Reklama

Niedziela Świdnicka

Edyta Stein w kadrze

Przy współpracy wrocławskiego Towarzystwa im. Edyty Stein oraz Ośrodka Pamięć i Przyszłość z dusznickim Urzędem Miasta powstaje film o patronce Europy.

Niedziela świdnicka 33/2022, str. V

[ TEMATY ]

film

św. Edyta Stein

MOKiS Duszniki – Zdrój

Zespół filmowy przygotowujący film o Edycie Stein

Zespół filmowy przygotowujący film o Edycie Stein

Autorką ekranizacji młodzieńczych lat przyszłej świętej jest pochodząca z Krakowa Bogusława Stanowska-Cichoń, mająca na swoim koncie już jeden krótkometrażowy film o Edycie Stein. Tematem jej nowego filmu są m.in. wakacyjne pobyty Edyty w Zieleńcu i Dusznikach w 1912 r. Sceny rozgrywają się w charakterystycznych miejscach dusznickiego kurortu, np. w pijalni wód, a także na pobliskich łąkach i polach, gdzie Edyta, późniejsza św. Teresa Benedykta od Krzyża, podejmując górskie wędrówki, podziwiała okoliczne krajobrazy i zbierała jagody.

– Jej wakacje w okolicach Dusznik były chyba najpiękniejsze, bo najbardziej szczegółowo je opisała – podkreślił Dariusz Giemza – lokalny pasjonat historii, a także inicjator i pomysłodawca trwających obchodów Roku Edyty Stein w Dusznikach – Zdroju, który podczas kręcenia zdjęć do filmu czuwał nad zachowaniem treści historycznych.

Fabuła filmu obejmować będzie także wątek wrocławski. Wśród występujących w filmie młodych aktorów są dzieci i młodzież z Nysy, Wrocławia, Dusznik i Krakowa. Premiera filmu ma się odbyć już jesienią br. Będzie to opowieść o życiu rodzinnym, szkolnym we Wrocławiu i wakacjach w Dusznikach – Zdroju.

Dodajmy, że 9 sierpnia, w 80. rocznicę śmierci świętej skwer szachowy przy wejściu do dusznickiego parku, gdzie obmywała sobie stopy z kurzu po trudach wycieczek, otrzymał imię Edyty Stein.

2022-08-10 09:22

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Serce Polski - szlakiem polskości po Grodzieńszczyźnie

W imieniu organizatorów serdecznie zapraszamy na projekcję filmu „SERCE POLSKI - szlakiem polskości po Grodzieńszczyźnie", która będzie miała miejsce 14 marca (wtorek) we wrocławskiej siedzibie Civitas Christiana (ul. Kuźnicza 11-13) o godzinie 17.

CZYTAJ DALEJ

Bp Turzyński: wyjazd na Światowe Dni Młodzieży doświadczeniem Kościoła pełnego entuzjazmu

2022-12-04 19:04

[ TEMATY ]

Światowe Dni Młodzieży

bp Piotr Turzyński

Archiwum bp. Piotra Turzyńskiego

Nasze spotkanie zakończyliśmy zachętą do udziału w Światowych Dniach Młodzieży w Lizbonie, który dla młodych będzie okazją do bycia we wspólnocie, doświadczenia Kościoła pełnego entuzjazmu i mającego przyszłość – powiedział portalowi polonijnemu polskifr.fr delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej bp Piotr Turzyński, który 3 grudnia przewodniczył kolejnej edycji Kongresu Młodzieży Polonijnej online.

Temat niedawno zakończonego Kongresu brzmiał: „Bóg, Honor, Ojczyzna. Czy polskość ma sens?”. Wzięło w nim udział ok. 50 młodych ludzi m.in. z Niemiec, Francji, Grecji, Norwegii, Australii, USA, Włoch i Anglii. Spotkanie było formą kontaktu i duszpasterstwa młodych ze środowisk polonijnych.

CZYTAJ DALEJ

Arcybiskup Wacław Depo odebrał FENIKSA specjalnego 2022

2022-12-05 09:50

[ TEMATY ]

abp Wacław Depo

Marteriał prasowy

W dniach 2-4 listopada w Collegium Jana Pawła II na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim odbyły się XXIII Targi Wydawców Katolickich. Podczas ich otwarcia abp Wacław Depo odebrał nagrodę Feniks Specjalny „Medialny”, przyznaną mu przez kapitułę Stowarzyszenia Wydawców Katolickich.

Metropolita częstochowski otrzymał nagrodę w uznaniu za dziesięcioletni okres przewodniczenia Radzie Konferencji Episkopatu Polski ds. Środków Społecznego Przekazu, które było czasem dzielenia się prawdą Ewangelii, troski o wizerunek Kościoła i ewangelizację, przekazywania nadziei oraz obrony wartości religijnych i patriotycznych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję