Reklama

Niedziela Sandomierska

Wydawać dobre owoce

Niech będą zachętą dla każdego z nas, aby dawać z siebie wszystko, jak dobre drzewo, które nie żyje dla samego siebie – powiedział biskup w sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Sulisławicach.

Niedziela sandomierska 28/2022, str. VI

[ TEMATY ]

rodzina

nagroda

ks. Wojciech Kania/Niedziela

Nagroda przyznawana jest w trzech kategoriach

Nagroda przyznawana jest w trzech kategoriach

Uroczystą galę wręczenia nagród poprzedziła adoracja Najświętszego Sakramentu oraz konferencja pt. „Małżeństwo żyje dzięki Eucharystii”, którą wygłosił dr hab. Mieczysław Guzewicz, konsultor Rady ds. Rodziny Konferencji Episkopatu Polski. W swoim wykładzie przypomniał o biblijnych korzeniach małżeństwa i rodziny, powołując się na Księgę Rodzaju i Listy św. Pawła. Zachęcał małżeństwa i rodziny, aby trwały wiernie przy Eucharystii, będącej źródłem siły w różnych przeciwnościach. W swojej konferencji poruszył także potrzebę formacji ojców, którzy winni stawać się duchowymi liderami rodzin. Następnie odbyło się przedstawienie laureatów, którym Kapituła „Arbor Bona” przyznała odznaczenia diecezjalne w trzech kategoriach.

W dziedzinie ewangelizacji, za pomysłowość, ogromną pracowitość, zaangażowanie na rzecz organizacji Diecezjalnych Dni Kultury Chrześcijańskiej, kreatywność oraz umiejętność inspiracji wielu inicjatyw społeczno-kulturowych, naukowych oraz charytatywnych, za promowanie wartości chrześcijańskich, kształcenie postaw religijnych i patriotycznych, nagroda została przyznana Ewie Jurkowskiej-Siwiec, dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Ostrowcu Świętokrzyskim.

W kategorii świadectwo życia chrześcijańskiego, za propagowanie wartości chrześcijańskich w Związku Harcerstwa Polskiego, zaangażowanie w życie duszpasterskie i liturgiczne parafii oraz diecezji, prowadzenie parafialnego koła wolontariatu służącego seniorom w czasie pandemii, a obecnie opiekującego się uchodźcami z Ukrainy, nagrodę otrzymała Dorota Nieznalska, nauczycielka i komendant szczepu ZHP „Bieszczadnicy” w Woli Rzeczyckiej.

W trzeciej kategorii, działalność charytatywno-społeczna, kapituła przyznała nagrodę Radiu Leliwa, za rzetelne przekazywanie wiadomości, nie tylko z życia społeczno-politycznego, ale również informowanie o inicjatywach i wydarzeniach kościelnych, udostępniając swoje fale do głoszenia przesłania chrześcijańskiego w postaci cotygodniowych katechez oraz rozmów religijnych prowadzonych przez Ojców Dominikanów. W imieniu całej redakcji nagrodę odebrał Bogusław Szwedo, założyciel i prezes radia.

Reklama

Podsumowując tegoroczną, czwartą edycję nagrody, bp Nitkiewicz zaznaczył, iż nagroda „Arbor Bona” jest dobrą wiadomością dla wszystkich, ponieważ żyjemy pośród wspaniałych i szlachetnych ludzi, dokonujących rzeczy, które służą całej społeczności. – Dzisiejsi laureaci nie zadowalają się przeciętnością ani na poziomie religijnym, ani w wymiarze międzyludzkim czy społecznym. Niech będą zachętą dla każdego z nas, aby dawać z siebie wszystko, jak dobre drzewo, które nie żyje dla samego siebie – powiedział biskup.

Tegorocznym laureatom odznaczenia wręczali: bp Krzysztof Nitkiewicz, bp Kazimierz Gurda z Siedlec oraz biskup pomocniczy senior Edward Frankowski. Po zakończonej uroczystości uczestnicy wzięli udział we Mszy św. w intencji rodzin, której przewodniczył bp Kazimierz Gurda z Siedlec.

2022-07-05 12:23

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nie będzie Komunii dla rozwiedzionych

[ TEMATY ]

rodzina

rozwód

Włodzimierz Rędzioch

Nie można dostosowywać nauczania do okoliczności. Kościół nie jest partią polityczną, która sonduje sytuację, by zdobyć poparcie. W ten sposób prefekt Kongregacji Nauki Wiary abp Gerhard Ludwig Müller odniósł się do doniesień medialnych, jakoby Franciszek miał wkrótce zezwolić na przyjmowanie Komunii św. przez osoby rozwiedzione, żyjące w powtórnych związkach małżeńskich.

CZYTAJ DALEJ

Święty Hieronim – patron miłośników Pisma Świętego

Dnia 30 września w kalendarzu liturgicznym obchodzone jest wspomnienie św. Hieronima, doktora Kościoła, patrona biblistów, archeologów, tłumaczy, ale także – o czym pamięta niewielu – uczniów i studentów. Jest to postać niezwykła, fascynująca, będąca przykładem doskonałego połączenia wiary z nauką, życia duchowego z życiem intelektualnym.

CZYTAJ DALEJ

Papieska audiencja dla przewodniczącego Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego

2022-09-30 17:59

[ TEMATY ]

Watykan

papież Franciszek

MKOl

PAP/VATICAN MEDIA HANDOUT

Franciszek przyjął 30 września na audiencji przewodniczącego Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego (MKOl) Thomasa Bacha i sekretarza generalnego tej organizacji Christophe'a De Keppera, poinformowało watykańskie Biuro Prasowe. Poprzednio papież przyjął go w Watykanie 5 października 2016.

Urzędujący od 2013 roku przewodniczący MKOl przybył do Watykanu z okazji międzynarodowego spotkania, które w dniach 29-30 września obradowało w watykańskiej Nowej Auli Synodalnej pod hasłem „Sport dla wszystkich – łączący, dostępny i dostosowany do każdej osoby”. 250 ekspertów z całego świata dyskutowało o sporcie jako środku integracji społecznej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję