Reklama

Niedziela Świdnicka

Podziękowali za dobro, siły i nadzieję

W sanktuarium Matki Bożej Przyczyny Naszej Radości na Górze Iglicznej zainaugurowano obchody rocznicy Sierpnia ’80. Pielgrzymi przybyli z całego Dolnego Śląska.

Niedziela świdnicka 36/2022, str. VI

[ TEMATY ]

Sierpień '80

Ryszard Wyszyński

Procesja różańcowa w kierunku sanktuarium

Procesja różańcowa w kierunku sanktuarium

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W 42. rocznicę powstania NSZZ „Solidarność” i 50. rocznicę święceń kapłańskich ks. Jerzego Popiełuszki odprawiona została Msza św. z wprowadzeniem relikwii błogosławionego kapelana „Solidarności” i świętego papieża Polaka oraz instalacją drewnianego krzyża z wyjątkową zawartością.

Gospodarze i goście

W pielgrzymce na Górę Igliczną uczestniczyli przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, a wśród nich: Grażyna Siemion, siostrzenica księdza Popiełuszki, posłanki do Parlamentu Europejskiego Beata Kempa i Anna Zalewska, poseł na Sejm RP Andrzej Melak, przewodniczący Zarządu Regionu Dolny Śląsk NSZZ ”Solidarność” we Wrocławiu Kazimierz Kimso, dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych Tadeusz Łozowski, Nadleśniczy Nadleśnictwa Międzylesie Krzysztof Rusinek. Przewodnicząca Rady Oddziału Powiatu Kłodzkiego NSZZ „Solidarność” przypomniała, że w latach 70., to właśnie w okolicach Góry Iglicznej spotykali się działacze walki o niepodległość. – Dziś, gromadząc się tu po raz dwudziesty szósty, dziękujemy za napotkane dobro, siły i nadzieję – mówiła Barbara Janowicz.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Dziękczynną Eucharystię sprawował ks. kustosz Wojciech Iwanicki, wraz z ks. prał. Edmundem Szarkiem z Warszawy i ks. kan. Tadeuszem Farysiem, kapelanem Związku NSZZ „Solidarność”, stowarzyszeń górniczych dawnego regionu wałbrzyskiego.

Święty i błogosławiony

Reklama

Mszę św. poprzedziła uroczysta procesja różańcowa, z wniesieniem relikwiarzy obu świętych oraz drewnianego krzyża, w asyście leśników i sygnalistów myśliwskich, pielgrzymów z Warszawy, pocztów sztandarowych dolnośląskiej „Solidarności” z Wrocławia i Wałbrzycha. W wygłoszonej homilii ks. Iwanicki przypomniał historyczną obecność kard. Karola Wojtyły na Ziemi Kłodzkiej oraz jego późniejsze nauczanie papieskie o „Solidarności” zawarte w dokumentach, przemówieniach i homiliach. Kapłan odniósł się także do postaci i męczeństwa bł. ks. Jerzego Popiełuszki, przypominając i rozważając wymowę jego życiowego zawołania „Zło dobrem zwyciężaj”. – Jak się patrzy na życiorysy bł. ks. Jerzego Popiełuszki i św. Jana Pawła II, to widać, że ich świętość była mocno osadzona w codzienności życia. Nie unosili się pięć cm nad ziemią, ale cierpieli, walczyli ze swoimi słabościami, zmagali się z przeciwnościami. Byli księżmi z krwi i kości – mówił ks. Iwanicki, dodając, aby jak najwięcej czerpać z idei „Solidarności”.

Dary z Warszawy

Kustosz maryjnego sanktuarium otrzymał od Ogólnopolskiego Komitetu Pamięci ks. Jerzego Popiełuszki replikę sutanny, w której męczennik został wyłowiony z tamy na Wiśle oraz medal „Zło dobrem zwyciężaj”, który wręczono również uhonorowanym gościom. Na zakończenie Mszy św. ks. Iwanicki otrzymał urnę z ziemią z grobu ks. Popiełuszki i poświęcił krzyż z fragmentem trumny błogosławionego. Wszystkie te święte pamiątki po kapelanie „Solidarności” zostały przywiezione z Warszawy jako dar dla miejscowego sanktuarium. Po uroczystości pielgrzymi oraz wszyscy pozostali uczestnicy zostali zaproszeni na piknik w pobliskiej Marianówce.

2022-08-30 12:44

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Premier: walka na Ukrainie musi zakończyć się zwycięsko - podobnie jak walka robotników w 1980 r.

[ TEMATY ]

Sierpień '80

PAP/Adam Warżawa

Walka na Ukrainie musi zakończyć się zwycięsko - podobnie jak walka robotników w 1980 roku - mówił w środę w Gdańsku, w 42. rocznicę podpisania porozumień sierpniowych, premier Mateusz Morawiecki .

Jak podkreślił w swoim wystąpieniu Morawiecki, że "tak, jak wtedy (w 1980 r.) rozpoczęte zostało dzieło zrzucania kajdanów niewoli Rosji sowieckiej - tak dziś trzeba też wspomnieć w tym momencie o innych, naszych bohaterach współczesności, o ukraińskich żołnierzach, cywilach, którzy walczą o wolność na Ukrainie, o wolność waszą i naszą".

CZYTAJ DALEJ

Św. Wojciech, Biskup, Męczennik - Patron Polski

Niedziela podlaska 16/2002

Obok Matki Bożej Królowej Polski i św. Stanisława, św. Wojciech jest patronem Polski oraz patronem archidiecezji gnieźnieńskiej, gdańskiej i warmińskiej; diecezji elbląskiej i koszalińsko-kołobrzeskiej. Jego wizerunek widnieje również w herbach miast. W Gnieźnie, co roku, w uroczystość św. Wojciecha zbiera się cały Episkopat Polski.

Urodził się ok. 956 r. w czeskich Libicach. Ojciec jego, Sławnik, był głową możnego rodu, panującego wówczas w Niemczech. Matka św. Wojciecha, Strzyżewska, pochodziła z nie mniej znakomitej rodziny. Wojciech był przedostatnim z siedmiu synów. Ks. Piotr Skarga w Żywotach Świętych tak opisuje małego Wojciecha: "Będąc niemowlęciem gdy zachorował, żałość niemałą rodzicom uczynił, którzy pragnąc zdrowia jego, P. Bogu go poślubili, woląc raczej żywym go między sługami kościelnymi widząc, niż na śmierć jego patrzeć. Gdy zanieśli na pół umarłego do ołtarza Przeczystej Matki Bożej, prosząc, aby ona na służbę Synowi Swemu nowego a maluczkiego sługę zaleciła, a zdrowie mu do tego zjednała, wnet dzieciątko ozdrowiało". Był to zwyczaj upraszania u Pana Boga zdrowia dla dziecka, z zobowiązaniem oddania go na służbę Bożą.

Św. Wojciech kształcił się w Magdeburgu pod opieką tamtejszego arcybiskupa Adalbertusa. Ku jego czci przyjął w czasie bierzmowania imię Adalbertus i pod nim znany jest w średniowiecznej literaturze łacińskiej oraz na Zachodzie. Z Magdeburga jako dwudziestopięcioletni subdiakon wrócił do Czech, przyjął pozostałe święcenia, 3 czerwca 983 r. otrzymał pastorał, a pod koniec tego miesiąca został konsekrowany na drugiego biskupa Pragi.

Wbrew przyjętemu zwyczajowi nie objął diecezji w paradzie, ale boso. Skromne dobra biskupie dzielił na utrzymanie budynków i sprzętu kościelnego, na ubogich i więźniów, których sam odwiedzał. Szczególnie dużo uwagi poświęcił sprawie wykupu niewolników - chrześcijan. Po kilku latach, rozdał wszystko, co posiadał i udał się do Rzymu. Za radą papieża Jana XV wstąpił do klasztoru benedyktynów. Tu zaznał spokoju wewnętrznego, oddając się żarliwej modlitwie.

Przychylając się do prośby papieża, wiosną 992 r. wrócił do Pragi i zajął się sprawami kościelnymi w Czechach. Ale stosunki wewnętrzne się zaostrzyły, a zatarg z księciem Bolesławem II zmusił go do powtórnego opuszczenia kraju. Znowu wrócił do Włoch, gdzie zaczął snuć plany działalności misyjnej. Jego celem misyjnym była Polska. Tu podsunięto mu myśl o pogańskich Prusach, nękających granice Bolesława Chrobrego.

W porozumieniu z Księciem popłynął łodzią do Gdańska, stamtąd zaś morzem w kierunku ujścia Pregoły. Towarzyszem tej podróży był prezbiter Benedykt Bogusz i brat Radzim Gaudent. Od początku spotkał się z wrogością, a kiedy mimo to próbował rozpocząć pracę misyjną, został zabity przez pogańskiego kapłana. Zabito go strzałami z łuku, odcięto mu głowę i wbito na żerdź. Cudem uratowali się jego dwaj towarzysze, którzy zdali w Gnieźnie relację o męczeńskiej śmierci św. Wojciecha. Bolesław Chrobry wykupił jego ciało i pochował z należytymi honorami. Zginął w wieku 40 lat.

Św. Wojciech jest współpatronem Polski, której wedle legendy miał także dać jej pierwszy hymn Bogurodzica Dziewica. Po dziś dzień śpiewa się go uroczyście w katedrze gnieźnieńskiej. W 999 r. papież Sylwester II wpisał go w poczet świętych. Staraniem Bolesława Chrobrego, papież utworzył w Gnieźnie metropolię, której patronem został św. Wojciech. Około 1127 r. powstały słynne "drzwi gnieźnieńskie", na których zostało utrwalonych rzeźbą w spiżu 18 scen z życia św. Wojciecha. W 1928 r. na prośbę ówczesnego Prymasa Polski - Augusta Kardynała Hlonda, relikwie z Rzymu przeniesiono do skarbca katedry gnieźnieńskiej. W 1980 r. diecezja warmińska otrzymała, ufundowany przez ówczesnego biskupa warmińskiego Józefa Glempa, relikwiarz św. Wojciecha.

W diecezji drohiczyńskiej jest także kościół pod wezwaniem św. Wojciecha w Skibniewie (dekanat sterdyński), gdzie proboszczem jest obecnie ks. Franciszek Szulak. 4 kwietnia 1997 r. do tej parafii sprowadzono z Gniezna relikwie św. Wojciecha. 20 kwietnia tegoż roku odbyły się w parafii diecezjalne obchody tysiąclecia śmierci św. Wojciecha.

CZYTAJ DALEJ

Japonia: ok. 420 tys. rodzimych katolików i ponad pół miliona wiernych-imigrantów

2024-04-23 18:29

[ TEMATY ]

Japonia

Katolik

Karol Porwich/Niedziela

Trwająca obecnie wizyta "ad limina Apostolorum" biskupów japońskich w Watykanie stała się dla misyjnej agencji prasowej Fides okazją do przedstawienia dzisiejszego stanu Kościoła katolickiego w Kraju Kwitnącej Wiśni i krótkiego przypomnienia jego historii. Na koniec 2023 mieszkało tam, według danych oficjalnych, 419414 wiernych, co stanowiło ok. 0,34 proc. ludności kraju wynoszącej ok. 125 mln. Do liczby tej trzeba jeszcze dodać niespełna pół miliona katolików-imigrantów, pochodzących z innych państw azjatyckich, z Ameryki Łacińskiej a nawet z Europy.

Posługę duszpasterską wśród miejscowych wiernych pełni 459 kapłanów diecezjalnych i 761 zakonnych, wspieranych przez 135 braci i 4282 siostry zakonne, a do kapłaństwa przygotowuje się 35 seminarzystów. Kościół w Japonii dzieli się trzy prowincje (metropolie), w których skład wchodzi tyleż archidiecezji i 15 diecezji. Mimo swej niewielkiej liczebności prowadzi on 828 instytucji oświatowo-wychowawczych różnego szczebla (szkoły podstawowe, średnie i wyższe i inne placówki) oraz 653 instytucje dobroczynne. Liczba katolików niestety maleje, gdyż jeszcze 10 lat temu, w 2014, było ich tam ponad 20 tys. więcej (439725). Lekki wzrost odnotowały jedynie diecezje: Saitama, Naha i Nagoja.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję