Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Aby chleba nie zabrakło

Ani pogoda, ani inne przeciwności losu nie zmąciły spokoju tegorocznych dożynek.

2022-09-06 12:23

Niedziela szczecińsko-kamieńska 37/2022, str. IV

[ TEMATY ]

dożynki

Marta Naskręt

Starostowie dożynek wręczają chleb

Starostowie dożynek wręczają chleb

Ten spokojny deszcz, który towarzyszy nam dzisiaj, podczas tego święta, jest potrzebny i to o niego modliliśmy się przez wiele tygodni. I to dzięki niemu zebraliśmy plony, za które dziękujemy Panu Bogu – powiedział metropolita szczecińsko-kamieński abp Andrzej Dzięga, który przewodniczył Mszy św. dziękczynnej.

Pod płaszczem św. Jadwigi

Deszczowo rozpoczęła się niedziela, 28 sierpnia 2022 r. Jednak nie przeszkodziło to w przeżywaniu tradycyjnego święta plonów. W bieżącym roku archidiecezja szczecińsko-kamieńska postanowiła, w porozumieniu i we współpracy z Gminą Choszczno, zorganizować dożynki przy parafii św. Jadwigi Królowej w Choszcznie.

– Bardzo istotny jest fakt, że to właśnie w tej parafii, pod takim patronatem dziękujemy za dary otrzymane od Boga. Choć św. Jadwiga, Królowa długo czekała na kanonizację, to już za swego życia, przez zwykłych ludzi postrzegana i uznawana była za świętą – zauważył metropolita, dziękując następnie księżom i parafianom za to, że dbają o rozpowszechnianie kultu swojej patronki i podkreślił ogarniające go wzruszenie przy odśpiewywaniu pieśni ku jej czci.

Dzielą się chlebem...

Na zaproszenie do udziału w uroczystości, aby wspólnie dziękować Bogu za tegoroczne plony oraz prosić o urodzaj i błogosławieństwo dla osób uprawiających ziemię, odpowiedziały wszystkie społeczności, wszyscy, którzy spożywają chleb, czyli mieszkańcy miast i wiosek, a szczególnie rolnicy, działkowcy, sadownicy, gospodarze, pszczelarze, przedstawiciele sołectw, koła gospodyń wiejskich i zespoły folklorystyczne.

Jak tradycja nakazuje, przed Mszą św. delegacje rolników z poszczególnych parafii zaprezentowały wykonane własnoręcznie wieńce dożynkowe. Swoją obecnością i pomocą podczas prezentacji służył ks. kan. Piotr Twaróg, proboszcz parafii św. Jana Chrzciciela w Żabowie.

Starostowie dożynek, Justyna Andryszczak oraz Kazimierz Czapiewski, ponieśli bochen chleba wypieczony z tegorocznego ziarna, prosząc metropolitę o odprawienie Mszy św. oraz błogosławieństwo. Nie kryli przy tym wzruszenia. Arcybiskup podkreślił, że takie uczucia są naturalne, ludzkie, bo odzwierciedlają stosunek człowieka do ziemi i pracy na niej.

Reklama

Słowo naszego Arcypasterza, wygłoszone podczas homilii, podkreślało jak wielka jest Opatrzność Boża. To prawda, że ludzie uprawiają ziemię i dbają, aby zbiory były obfite, żeby dla każdego wystarczyło i pozostało na zasiew. To prawda, że człowiek poświęca się tej wymagającej pracy. Ale bez Pana Boga i Jego zamysłu nie byłoby to możliwe. Tylko Pan Bóg wie, jak dzielić, aby wszystkim wystarczyło, aby chleba nie zabrakło. Metropolita podkreślił, że ważne jest, abyśmy także i my wiedzieli, jak dzielić się chlebem i umieli to czynić. Na zakończenie Eucharystii poświęcone zostały bochenki i rozprowadzone między wiernymi.

Goście z Białorusi

Swój udział w Eucharystii miał goszczący w Choszcznie biskup pomocniczy diecezji pińskiej na Białorusi Kazimierz Wielikosielec, który przyjmował wieńce dożynkowe, a po Mszy św. wraz z Metropolitą je święcił. Jego obecność podczas uroczystości podkreśliły słowa abp. Andrzeja Dzięgi o konieczności dzielenia się chlebem, chlebem, który musi przekraczać granice. Obecny był także o. Leonard Aduszkiewicz, który w białoruskim Homlu od kilku lat buduje kościół. Podczas każdej Mszy św. niedzielnej głosił słowo Boże. Jego wizyta związana była z prośbą o wsparcie i zbiórką ofiar na pomoc przy budowie świątyni. Do tych próśb przyłączył się także abp Andrzej Dzięga, podkreślając, że jednoczenie się chrześcijan z terenów wschodnich było także zasługą św. Jadwigi.

Wdzięczni za chleb i opiekę

Na zakończenie Eucharystii abp. Dzięga podziękował wszystkim, którzy byli odpowiedzialni za tegoroczną uroczystość. Przygotowania trwały kilka miesięcy, ale dzięki poświęceniu wielu ludzi możemy zachwycać się efektem.

Reklama

Burmistrz Choszczna, Robert Adamczyk, wyraził wdzięczność wobec wszystkich, którzy najbardziej przyczynili się do tego, że mogliśmy świętować – rolników, sadowników, pszczelarzy. Jak podkreślił, Choszczno się zmienia, ale jedna wartość pozostaje niezmienna – to wartość chleba, o której wszyscy pamiętamy.

Gospodarz parafii św. Jadwigi Królowej ks. kan. Karol Wójciak wyraził wdzięczność Panu Bogu za dar tegorocznych zbiorów i opiekę nad parafią. Arcybiskup usłyszał podziękowanie za duszpasterską pomoc, życzliwość oraz głębię głoszonego słowa Bożego, a także skierowane do wiernych słowa otuchy, tak dziś wszystkim potrzebne. Podziękował burmistrzowi Robertowi Adamczykowi za owocną współpracę przy organizacji uroczystości. Podkreślił, że ogromna życzliwość i zaangażowanie burmistrza i pracowników gminy były czymś niezwykłym i bez tego wsparcia dożynki nie byłyby tak piękne. Podziękowania skierował także do ks. kan. dr. Piotra Skiby, dyrektora Wydziału Duszpasterskiego Kurii Metropolitalnej Szczecińsko-Kamieńskiej za zaufanie, jakim został obdarzony. Obecnym księżom, z księdzem dziekanem Grzegorzem Suchomskim, proboszczem choszczeńskiej parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny na czele, ks. Karol wyraził wdzięczność za przybycie oraz koncelebrację Mszy św.

Po uroczystościach kościelnych zaprezentowano program artystyczny. Występy na scenie przygotowały choszczeńskie szkoły i przedszkola, koła gospodyń wiejskich oraz zespoły muzyczne. Na wielu stoiskach pojawiły się produkty spożywcze oraz wyroby rękodzielnicze, które można było nabyć. Każdy znalazł coś dla siebie.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prezydent do rolników: dziękuję za trud, ciężką pracę i bezpieczeństwo żywnościowe

Za trud, ciężką pracę i zapewnienie bezpieczeństwa żywnościowego dziękował rolnikom w niedzielę podczas Dożynek Jasnogórskich prezydent Andrzej Duda. Bezpieczeństwo żywnościowe to jeden z ogromnie ważnych elementów bezpieczeństwa kraju, w tym roku przekonaliśmy się o tym dobitnie - podkreślał.

Na Jasnej Górze odbywają się w niedzielę główne uroczystości Dożynek Jasnogórskich i Pielgrzymki Rolników, w których udział bierze m.in. prezydent Duda.

CZYTAJ DALEJ

Papież do redemptorystów: bez modlitwy zakony obumierają

2022-10-01 14:39

[ TEMATY ]

modlitwa

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

Zaniedbywanie życia wspólnotowego i modlitwy prowadzi do wyjałowienia życia konsekrowanego, obumierania charyzmatu i zamknięcia na braci – stwierdził Papież w słowie skierowanym do kapituły generalnej redemptorystów. Przypomniał, że rozeznanie, którego dokonują w Rzymie przedstawiciele tego zgromadzenia, musi być zakorzenione w tajemnicy Chrystusa Odkupiciela, która stanowi rację bytu ich konsekracji i służby człowiekowi.

Franciszek zachęcił redemptorystów do odważnych kroków, zastrzegając, że jedyną granicą, której nie wolno im przekroczyć, pozostaje Ewangelia i nauczanie Kościoła. Nie bójcie się wejścia na nowe drogi i dialogu ze światem w świetle waszej bogatej tradycji teologii moralnej – dodał Papież.

CZYTAJ DALEJ

Abp Depo: przywilejem uczniów Chrystusa jest uwierzyć w miłość i wytrwać do końca

– To jest wielki przywilej uczniów Chrystusa wczoraj i dziś: uwierzyć w miłość i w posłuszeństwie wiary wytrwać do końca – powiedział abp Wacław Depo. Metropolita częstochowski przewodniczył 1 października Mszy św. z okazji inauguracji roku akademickiego w nowo erygowanym Wyższym Międzydiecezjalnym Seminarium Duchownym w Częstochowie.

Eucharystia rozpoczęła się odśpiewaniem hymnu „O Stworzycielu Duchu, przyjdź”. Koncelebrowali ją: bp Grzegorz Kaszak – biskup sosnowiecki, ks. prał. Ryszard Selejdak – rektor WMSD w Częstochowie, ks. prof. dr hab. Krzysztof Pawlina – rektor Akademii Katolickiej w Warszawie, ks. prof. dr hab. Janusz Królikowski z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, wychowawcy i profesorowie seminarium oraz kapłani archidiecezji częstochowskiej i diecezji sosnowieckiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję