Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Powiew świętości

Z niezwykłą inicjatywą wystąpił ks. Tomasz Ceniuch, proboszcz parafii w Golenicach k. Myśliborza. Skupił się na inspirującym temacie pobytu na naszej zachodniopomorskiej ziemi błogosławionych i świętych.

Niedziela szczecińsko-kamieńska 33/2022, str. I

[ TEMATY ]

św. Matka Teresa z Kalkuty

św. Jan Paweł II

Nasz Dziennik

Wyjątkowe spotkanie w naszej archidiecezji

Wyjątkowe spotkanie w naszej archidiecezji

Ksiądz Tomasz jest znanym obrońcą życia organizującym Pogrzeby Dzieci Utraconych, a także posługującym wśród bezdomnych i ludzi potrzebujących ludzkiego gestu dobroci.

Jak sam stwierdza: – 11 czerwca 1987 r. w naszej diecezji przebywało dwoje świętych. Święta Matka Teresa z Kalkuty przybyła do Szczecina 10 czerwca i od tego dnia datuje się posługiwanie w Szczecinie Misjonarek Miłości. Pierwsze siostry zamieszkały w piwnicy Domu Parafialnego parafii św. Stanisława Kostki. Później wyremontowały użyczony budynek i wybudowały jadłodajnię dla ubogich i bezdomnych, w których posługują do dziś. Papież Jan Paweł II przybył na Jasne Błonia, gdzie celebrował Eucharystię dla małżonków i rodziców, poświęcił też kamień węgielny w budującym się wówczas seminarium duchownym, a później spotkał się na modlitwie w katedrze szczecińskiej z księżmi, siostrami zakonnymi i klerykami. W związku z tą rocznicą pobytu dwójki moich ulubionych świętych na ziemiach archidiecezji, w roku złotego jubileuszu powołania do istnienia diecezji szczecińsko-kamieńskiej i 30-lecia podniesienia jej do rangi archidiecezji, ogłosiłem konkurs z nagrodami, a były nimi: jednodniowa pielgrzymka do sanktuariów Szczecina dla czterech osób. Zadanie konkursowe brzmiało: proszę podać świętych i błogosławionych oraz sługi Boże Kościoła Katolickiego, niezależnie od narodowości, którzy na przestrzeni wieków, od czasów św. Ottona z Bambergu – Apostoła Pomorza Zachodniego w sposób udokumentowany przebywali za swojego ziemskiego życia na terenie obecnej naszej archidiecezji. Oprócz ich imion i nazwisk proszę podać miejsca, w których przebywali oraz wiarygodne źródło zaczerpnięcia informacji o tym pobycie.

Konkurs okazał się dość trudny. Oprócz wymienionych już świętych należało np. poszukać błogosławionych i sługi Boże, którzy wpisali się w historię tej ziemi choćby krótkim pobytem na terenie obecnej archidiecezji, szczególnie po II wojnie światowej. Warto poszukać osób związanych, chociażby ze Zgromadzeniem Księży Chrystusowców, pasterzy Kościoła w Polsce, znanych duszpasterzy z czasów PRL oraz przedwojennych katolików. Być może jest jeszcze więcej tych osób, sam doszukałem się dwunastu: świętych, błogosławionych lub sług Bożych. Zwracam się więc tą drogą, dziękując ks. prof. Grzegorzowi Wejmanowi za wymierną pomoc, aby opracować taki swoisty katalog tych, którzy wnieśli swój duchowy koloryt w dzieje naszej archidiecezji. Ufam, że powstanie w ten sposób głęboka w treści i przekazie orędzia ich życia publikacja, która stanowić będzie owoc poszukiwań śladów świętych, błogosławionych i sług Bożych – zachęca ks. Tomasz Ceniuch.

Warto podjąć myśl ks. Tomasza i rzeczywiście stworzyć katalog, tych, którzy ubogacili naszą ziemię swoim charyzmatem świętości. Wszelkie sugestie bardzo serdecznie prosimy nadsyłać na adres mailowy parafii w Golenicach: parafiagolenice@gmail.com.

2022-08-10 09:22

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Moja ciocia święta Matka Teresa

Niedziela Ogólnopolska 19/2019, str. 6-9

[ TEMATY ]

rozmowa

św. Matka Teresa z Kalkuty

Archiwum Niedzieli

Matka Teresa z Kalkuty to jedna z najbardziej znanych świętych w historii świata. W zasadzie powinno się o niej mówić „Matka Teresa ze Skopje”, bo właśnie tam urodziła się w 1910 r. W tym mieście, obecnie stolicy Macedonii Północnej, mieszkała przez 18 lat. Do dzisiaj w Skopje żyje kuzyn Matki Teresy – Alojz Gombar. W ekskluzywnym wywiadzie dla „Niedzieli” opowiada o spotkaniach ze swoją ciocią.
Z Alojzem Gombarem – kuzynem Matki Teresy z Kalkuty – rozmawia Krzysztof Tadej, dziennikarz TVP

KRZYSZTOF TADEJ: – Jaka była Matka Teresa?

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Prezydent odwoła Pawła Solocha z funkcji sekretarza stanu w KPRP oraz szefa BBN

2022-10-04 21:28

[ TEMATY ]

Andrzej Duda

PAP/Paweł Supernak

Prezydent Andrzej Duda z dniem 10 października 2022 r. odwoła ministra Pawła Solocha z funkcji sekretarza stanu w KPRP oraz szefa BBN - poinformowała we wtorek Kancelaria Prezydenta. Przekazała, że Soloch zostanie powołany na stanowisko doradcy społecznego prezydenta.

"Prezydent RP Andrzej Duda z dniem 10 października 2022 r. odwoła Ministra Pawła Solocha z funkcji Sekretarza Stanu w Kancelarii Prezydenta RP oraz Szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego" - podano w komunikacie na stronie internetowej prezydenta.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję