Reklama

Głos z Torunia

Radość rodziny parafialnej

Diecezjalne Dni Rodziny w Lubawie 1-2 lipca zakończyły peregrynację ikony Świętej Rodziny w diecezji. Parafialny Dzień Rodzin odbył się w wielu miejscach, także na toruńskim Rubinkowie.

Niedziela toruńska 27/2022, str. I

[ TEMATY ]

rodzina

parafia

Lubaczów

Archiwum parafii

Boże Nutki pod batutą sióstr terezjanek

Boże Nutki pod batutą sióstr terezjanek

Trudu organizacji podjęła się rada parafialna wraz z proboszczem ks. Andrzejem Kowalskim i Robertem Olkowskim, wiceprezesem Stowarzyszenia Pomocy Społecznej oraz Edukacji Prawnej i Finansowej „Wspólnota” w Toruniu. Patronat nad wydarzeniem objął bp Wiesław Śmigiel, marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotr Całbecki i wiceprzewodniczący Rady Miasta Torunia Łukasz Walkusz.

Prowadzenia spotkania pod hasłem „Niech nasza droga będzie wspólna” podjęli się Maciej Korzeniowski i Michał Naleśniak. Na placu przykościelnym 11 czerwca nie zabrakło atrakcji dla dzieci, dorosłych, ale przede wszystkim dla całych rodzin. Można było podziwiać występy dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 27, scholi parafialnej Boże Nutki, zaopatrzyć się w ekologiczne wyroby lokalnych wytwórców, podziwiać wozy bojowe wojska oraz straży pożarnej, zaznajomić się z działalnością Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w zakresie rodzin adopcyjnych, był symulator dachowania obsługiwany przez WORD w Toruniu, zjeżdżalnie dla najmłodszych, malowanie twarzy, znakowanie rowerów prowadzone przez Policję, nauka zasad bezpieczeństwa prowadzona przez Straż Miejską oraz segregacji śmieci prowadzone przez MPO. Można było dowiedzieć się o działalności miasta i województwa, a także wysłuchać wspaniałego koncertu Orkiestry Wojskowej z Torunia wraz z solistami; śpiewali także Kamil Czeszel, Mario Samsolo i Katarzyna Wiśniewska.

W trakcie festynu trwała loteria fantowa, w której wygrywał każdy los. Dochód przeznaczony został na powstające centrum integracji dzieci i młodzieży w parafii oraz na organizację i pomoc osobom z niepełnosprawnościami prowadzoną przez Stowarzyszenie Pomocy Społecznej oraz Edukacji Prawnej i Finansowej „Wspólnota” w Toruniu.

Wszystkim instytucjom i ludziom dobrej woli, którzy przyczynili się do powrotu festynu na Rubinkowie serdecznie dziękujemy!

2022-06-29 06:16

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Chwalcie Boga w Jego świątyni

Niedziela szczecińsko-kamieńska 47/2019, str. 7

[ TEMATY ]

parafia

jubileusz

Szczecin

Z. P. Cywiński

Widok kościoła

Widok kościoła

W centrum Szczecina na pl. Zwycięstwa zwraca uwagę usytuowany tam kościół pw. św. Wojciecha. 12 stycznia tego roku minęła 110. rocznica jego pierwszej konsekracji, a obchody tego wydarzenia odbyły się 4 października

Bugenhagenkirche – taką nazwę nosił pierwotnie dzisiejszy kościół św. Wojciecha na cześć Jana Bugenhagena, nazywanego ojcem reformacji na ziemiach Pomorza. Powstał z przeznaczeniem dla rozrastającej się wówczas liczebnie wraz z rozwojem demograficznym i przestrzennym Szczecina w XIX wieku wspólnoty wiernych parafii ewangelicko-augsburskiej. 1 stycznia 1899 r. erygowano parafię im. Bugenhagena, wydzielając ją z parafii św. Jakuba. Liczyła ona w 1900 r. ok. 25 tys. osób. Jej pierwszym pastorem był Rudolf Springborn. On to rozpoczął budowę kościoła, którą zaprojektował berliński architekt Jürgen Kröger (1856-1928), a trwała ona w latach 1906-09. Styl budowli można określić jako eklektyczny, halowy neogotyk z elementami form neoromańskich w środku. Zbudowany został z czerwonej cegły licówki na planie prostokąta, tworząc przestrzenną halę, w której może pomieścić się 1500 osób. Dwuspadowy dach pokrywa obecnie blacha miedziana. Elewacje są bogato zdobione detalem terakotowym i glazurowanym, posiadają blendy z maswerkami, piękne rozety, szczyty schodkowe. Kościół ma długość 35 metrów, 23 metry szerokości i 17 metrów wysokości. Asymetrycznie ustawiona od strony wschodniej czworoboczna wieża wznosi się na wysokość 65,5 m.

CZYTAJ DALEJ

Mistrzyni Polski w wyciskaniu sztangi leżąc: Życie z niepełnosprawnością nie wyklucza mnie z bycia szczęśliwą

2022-09-30 11:18

[ TEMATY ]

świadectwo

Family News Service /archiwum Autorki

Aleksandra Zielińska, wielokrotna mistrzyni Polski w wyciskaniu sztangi w leżeniu, urodziła się z rozszczepem kręgosłupa. Porusza się za pomocą kul lub wózka inwalidzkiego. Choroba nie przeszkadza jej w spełnianiu marzeń i osiąganiu kolejnych sukcesów.

W rozmowie z Family News Service Aleksandra Zielińska opowiada m.in. o sportowych sukcesach, o tym, dlaczego niepełnosprawności nie postrzega jako problemu oraz planach na przyszłość..

CZYTAJ DALEJ

UE/ Szefowa KE: okupowane terytoria ukraińskie zawsze będą częścią tego suwerennego państwa

2022-09-30 15:33

[ TEMATY ]

Ukraina

Bożena Sztajner/Niedziela

Wszystkie terytoria nielegalnie okupowane przez rosyjskich najeźdźców zawsze będą częścią suwerennej Ukrainy - oświadczyła w piątek przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen w reakcji na ogłoszenie przez Kreml aneksji czterech regionów Ukrainy.

"Ogłoszona przez Putina nielegalna aneksja niczego nie zmieni. Wszystkie terytoria nielegalnie okupowane przez rosyjskich najeźdźców są ziemią ukraińską i zawsze będą częścią tego suwerennego państwa" - napisała von der Leyen w serwisie Twitter. (PAP)

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję