Reklama

Wiadomości

Prawnik wyjaśnia

Gdy nie stać mnie na prawnika...

Niedziela Ogólnopolska 39/2022, str. 50

[ TEMATY ]

prawnik

Adobe Stock

Jak mogę uzyskać pomoc prawną, jeśli nie mam pieniędzy na opłacenie prawnika?

Odpowiedź eksperta
Gdy uważasz, że koszty pomocy prawnika są dla ciebie zbyt duże, składasz prawnikowi, którego spotkasz w punkcie nieodpłatnej pomocy prawnej, pisemne oświadczenie, iż nie jesteś w stanie ponieść takich kosztów. Nie musisz zabierać ze sobą niczego z wyjątkiem dokumentu tożsamości. Wzór oświadczenia da ci osoba udzielająca pomocy.

Jeśli potrzebujesz pomocy prawnika, bo jesteś w trudnej życiowej sytuacji, np. potrzebujesz pomocy w spłacie pożyczek „chwilówek”, rozłożeniu długu na raty, masz kłopoty mieszkaniowe, grozi ci eksmisja, masz problemy pracownicze, z egzekucją alimentów, odziedziczyłeś(-aś) długi lub masz inne problemy związane ze sprawami życia codziennego, możesz skorzystać z systemu nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego lub nieodpłatnej mediacji.

Darmową pomoc można uzyskać w punktach nieodpłatnej pomocy prawnej, poradnictwa obywatelskiego i mediacji w całym kraju. Punkty znajdują się w każdym powiecie – w starostwie powiatowym, w urzędzie gminy oraz urzędzie miasta.

Pomocy prawnej udziela prawnik, zarówno wtedy, gdy chodzi tylko o poradę, ale także gdy potrzebne będzie pójście z danym problemem do sądu – np. samotna matka chce wystąpić o alimenty i nie wie, jak takie pismo sformułować, a nie stać jej na opłacenie prawnika, który to zrobi za nią, itp.

Chęć skorzystania z bezpłatnej pomocy prawnej można zgłosić też telefonicznie – każdy powiat na specjalny numer telefonu do zapisów i udzielania informacji (numery są dostępne na stronach internetowych powiatów); elektronicznie – na podany przez powiat adres e-mail lub na stronie: np.ms.gov.pl/zapisy ; osobiście – w starostwie powiatowym.

Na wizytę w celu skorzystania z powyższej pomocy należy przygotować:

• dokument tożsamości (dowód osobisty, paszport lub inny dokument stwierdzający tożsamość);

Reklama

• dokumenty dotyczące problemu – jeśli takie istnieją (nie jest to obowiązkowe), można po prostu opowiedzieć prawnikowi o swoim problemie;

• dla samozatrudnionych – wszystkie zaświadczenia o pomocy otrzymanej w roku, w którym ma to miejsce; zaświadczenia o ubieganiu się o nieodpłatną pomoc prawną oraz o jej otrzymaniu w ciągu 2 poprzedzających ją lat podatkowych, albo oświadczenia o wielkości tej pomocy otrzymanej w tym okresie lub nieotrzymaniu takiej pomocy w tym okresie.

2022-09-21 08:03

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kiedy można odstąpić od umowy?

Niedziela Ogólnopolska 5/2020, str. 59

[ TEMATY ]

prawnik

©icedmocha - stock.adobe.com

Pytanie czytelnika:
Zostałem ostatnio namówiony do podpisania niekorzystnej dla mnie umowy na usługi telekomunikacyjne. Rachunki, które mam płacić, są ogromne. Co mogę zrobić w tej sytuacji?

Odpowiedź eksperta

CZYTAJ DALEJ

Premier: dziś potrzeba ludzi takich jak Mariusz Błaszczak, którzy zrobią wszystko, aby umocnić siłę polskiej armii

2023-02-07 20:27

[ TEMATY ]

Mariusz Błaszczak

MON

Mariusz Błaszczak

Mariusz Błaszczak

Właśnie teraz, w momencie zwrotnym historii, potrzeba jest ludzi takich jak Mariusz Błaszczak, którzy zrobią wszystko, aby umocnić siłę polskiej armii i podnieść ją na poziom, przy którym będziemy mogli powiedzieć, że polska wolność jest bezpieczna - powiedział we wtorek premier Mateusz Morawiecki.

Wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak otrzymał nagrodę "Człowieka Wolności 2022" tygodnika "Sieci"; we wtorkowej uroczystości wręczenia nagrody wziął udział premier Mateusz Morawiecki, a także m.in. wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki, wicepremier szef MKiDN Piotr Gliński, szef MS Zbigniew Ziobro, minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek oraz prezes TK Julia Przyłębska.

CZYTAJ DALEJ

Sto pięćdziesiąt porcji!

2023-02-08 15:29

Małgorzata Pabis

Tym razem kucharze z restauracji Agape ugotowali pyszny kapuśniak.

Tym razem kucharze z restauracji Agape ugotowali pyszny kapuśniak.

    Po raz piąty Kościół Rektoralny Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach w ramach akcji „Zupa od św. Siostry Faustyny” zakupił i dostarczył do Dzieła Pomocy św. Ojca Pio sto pięćdziesiąt porcji zupy.

    Posiłki zostały dostarczone w środę, 8 lutego. - Tym razem kucharze z restauracji Agape ugotowali pyszny kapuśniak. Mamy nadzieję, że smakował on wszystkim, którzy od rana czekali w kolejce, by otrzymać coś ciepłego do zjedzenia, bo zima w Krakowie nie odpuszcza – mówi Małgorzata Pabis, rzecznik prasowy Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach i dodaje, że już za kilka dni, jeśli fundusze na to pozwolą, do Dzieła Pomocy św. Ojca Pio, zostaną dostarczone pączki w Tłusty Czwartek. - Wierzymy, że nasi darczyńcy nie zawiodą i uda nam się zrealizować i to zamierzenie – podkreśla.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję