Do sanktuarium św. Jacka w Legnicy, miejsca cudu eucharystycznego, przyjechało kilkaset osób z różnych stron Polski wraz ze swoimi duszpasterzami, aby zainaugurować nowy rok formacji. W intencji dobrych owoców tej formacji sprawowana była Msza św., której przewodniczył bp Andrzej Siemieniewski, delegat episkopatu, który sprawuje opiekę duchową nad ruchem.
W homilii wskazał na dwa główne kierunki formacji ruchu: pierwszy to chleb eucharystyczny, pokarm na drogę, a drugi to nieustanne przypominanie sobie, że jesteśmy w drodze do nieba. – Każdego dnia powinniśmy przypominać sobie o tych dwóch wskazaniach, aby pamiętać dokąd idziemy. Niech to będą dwa ważne wskazania na ten nowy rok formacji – powiedział.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Wzór Świętej Rodziny
Jak zauważył ks. Dariusz Kowalczyk, moderator krajowy Ruchu Rodzin Nazaretańskich, ruch jest otwarty dla wszystkich. – Nie ograniczamy się tylko do małżeństw i rodzin, jesteśmy otwarci na każdą osobę, która chce się formować – podkreślił. Zaznaczył też, że celem ruchu jest wzrastanie w świętości, na wzór Świętej Rodziny z Nazaretu. – Wpatrujemy się w relacje, jakie były w Świętej Rodzinie w różnych aspektach życia i chcemy je naśladować w naszym życiu, przez przeżywanie obecności Boga, przez braterską wspólnotę.
Reklama
Zauważył także, że członkowie ruchu mają angażować się w życie swoich wspólnot parafialnych, ubogacając siebie i innych, powinni angażować się w działalność charytatywną i inne przestrzenie życia parafialnego.
Rodzina Boża
Biskup Siemieniewski wskazał na trzy ważne wymiary tej wspólnoty. Pierwszy: tworzą go ludzie, będący w drodze, którzy nie chcą stać w miejscu, ale zakasują rękawy i biorą się do pracy. – To są ludzie, którzy chcą wyruszać w drogę, podobnie jak św. Józef, apostołowie czy niewiasty, które usługiwały Jezusowi. Nie jest to droga jakakolwiek, to droga, którą jest sam Jezus Chrystus – mówił. Po drugie: jest to ruch rodzin, które możemy rozumieć szeroko, nie tylko jako naszą rodzinę, złożoną z dziadków, rodziców, krewnych, ale także jako rodzinę duchową, rodzinę parafialną. – Jak mówił Jezus, moimi braćmi i siostrami są ci wszyscy, którzy słuchają słowa Bożego i zachowują je – podkreślił bp Andrzej. Po trzecie: mamy wymiar nazaretański, a zatem to wszystko, co działo się w relacjach rodziny z Nazaretu. – Duchowym wymiarem ruchu jest akt zawierzenia Maryi, chęć naśladowania Jej, przyjęcia Jej do swojego życia, do swojego domu, do swoich wspólnot. Matka Boża jest tą, która ruch prowadzi – podkreślił ksiądz biskup.
Ruch Rodzin Nazaretańskich rozwija się w wielu diecezjach Polski, a także za granicą. W diecezji legnickiej parafialne wspólnoty RRN działają w Chojnowie, Lubinie i Karpaczu.