Reklama
Głównym konsekratorem ks. kan. Adriana Puta był nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio. Współkonsekratorami: metropolita szczecińsko-kamieński abp Andrzej Dzięga i biskup zielonogórsko-gorzowski Tadeusz Lityński, który podczas Liturgii wygłosił homilię. Zwracając się w niej do biskupa elekta, podkreślił, że jego dotychczasowa „formacja ludzka w rodzinie i w szkole, formacja seminaryjna, kapłańska posługa na wielu odcinkach zaangażowania, praca duszpasterska, redakcyjna i naukowa są dobrym doświadczeniem wprowadzającym w biskupią posługę”. – Potrzeba, abyś był biskupem mocnej i niezachwianej wiary, ale także biskupem o ludzkiej wrażliwości, zatroskanym o najsłabszych. Ten ludzki wymiar będzie szczególnie oceniany w relacjach z ludźmi słabej wiary i niewierzącymi. Od Ciebie jako biskupa będą oczekiwać wierzący, ale także niewierzący wiarygodnej postawy – powiedział bp Lityński. – Liturgia konsekracji biskupiej przypomina Ci, abyś był „świadomy, że zostałeś wzięty z ludzi i dla ludzi ustanowiony, aby im pomagać w dążeniu do Boga”. I to jest zadanie, które niezależnie od takich czy innych poglądów, panującej mody czy ideologii, a nawet wrogości świata trzeba wiernie wypełniać. Nadać światu smak miłości, rozpalić światło Bożej obecności – to kierunki, w których Pan pragnie realizować Twoje, Księże Adrianie, biskupie zawołanie In unum congregare – „Zgromadzić w jedno”. Nie trzeba przekonywać, jak to zadanie jest dziś ciągle aktualne. Niech troska o jedność będzie ciągłym nastrojem Twojego serca. Potrzeba dzisiaj jedności ze wspólnotami bratnich Kościołów, ale także z tymi, którzy nie wierzą w Boga – dodał.
Papież Franciszek 28 czerwca mianował ks. kan. Adriana Puta biskupem pomocniczym w jubileuszowym roku 50-lecia diecezji zielonogórsko-gorzowskiej; przydzielił mu stolicę tytularną Furnos Minor. Decyzja Ojca Świętego to wielka radość zarówno dla diecezji, jak i dla Winnego Grodu. Miasto obchodzi w tym roku podwójny jubileusz 800-lecia powstania i 700-lecia nadania praw miejskich, a święcenia biskupie odbyły się tu po raz pierwszy.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Biskup Adrian Put jako swoje zawołanie biskupie przyjął słowa In unum congregare, co znaczy „Zgromadzić w jedno”. Zgodnie z kościelną tradycją będzie się również posługiwał swoim herbem biskupim, który ukazuje podstawowe zadanie stojące przed biskupem: ma on gromadzić w jedno rozproszonych i prowadzić ich do Chrystusa, prawdziwego Baranka Bożego, który żyje w swoim Kościele. Szczytem tego spotkania ma się stawać Eucharystia, będąca ofiarą i ucztą Baranka, który daje życie światu.
Biskup pomocniczy zielonogórsko-gorzowski urodził się 4 listopada 1978 r. w Szczecinie. Święcenia kapłańskie przyjął 22 maja 2004 r. w Gorzowie Wlkp. z rąk bp. Adama Dyczkowskiego. Po święceniach pracował najpierw jako wikariusz w Lubsku i Gorzowie Wlkp., następnie jako redaktor odpowiedzialny Aspektów – zielonogórsko-gorzowskiej edycji Tygodnika Katolickiego Niedziela. W 2015 r. został proboszczem parafii św. Stanisława Kostki w Zielonej Górze, a 2 sierpnia 2021 r. – proboszczem zielonogórskiej parafii konkatedralnej.