Reklama

Polska

Gdańsk: "Katolicy na ulicy"

Kilka tysięcy gdańszczan, turystów i przedstawicieli wspólnot katolickich z terenu archidiecezji gdańskiej uczestniczyło w dzieleniu się chrześcijańską radością w dniu święta Bożego Ciała. 4 czerwca na Długim Targu w Gdańsku pod hasłem "Szczęśliwi jesteście!" odbyła się kolejna edycja akcji "Katolicy na ulicy".

[ TEMATY ]

akcja

Katolicy na ulicy/Facebook.com

- Wiara w zmartwychwstałego Jezusa nie jest czymś, co chcemy zamknąć w sercu, w kościele czy domu. Wręcz przeciwnie. Pragniemy pokazać ją tym wszystkim, którzy jeszcze nie spotkali Chrystusa na swojej drodze i nie doświadczyli jego uwalniającej miłości - mówi Wojciech Kruk, koordynator akcji.

Na scenie ustawionej pod Zieloną Bramą występowały grupy pantomimiczne i teatralne. Nie zabrakło atrakcji dla dzieci i dorosłych, wspólnych zabaw i tańców. W przerwach między kolejnymi występami osoby duchowne i świeckie dzieliły się świadectwami swoich spotkań z Jezusem.

Reklama

Kulminacyjnym momentem było zatańczenie poloneza, w którym wzięło udział kilkaset osób. - To niesamowite uczucie współtworzyć tak liczną wspólnotę, która poprzez taniec wyraża radość i jedność - podkreśla Anna, uczestniczka spotkania.

- Miałem obawy czy będę w stanie tak otwarcie eksponować swoją wiarę i radość z bycia katolikiem. Jednak te wątpliwości rozwiały się, kiedy zobaczyłem, że nie jestem sam, bo osób myślących i czujących podobnie jak ja, jest więcej - opowiada Marcin, który po raz pierwszy wziął udział w akcji.

Następnie odbył się koncert uwielbienia w wykonaniu orkiestry symfonicznej oraz chóru trójmiejskich wspólnot. - To spotkanie przy śpiewie i tańcu co roku staje się przedłużeniem radości z tego, że Jezus Eucharystyczny wychodzi na ulice naszego miasta - zaznacza W. Kruk.

Reklama

Do wspólnej zabawy przyłączali się przechodnie - mieszkańcy Gdańska oraz turyści. - Niektórzy reagowali negatywnie. Padały nawet zdania: "co to znowu za mohery" albo "czarni na księżyc". Ale jednak coś - muzyka dochodząca ze sceny czy głoszone świadectwo przyciągało ich uwagę. Niektórzy zostawali do końca - relacjonuje Monika.

- Widziałem, że jedna z takich "przypadkowych" osób, podeszła w pewnym momencie do księdza. Nie słyszałem o czym rozmawiali, dostrzegłem jednak łzy, a potem uśmiech tej młodej dziewczyny - uzupełnia W. Kruk.

W 1999 roku z okazji wizyty Ojca Świętego Jana Pawła II na Wybrzeżu odbyła się pierwsza ewangelizacja uliczna pod hasłem "Katolicy na ulicy". Od tego czasu inicjatywa wpisała się na stałe w trójmiejski kalendarz. Całość organizuje Katolickie Stowarzyszenie Gdańskiej Szkoły Nowej Ewangelizacji "Jezus Żyje", w którego skład wchodzi 17 wspólnot, skupiających około 1500 osób z Trójmiasta i okolic.

- Poprzez naszą akcję pokazujemy Kościół radosny, pełen życia i uśmiechniętych, energicznych młodych ludzi, którzy nie boją się dzielić szczęściem wiary, stojąc na głównej ulicy miasta - podsumowuje W. Kruk.

2015-06-05 09:28

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Uratuj Świętego - Jan Tomaszewski

[ TEMATY ]

życie

akcja

Co to znaczy czuć się ważnym dla kogoś? To z pewnością poczucie wyjątkowości i unikalności. To spokój serca, że zawsze mogę na kimś polegać, bo wiem, że nie zrobi nigdy niczego przeciwko mnie i chce dla mnie jak najlepiej. To poczucie, że jestem chciany nie dla jakichś korzyści, ale tak po prostu... Chcemy być dla kogoś ważni. To bardzo naturalne.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek przed „Anioł Pański”: służenie innym sprawia, że wzrastamy

2021-09-19 12:24

[ TEMATY ]

Anioł Pański

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

„Służba nas nie umniejsza, ale sprawia, że wzrastamy” – przypomniał Ojciec Święty w rozważaniu przed niedzielną modlitwą „Anioł Pański”

Papież nawiązał do czytanego w 25 niedzielę zwykłą fragmentu Ewangelii (Mk 9, 30-37), mówiącego o sprzeczce uczniów w drodze do Jerozolimy o to, który „z nich jest największy”. Wtedy Pan Jezus powiedział im, że „Jeśli ktoś chce być pierwszym, niech będzie ostatnim ze wszystkich i sługą wszystkich” (w. 35). Oznaczają one, że wartość osoby nie zależy od kryteriów świata, lecz mierzy się je służbą. Oznacza to czynienie, jak Jezus, który „nie przyszedł, aby Mu służono, lecz żeby służyć” (Mk 10, 45). Zatem jeśli chcemy naśladować Jezusa, musimy podążać drogą służby. Nasza wierność Panu zależy od naszej gotowości do służby – wskazał Franciszek.

CZYTAJ DALEJ

Wkrótce ogłoszenie daty ŚDM w Lizbonie

2021-09-19 20:08

facebook.com/sandomierzSDM

4 października Komitet Organizacyjny ŚDM Lizbona 2023 ogłosi dokładne daty spotkania młodych. W najbliższym czasie spodziewana jest też publikacja papieskiego orędzia na tegoroczny ŚDM, obchodzony w diecezjach na całym świecie.

Jak poinformował Komitet Organizacyjny ŚDM Lizbona 2023, w poniedziałek 4 października zostanie ogłoszona data spotkania młodych, oraz poprzedzających go Dni w Diecezjach, które od 1997 r. towarzyszą temu wydarzeniu. Hasłem spotkanie, które odbędzie się latem 2023 r. w stolicy Portugalii, są słowa zaczerpnięte z Ewangelii wg św. Łukasza: "Maryja wstała i poszła z pośpiechem” (Łk 1,39). Do tej pory organizatorzy opublikowali oficjalny hymn spotkania (którego polska wersja pt. "Powietrze już drga" została zaprezentowana w 5. rocznicę ŚDM w Krakowie) oraz modlitwę przygotowującą do spotkania. Oprócz daty, duszpasterstwa młodych na całym świecie czekają także na ogłoszenie patronów tej edycji ŚDM oraz miejsc głównych celebracji.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję