Reklama

Wiadomości

Prezydent elekt Andrzej Duda odebrał uchwałę o wyborze na prezydenta

Prezydent elekt Andrzej Duda odebrał w piątek z rąk przewodniczącego Państwowej Komisji Wyborczej uchwałę PKW o wyborze na prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

[ TEMATY ]

prezydent

Andrzej Duda

TVP INFO

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Szef PKW sędzia Wojciech Hermeliński przypomniał podczas uroczystości, że konstytucja stanowi, iż prezydent jest najwyższym przedstawicielem RP i gwarantem ciągłości władzy państwowej. Przypomniał, że Andrzej Duda reprezentował śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego w rozprawach przed Trybunałem Konstytucyjnym. W ocenie Hermelińskiego ówczesna postawa Dudy świadczyła o „klasie człowieka i prawnika”.

Zadanie prezydenta to służenie całemu narodowi - podkreślił prezydent elekt Andrzej Duda podczas piątkowej uroczystości wręczenia mu aktu wyboru. Jak mówił, Polacy potrzebują poczucia wspólnoty i odbudowy zaufania. Duda dziękował Polakom za wybór na urząd prezydenta.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

„Człowiek, który zostanie wybrany na urząd prezydenta RP musi wczytać się w konstytucję, gdzie jest napisane, że prezydent jest wybierany w wyborach powszechnych przez naród i w związku z tym, przede wszystkim narodowi, społeczeństwu ma służyć i Rzeczypospolitej” - mówił prezydent elekt. Jak podkreślił, tak właśnie rozumie prezydenturę.

„Moim zadaniem jako prezydenta RP będzie służenie całemu narodowi w miarę możliwości” - zadeklarował Duda. Jak przekonywał, Polacy „bardzo potrzebują poczucia wspólnoty i odbudowy zaufania, tego wewnątrzspołecznego (…) ale także naszych rodaków do władzy”.

„Frekwencja w czasie ostatnich wyborów prezydenckich, jak na nasze krajowe standardy jest nazywana wysoką, ale jeśli spojrzymy na standardy krajów demokratycznych, można się uśmiechnąć i powiedzieć, że jeśli frekwencja nieco ponad 50 proc. uznawana jest za wysoką, to chyba jednak nie jest najlepiej” - ocenił prezydent elekt. Według niego, zadaniem na przyszłość prezydenta i innych władz, jest „odbudowa zaufania”. Dziękował Państwowej Komisji Wyborczej za „sprawne przeprowadzenie procesu wyborczego”. „To ważne w związku z tym, co działo się w związku z ostatnimi wyborami samorządowymi” - podkreślił Duda. „Liczę na to, że nadal będzie pracowali nad tym, by ten proces wyprzedzić i by była zachowana oczekiwana przez społeczeństwo transparentność” - mówił Duda.

Reklama

W uroczystości w Pałacu w Wilanowie bierze udział rodzina prezydenta elekta - żona, córka oraz jego rodzice, a także premier Ewa Kopacz, przedstawiciele rządu, Kancelarii Prezydenta i najważniejsi politycy Prawa i Sprawiedliwości - w tym prezes Jarosław Kaczyński. II turze wyborów prezydenckich Duda uzyskał 51,55 proc. głosów. Komorowskiego poparło 48,45 proc. wyborców.

PUBLIKUJEMY CAŁE PRZEMÓWIENIE PREZYDENTA DUDY

Dziękuję za zorganizowanie tej pięknej uroczystości wręczenia uchwały PKW, dziękuję za piękne słowa, które Pan przewodniczący powiedział. Dziękuję, że możemy się spotkać w tak wspaniałym miejscu. W ten sposób budujemy autorytet RP, budujemy obraz godności urzędu prezydenta, jestem za to bardzo wdzięczny. Sądzę, że przyszła polityka i nasze działanie powinno w takim kierunku zmierzać, by budować etos urzędu, by budować etos polskiego państwa. Dziękuję również za słowa, w których pan przewodniczących wspominał człowieka, przy którym dojrzewałem do polityki, prezydenta RP, wielkiego prezydenta Rzeczypospolitej Lecha Kaczyńskiego. Miałem poczucie, że służę prezydentowi, ale i poczucie, że służę polskiemu państwu. Dziękuję, że Pan zechciał o tym przypomnieć. Chcę ze swojej strony powiedzieć, że słuchałem z wielką uwagę rozstrzygnięć TK, mając świadomość ich powagi i ważności dla rozwoju państwa i jego przyszłości dla orzecznictwa. Pamiętam doskonale niezwykle interesującą dla mnie jako prawnika i państwowca sprawę, w której TK rozstrzygał kwestie sporu kompetencyjnego, a więc mówił o współdziałaniu władz. Pięknie wtedy Trybunał o niej mówił. To słowa, wypowiedziane w uzasadnieniu TK zapadły mi w pamięć i będą stanowiły dla mnie drogowskaz na tym niezwykle zaszczytnym i odpowiedzialnym urzędzie Prezydenta RP — mówił Andrzej Duda.

Reklama

Dziękuję Polakom, moim rodakom za wybór na urząd Prezydenta. Chcę powtórzyć to, co mówiłem w kampanii, że człowiek, który zostanie wybrany na urząd Prezydenta RP musi wczytać się w konstytucję w przepis, gdzie napisane jest, że prezydent jest wybierany przez naród, więc musi narodowi społeczeństwu i Rzeczypospolitej służyć. Tak rozumiem prezydenturę, moim zadaniem jako prezydenta będzie służenie całemu narodowi, w miarę możliwości. Dlatego mówiłem, że potrzebujemy poczucia wspólnoty, odbudowania zaufania społecznego, ale także potrzebujemy bardzo odbudowy zaufania naszych rodaków do władzy. Frekwencja w czasie wyborów jest nazywana wysoką, ale jak zobaczymy standardy krajów demokratycznych, to nie jest najlepiej. To fakt, frekwencja w wyborach w Polsce jest za niska. To wielkie zadanie na przyszłość dla władzy, na wszystkich jej szczeblach, by zaufanie odbudowywać. Dlatego chcę podziękować PKW za sprawne przeprowadzenie procesu wyborczego. To ważne po tym, co działo się po wyborach samorządowych, że te wybory przebiegły sprawnie, że nikt nie zgłaszał zastrzeżeń, że wynik został podany szybko. Liczę na to, że będziecie państwo pracowali nad tym, by ten proces przyspieszyć, by była zachowana transparentność — kontynuował Andrzej Duda.

Chciałem podziękować wszystkim, którzy zaangażowali się w proces wyborczy, jako członkowie komisji, jako mężowie zaufania czy jako ci, którzy tworzyli obywatelskie grupy ochrony wyborów. To ważne, ponieważ mamy za mało obywatelskiego zaangażowania, mamy deficyt szacunku do obywatelskiego zaangażowania. Chciałbym, żeby się to zmieniło. Będę robił co w mojej mocy, by to zmieniać, pokazując szacunek społeczeństwu, wszystkim, którzy się w sprawy publiczne angażują — mówił prezydent-elekt.

Reklama

I apelował do rządu:
Chciałem prosić, by w tym okresie w pewnym sensie przejściowym, by państwo, mówię do pani premier, ministrów większości parlamentarnej zachowali powagę w pracach parlamentarnych i pracach rządu. Proszę, by w tym okresie nie dokonywano poważnych zmian, szczególnie ustrojowych, ani takich, które mogą budzić niepotrzebne emocje, niestety również kreować konflikty.** Konfliktów powinniśmy unikać, by budować wspólnotę, by budować ją na kapitale społecznym. Jestem przekonany, że są wartości, wokół których nasze społeczeństwo może się skupiać. Rolą władzy jest, by te wartości eksponować. Będę tak działał, by to robić, budując autorytet Prezydenta RP — tłumaczył Andrzej Duda.

Swoje przemówienia zakończył kolejny raz zapewniając: Dziękując za tę uroczystość, chcę powiedzieć, że moją misją jest służenie społeczeństwu i Rzeczypospolitej Polskiej. Dziękuję bardzo.

2015-05-29 12:47

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

"Szukajmy odpowiedzi. Nie zamykajmy ludziom ust. Wiara i prawda zawsze idą razem."

[ TEMATY ]

prezydent

pogrzeb

BOŻENA SZTAJNER

Twoje życie to testament dla przyszłych pokoleń, postrzegamy Cię jako jednego z najgodniejszych miana Polaka - powiedział dziś bp Antoni Dydycz o Ryszardzie Kaczorowskim. Biskup drohiczyński przewodniczył nabożeństwu Słowa Bożego w trakcie uroczystości pogrzebowych ostatniego prezydenta Polski na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego, które odbywają się w Świątyni Opatrzności Bożej w Wilanowie.

CZYTAJ DALEJ

Kim był św. Florian?

4 maja Kościół wspominał św. Floriana, patrona strażaków, obrońcy przed ogniem pożarów. Kim był św. Florian, któremu tak często na znak czci wystawiane są przydrożne kapliczki i dedykowane kościoły? Był męczennikiem, chrześcijaninem i rzymskim oficerem. Podczas krwawego prześladowania chrześcijan za panowania w cesarstwie rzymskim Dioklecjana pojmano Floriana i osadzono w obozie Lorch k. Wiednia. Poddawany był ciężkim torturom, które miały go zmusić do wyrzeknięcia się wiary w Chrystusa. Mimo okrutnej męki Florian pozostał wierny Bogu. Uwiązano mu więc kamień u szyi i utopiono w rzece Enns. Działo się to 4 maja 304 r. Legenda mówi, że ciało odnalazła Waleria i ze czcią pochowała. Z czasem nad jego grobem wybudowano klasztor i kościół Benedyktynów. Dziś św. Florian jest patronem archidiecezji wiedeńskiej.
Do Polski relikwie Świętego sprowadził w XII w. Kazimierz Sprawiedliwy. W krakowskiej dzielnicy Kleparz wybudowano ku jego czci okazały kościół. Podczas ogromnego pożaru, jaki w XVI w. zniszczył całą dzielnicę, ocalała jedynie ta świątynia - od tego czasu postać św. Floriana wiąże się z obroną przed pożarem i z tymi, którzy chronią ludzi i ich dobytek przed ogniem, czyli strażakami.
W licznych przydrożnych kapliczkach św. Florian przedstawiany jest jak rzymski legionista z naczyniem z wodą lub gaszący pożar.

CZYTAJ DALEJ

Prezydent: dziękuję strażakom za służbę ludziom i Rzeczypospolitej

2024-05-04 15:06

[ TEMATY ]

prezydent

Karol Porwich/Niedziela

Prezydent Andrzej Duda

Prezydent Andrzej Duda

Prezydent Andrzej Duda podziękował w sobotę strażakom za służbę ludziom i Rzeczypospolitej. Podczas centralnych obchodów Dnia Strażaka przypomniał, że tylko w 2023 r. strażacy podjęli pół miliona interwencji, podczas których udzielali wszechstronnej pomocy.

Prezydent wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą wzięli w sobotę udział w Centralnych Obchodach Dnia Strażaka, które odbyły się na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie. W uroczystości uczestniczyli również m.in. marszałek Sejmu Szymon Hołownia oraz szef MSWiA Marcin Kierwiński.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję