Reklama

Niedziela Podlaska

O zgodę i miłość

Zgromadzeni w prostyńskim sanktuarium mogli usłyszeć m.in. o łaskach, jakie płyną na małżonków żyjących w związkach sakramentalnych, o miłości, przyjaźni i patrzeniu w tym samym kierunku.

Niedziela podlaska 33/2022, str. IV-V

[ TEMATY ]

odnowienie przysięgi małżeńskiej

Andrzej Koroś

Radość życia małżeńskiego i rodzinnego

Radość życia małżeńskiego i rodzinnego

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Święta Anna żona Joachima, matka Maryi, babcia Jezusa, patronka małżeństw, matek, wdów, piekarzy i żeglarzy, przybyła do Prostyni w 1510 r., aby oddać cześć Trójcy Przenajświętszej. Ukazała się Małgorzacie, żonie Błażeja. Zostawiła wianki uplecione z polnych ziół: trzy złączone ze sobą – na znak Trójcy Świętej i jeden oddzielny na swoją pamiątkę. Objawiła się również drugi raz. Tym razem poprosiła mieszkańca pobliskich Złotek, aby zawiózł ją do Prostyni. Na miejscu wyjawiła woźnicy, kim jest, weszła na wzgórze prostyńskie, uklękła i zniknęła. Te wydarzenia mocno wstrząsnęły lokalną społecznością. W krótkim czasie zbudowano tu dwa kościoły: ku czci Trójcy Przenajświętszej i drugi – ku czci św. Anny. Do nowo powstałej parafii bp Holszański przekazał statuę Trójcy Świętej w formie Tronu Łaski wyrzeźbioną przez Wita Stwosza lub jego uczniów. Do Prostyni zaczęły przybywać tłumy pielgrzymów. Działy się też cuda. Tak jest nieprzerwanie aż do dziś. Nie cichnie też modlitwa: „Święta Anno uproś Wnuka, niech ma każdy, czego szuka”.

W trosce o małżeństwo i rodzinę

W niedzielę, 31 lipca, w sanktuarium Trójcy Przenajświętszej i św. Anny w Prostyni odbyła się XIII Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin Diecezji Drohiczyńskiej. Tego dnia przypadał odpust św. Anny. Tegoroczne modlitewne spotkania odnosiły się do zakończonego pod koniec czerwca Roku Rodziny, którego hasło brzmiało Amoris laetitia (Radość miłości). Organizatorem pielgrzymki byli ks. kan. Piotr Arbaszewski – dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Rodzin Diecezji Drohiczyńskiej i proboszcz parafii w Zembrowie oraz parafia Trójcy Przenajświętszej i św. Anny w Prostyni. Przed Tron Łaski, do miejsca, gdzie objawiła się św. Anna, przybyli małżonkowie, rodziny, babcie, dziadkowie, dzieci i wnuki z różnych stron diecezji, a także spoza jej granic. Każdy chciał znaleźć się tu, na wzgórzu prostyńskim, o którym mówił kard. Stefan Wyszyński: „Jeśli chcesz doznać łaski, jedź do Prostyni”. Wielu pielgrzymów było zmotoryzowanych, ale do św. Anny pątnicy przybyli też pieszo z Małkini, Kosowa Lackiego i z Rytel. Ulewny deszcz nie był dla nich przeszkodą. Wszystkich gości w progach sanktuarium witał ks. kan. Józef Poskrobko, kustosz prostyńskiego sanktuarium i dziekan łochowski. W bazylice odbyła się modlitwa różańcowa w intencji małżonków i rodzin. Następnie ks. dr hab. Jacek Goleń, prof. KUL, kierownik katedry duszpasterstwa rodzin Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II wygłosił wykład pt. Miłość i duchowość małżeńska. Zwracał uwagę na łaski, jakie płyną na małżonków żyjących w związkach sakramentalnych, którzy grają w jednej drużynie i patrzą w tym samym kierunku. Mówił, jak ważna jest miłość i przyjaźń małżeńska, zmieniająca się z wiekiem. Podkreślił także, że w małżeństwie i w rodzinie istotny jest czas poświęcany sobie nawzajem i przeznaczony wyłącznie dla rodziny. Kluczowa jest też szczera i spokojna rozmowa w chwilach radości i smutku, a także w decydujących momentach życia. Słowa prelegenta potwierdzili również małżonkowie, którzy przedstawili swoje świadectwo. W ciepłych słowach mówili o potrzebie chwalenia siebie nawzajem, wyznawaniu sobie miłości i cierpliwym słuchaniu współmałżonka.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Razem z wiernymi

Na uroczystości odpustowe przybyli księża: ks. kan. Ryszard Zalewski – proboszcz parafii Narodzenia NMP i św. Mikołaja w Bielsku Podlaskim, dziekan bielski, ks. prał. Tadeusz Osiński – senior z Łochowa, ks. Jan Wróblewski – proboszcz parafii Nawrócenia św. Pawła Apostoła w Małkini, ks. Piotr Wróblewski z Misji Katolickiej we Francji, ks. Mirosław Wyszogrodzki – salezjanin pochodzący z parafii Prostyń, ks. kan. Krzysztof Maksimiuk – senior prostyński, ks. Antoni Kunicki – proboszcz parafii św. Jana Chrzciciela w Sadownem, ks. Marian Dobrowolski – proboszcz parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Kamionnie, ks. Leszek Tymoszuk – proboszcz parafii Chrystusa Króla w Ogrodnikach, ks. Marek Siekierko – misjonarz z Kamerunu, ks. kan. Stanisław Wojciechowski – senior sadowieński, ks. Marcin Szymanik – sekretarz biskupa drohiczyńskiego, ks. Piotr Pędzich – wikariusz z Sadownego, ks. Paweł Hryniewicki – wikariusz prostyński, ks. Krzysztof Nagórny – wikariusz prostyński.

Reklama

Prostyńskie uroczystości

W samo południe odprawiona została Suma odpustowa w intencji małżeństw i rodzin pielgrzymów oraz parafian. Mszy św. przewodniczył bp Piotr Sawczuk. W kazaniu przybliżył historię prostyńskiego sanktuarium, wydarzenia związane z objawieniami św. Anny sprzed pięciuset laty, kościoły, w których gromadzili się wierni przybywający przed cudowną statuę, liczne cuda, jakie tu się działy. Łaski, których doznawali pielgrzymi i parafianie na wzgórzu prostyńskim opisane są w „Księdze cudów” znajdującej się w sanktuarium. Biskup nawiązał także do rodziców kard. Stefana Wyszyńskiego, którzy właśnie tu zawarli sakrament małżeństwa. Kardynał bywał w Prostyni, modlił się przed Tronem Łaski, spacerował po tutejszych dróżkach. Jego powiedzenie: „Jeśli chcesz doznać łaski, jedź do Prostyni” znane jest w całej Polsce. I tak do Prostyni od wielu lat zmierzają ludzie różnych stanów i profesji. Przybywają matki prosić o dar potomstwa, ojcowie, by modlić się o szczęście w małżeństwie, dziadkowie z prośbami o zgodę w rodzinach, rolnicy szukający wsparcia w swojej ciężkiej pracy. Każdy przynosi tu swój krzyż i prosi o łaski Boga w Trójcy Jedynego i św. Annę. W czasie liturgii odbył się obrzęd odnowienie ślubów małżeńskich, podczas których pary modliły się o dalsze łaski, błogosławieństwo Boże i umocnienie wiary dla swoich rodzin. Małżonkowie i rodziny zawierzyli się także św. Annie. Po Mszy św. pielgrzymi i goście mieli okazję przystąpić do tradycyjnej koronacji koronami św. Anny. Obrzędowi towarzyszył koncert organowy w wykonaniu Sylwestra Trojanowskiego z Białegostoku.

Reklama

Tego dnia bp Sawczuk poświęcił odnowioną kapliczkę św. Józefa, znajdującą się przy wejściu do bazyliki. Jej fundatorami byli: ks. kan. Józef Poskrobko i p. Józef Dłuski z miejscowości Złotki. Święty Józef, małżonek Maryi jest patronem małżeństw chrześcijańskich, rodzin, ludzi pracy i dobrej śmierci. Poświęcone zostały także wyremontowane organy kościelne, które przez niemal pół roku były restaurowane przez organomistrza z Białegostoku p. Kamila Jankowskiego.

Po Mszy św. odbyła się agapa przygotowana przez parafian prostyńskich. Ze względu na deszczową pogodę, poczęstunek odbył się w sali OSP w Prostyni. Nikt nie wyszedł stąd głodny. Następnie wokół bazyliki odbyło się nabożeństwo Drogi Krzyżowej w intencji uproszenia daru potomstwa, któremu przewodniczył ks. kan. Piotr Arbaszewski.

W prostyńskim sanktuarium wszyscy modlili się o zgodę i miłość w małżeństwie oraz w rodzinie, bo jest to nadrzędna sprawa, od której zależą losy przyszłych pokoleń.

2022-08-10 09:22

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Łączy pokolenia

Niedziela podlaska 32/2021, str. I

[ TEMATY ]

odnowienie przysięgi małżeńskiej

Dorota Koroś

Małżonkowie odnowili śluby małżeńskie

Małżonkowie odnowili śluby małżeńskie

Święta Anna, patronka małżeństw, rodzin i matek czczona jest w Prostyni od ponad 500 lat. Żona Joachima, matka Maryi, babcia Jezusa wsłuchuje się w prośby o potomstwo przybywających tu pielgrzymów.

W odpust św. Anny 25 lipca miała miejsce XII Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin Diecezji Drohiczyńskiej. Zorganizowana przez Wydział Duszpasterstwa Rodzin Diecezji Drohiczyńskiej i parafię Trójcy Przenajświętszej i św. Anny w Prostyni, nawiązywała do Roku Rodziny, Roku św. Józefa i Roku kard. Stefana Wyszyńskiego. Dobrze znane jest powiedzenie: „Św. Anno, uproś wnuka, niech ma każdy, czego szuka”.

CZYTAJ DALEJ

Pierwsza błogosławiona z Facebooka? Od 10 maja Helena Kmieć służebnicą Bożą

2024-04-22 14:01

[ TEMATY ]

święci

Helena Kmieć

Fundacja im. Heleny Kmieć

Helena Kmieć

Helena Kmieć

Dziś miałaby 33 lata - wiek chrystusowy. Teraz, siedem lat po tragicznej śmierci, jest kandydatką na ołtarze. Helena Kmieć, misjonarka świecka archidiecezji krakowskiej, będzie od 10 maja nosić tytuł służebnicy Bożej. Tego dnia ruszy bowiem jej proces beatyfikacyjny.

„W jednym z podań o wyjazd misyjny Helena napisała, że otrzymała Łaskę Bożą - czyli 5 razy D, Dar Darmo Dany Do Dawania, i że musi się tym darem dzielić” - wspomina w rozmowie z Radiem Watykańskim postulator, o. Paweł Wróbel SDS.

CZYTAJ DALEJ

Co nam w duszy gra

2024-04-24 15:28

Mateusz Góra

    W parafii Matki Bożej Częstochowskiej na osiedlu Szklane Domy w Krakowie można było posłuchać koncertu muzyki gospel.

    Koncert był zwieńczeniem weekendowych warsztatów, podczas których uczestnicy doskonalili lub nawet poznawali tę muzykę. Warsztaty gospelowe to już tradycja od 10 lat. Organizowane są przez Młodzieżowy Dom Kultury Fort 49 „Krzesławice” w Krakowie. Ich charakterystycznym znakiem jest to, że są to warsztaty międzypokoleniowe, w których biorą udział dzieci, młodzież, a także dorośli i seniorzy. – Muzyka gospel mówi o wewnętrznych przeżyciach związanych z naszą wiara. Znajdziemy w niej szeroki wachlarz gatunków muzycznych, z których gospel chętnie czerpie. Poza tym aspektem muzycznym, najważniejszą warstwą muzyki gospel jest warstwa duchowa. W naszych warsztatach biorą udział amatorzy, którzy z jednej strony mogą zrozumieć swoje niedoskonałości w śpiewaniu, a jednocześnie przeżyć duchowo coś wyjątkowego, czego zawodowcy mogą już nie doznawać, ponieważ w ich śpiew wkrada się rutyna – mówi Szymon Markiewicz, organizator i koordynator warsztatów. W tym roku uczestników szkolił Norris Garner ze Stanów Zjednoczonych – kompozytor i dyrygent muzyki gospel.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję