Reklama

Niedziela Wrocławska

Sport jest darem Bożym

O duchowym wymiarze sportu w życiu i nauczaniu św. Jana Pawła II opowiada ks. Bogdan Giemza, salwatorianin.

Niedziela wrocławska 31/2022, str. IV

[ TEMATY ]

sport

duszpasterz sportowców

Ks. Łukasz Romańczuk/Niedziela

Ks. Bogdan Giemza z najnowszą publikacją

Ks. Bogdan Giemza z najnowszą publikacją

Ks. Łukasz Romańczuk: Skupił się Ksiądz na życiu i nauczaniu św. Jana Pawła II w kontekście sportu. Dlaczego podjął się Ksiądz tego tematu?

Ks. Bogdan Giemza: Bodźcem do rozpoczęcia pracy nad tym tematem były dwie rzeczy. Po pierwsze było to osobiste zainteresowanie sportem, które zaszczepił we mnie mój zmarły brat. I tak zostało do dzisiaj. Jemu także dedykowałem tę książkę. Drugim elementem był czynnik naukowy i zainteresowanie papieża Polaka sportem i ilością dokumentów wydanych przez Ojca Świętego.

Gdy poruszany jest temat: św. Jan Paweł II i sport, możemy usłyszeć, że w młodości grał na bramce, był kibicem Cracovii czy jeździł na nartach. Na co szczególnie zwracał uwagę Ojciec Święty?

Papież w swoich dokumentach i homiliach kładzie nacisk na ewangelizację oraz wychowawczy charakter sportu. W przemówieniach odwoływał się do swoich doświadczeń, spotkań ze sportowcami czy młodzieżą sportową. Podkreślał także pozytywny wymiar sportu. Był to dominujący element w warstwie wychowawczej, ukazujący, czym jest sport i jaki ma wpływ na człowieczeństwo. Potwierdzeniem tego są słowa użyte podczas jubileuszu w roku 2000, że sport jest darem Bożym. To pokazuje, jak papież spostrzegał sport. W kwestii ewangelizacyjnej odnosił się do różnych grup sportowych. W ciągu całego pontyfikatu spotykał się z przedstawicielami różnych dyscyplin sportowych, począwszy od międzynarodowych federacji, reprezentacji narodowych, klubów sportowych. Nie brakowało także indywidualnych spotkań z mistrzami świata czy krajowymi czempionami. Ojciec Święty znajdował czas także dla osób, które amatorsko uprawiają sport. Mimo że każde spotkanie było pełne radości, to nie zabrakło także ze strony Ojca Świętego poruszenia trudnych spraw występujących w sporcie.

Jak powiązać sport i wiarę? Jak religijność wpływa na sportowców?

Sport i wiara się zazębiają. Przykładem są, chociażby Igrzyska Olimpijskie albo Listy św. Pawła. Apostoł Narodów używa w Liście do Koryntian czy do Tymoteusza odpowiednich dla sportu twierdzeń i porównań. Pomagają one dotrzeć z Ewangelią do środowisk sportowych. Poza tym wielu sportowców podkreśla swoją wiarę i wiele takich pozytywnych przykładów moglibyśmy podawać. Wśród nich są sportowcy zaangażowani w akcję: „Nie wstydzę się Jezusa”. Warto podkreślić, że sport i religia pełnią ważną rolę w wymiarze społecznym.

Reklama

Czego może się spodziewać czytelnik, biorąc do ręki książkę?

Książka składa się z dwóch części. Pierwsza ukazuje korzenie zainteresowania sportem przez Jana Pawła II. Wielu teoretyków sportu podkreśla wkład papieża w rozwój i promocję sportu. Jest to ujęte w dużym skrócie, ale wybrane zostały najważniejsze elementy. Drugą część stanowi zbiór wybranych 50 przemówień czy też listów skierowanych do sportowców. Ukazuje to szerokie spektrum zainteresowań Jana Pawła II. Jest taka historia z 1960 r., gdy Karol Wojtyła był już biskupem, wykryto u niego nieuleczalną chorobę i jeden z lekarzy doradził mu regularną aktywność fizyczną, co miało pozwolić na zatrzymanie choroby.

Modlitwa w intencji sportowców

Panie Jezu Chryste, pomagaj sportowcom

być Twoimi przyjaciółmi i świadkami Twojej miłości.

Pomagaj im wkładać tyle samo wysiłku

w osobistą ascezę co w sport;

wspomagaj ich w dążeniu do harmonijnej

i spójnej jedności ciała i duszy.

Niech będą dla tych, którzy ich podziwiają,

wartościowymi wzorami do naśladowania.

Pomagaj im, aby byli zawsze atletami ducha

i mogli zdobyć Twoją bezcenną nagrodę:

wieniec niewiędnący i trwający na wieki. Amen!

2022-07-26 14:40

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jest radością życia

Niedziela małopolska 20/2022, str. IV

[ TEMATY ]

Tarnów

duszpasterz sportowców

Maksymilian Truś

Ks. Paweł Skraba

Ks. Paweł Skraba

Można wygospodarować godzinkę na bieganie, jazdę na rowerze albo na mecz z chłopakami – przekonuje ks. Paweł Skraba – diecezjalny duszpasterz sportu diecezji tarnowskiej.

Maria Fortuna-Sudor: Księże wikariuszu, w jaki sposób zostaje się diecezjalnym duszpasterzem sportu? Co należy do jego zadań?

Ks. Paweł Skraba: To są kapłani, których w poszczególnych diecezjach wyznacza biskup diecezjalny. Ja zostałem powołany do pełnienia tej funkcji 10 lat temu przez ówczesnego ordynariusza diecezji tarnowskiej abp. Wiktora Skworca. Naszym głównym zadaniem jest duszpasterska troska o ludzi sportu; zawodników, ale też trenerów, działaczy i kibiców, a celem jest przesycenie świata sportu wartościami chrześcijańskimi. Uczestniczymy także w wydarzeniach sportowych – ogólnopolski duszpasterz sportu ks. Edward Gleń towarzyszy polskim sportowcom np. w olimpiadach.

CZYTAJ DALEJ

Kard. Kazimierz Nycz spotkał się z Patrickiem Kellym, przywódcą Rycerzy Kolumba

2022-12-03 12:47

[ TEMATY ]

Rycerze Kolumba

kard. Kazimierz Nycz

Rycerze Kolumba

Metropolita warszawski rozmawiał w piątek z przywódcą międzynarodowej wspólnoty Rycerzy Kolumba o pomocy Ukrainie. Rozmowa dotyczyła reakcji Kościoła i narodu polskiego na kryzys humanitarny związany z wojną za naszą wschodnią granicą.

Najwyższy Rycerz zaoferował wsparcie archidiecezji warszawskiej we wszelkich jej przedsięwzięciach dotyczących pomocy osobom poszkodowanym przez wojnę. Kelly zadeklarował, że organizacja zamierza wspierać Ukrainę tak długo, jak będzie to potrzebne oraz podkreślił ważną rolę współpracy ludzi dobrej woli z Polski i Ukrainy przy wsparciu katolików ze Stanów Zjednoczonych i z Kanady.

CZYTAJ DALEJ

Francja: rekoronacja figury Matki Bożej z Fourvière – patronki Lyonu

2022-12-03 21:58

[ TEMATY ]

Francja

koronacja

MickaëlG, CC BY-SA 3.0/Wikimedia Commons

Rekoronacja figury Matki Bożej z Fourvière – patronki Lyonu odbyła się 1 grudnia w tym francuskim mieście. Przewodniczył jej w bazylice Notre-Dame de Fourvière nuncjusz apostolski we Francji abp Celestino Migliore w obecności prymasa Galii Oliviera de Germay.

Poprzednia korona została skradziona w 2017 roku i nigdy jej nie odnaleziono. Liońscy katolicy postanowili więc zamówić nową u słynnego jubilera pochodzenia gruzińskiego Goudjiego. – Chciałem stworzyć koronę z XXI wieku, a nie kopię poprzedniej – wyjaśnił artysta, który jest autorem m.in. mieczy dla członków Akademii Francuskiej oraz przedmiotów ze złota, srebra i kamieni, które prezydenci Francji ofiarują zagranicznym głowom państw.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję