa i komunii – powiedział papież Leon XIV podczas spotkania z członkami Rady Zwyczajnej Sekretariatu Generalnego Synodu Biskupów. W jego trakcie Ojciec Święty podkreślił dziedzictwo papieża Franciszka. Wskazał, że to on „dał nowy impuls synodowi biskupów, odwołując się, co wielokrotnie podkreślał, do św. Pawła VI”, który ustanowił tę instytucję w 1965 r.
CZYTAJ DALEJ

Abp Kupny: słowa Grzegorza Brauna są niedopuszczalne. Proszę, aby się z nich wycofał

- To niedopuszczalne, najczystsze kłamstwo - tak abp Józef Kupny skomentował dla KAI słowa Grzegorza Brauna, który we wczorajszym wywiadzie w Radiu Wnet stwierdził, że "komory gazowe w Auschwitz to fake". - Jako zastępca przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, ale przede wszystkim jako biskup katolicki i Polak wyrażam oburzenie po wypowiedzi europosła Grzegorza Brauna - powiedział metropolita wrocławski. Zaapelował też do polityka, aby wycofał się ze swoich słów.

- Jako zastępca przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, ale przede wszystkim jako biskup katolicki i Polak wyrażam oburzenie po wypowiedzi europosła Grzegorza Brauna. Zakwestionował on ludobójstwo dokonywane przez Niemców w komorach gazowych w obozie Auschwitz na Żydach oraz innych narodach. Słowa polskiego polityka są nie tylko niedopuszczalne. To najczystsze kłamstwo, które nie przystoi nikomu, a szczególnie nie powinno pojawiać się w opinii publicznej z ust polityka, reprezentującego nasz kraj na arenie międzynarodowej - mówi abp Kupny.
CZYTAJ DALEJ

Poradnik katolika na wakacjach, czyli jak przeżyć urlop „po Bożemu”

2025-07-12 20:28

[ TEMATY ]

wakacje

Karol Porwich/Niedziela

Lepiej uczestniczyć we Mszy św. w języku, którego się nie rozumie, czy połączyć się ze swoją parafią poprzez transmisję? Co jeśli tam, gdzie spędza się urlop, nie ma możliwości udziału w Eucharystii i czy poza Polską obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych? Na te i inne pytania poszukujemy odpowiedzi z ks. dr. Stanisławem Szczepańcem.

Wakacje to czas, gdy wielu udaje się na zasłużony wypoczynek. Destynacje urlopowe – zarówno te bliższe, jak i dalsze – z różnych przyczyn mogą stanowić wyzwanie z perspektywy praktykowania wiary w warunkach innych niż te codzienne. – Czas urlopu jest ważny i potrzebny. Wielu myśli o nim przez wiele miesięcy. Planuje, wybiera, realizuje. Człowiek wierzący w tych działaniach pamięta o Bogu – podkreśla ks. dr Stanisław Szczepaniec. Wraz z przewodniczącym Archidiecezjalnej Komisji ds. Liturgii i Duszpasterstwa Liturgicznego, a jednocześnie konsultorem Komisji Konferencji Episkopatu Polski ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, poruszamy kwestie, o których warto pamiętać, planując wakacyjne wyjazdy.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję