Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Wolin

Pamięć tworzy przyszłość

To była wyjątkowa uroczystość przed gmachem Muzeum Regionalnego im. Andrzeja Kaubego.

Niedziela szczecińsko-kamieńska 27/2022, str. III

[ TEMATY ]

muzeum

tablica pamiątkowa

Wolin

Ks. Marcin Miczkuła

Odsłonięcie tablicy bohaterskich wolinian

Odsłonięcie tablicy bohaterskich wolinian

Cyprian Kamil Norwid powiedział, że „Ojczyzna to wielki zbiorowy obowiązek”. Obowiązek ten dotyczy wszystkich, którzy utożsamiają się ze swoją Ojczyzną. W historii Polski są momenty, kiedy ten obowiązek spełniamy, cierpiąc, a nawet oddając swoje życie. Warto przypominać te postacie i z nich czerpać inspirację do twórczego działania na rzecz Ojczyzny. Takie przypomnienie miało miejsce w Wolinie. Przy wolińskim Muzeum Regionalnym im. Andrzeja Kaubego odbyła się uroczystość odsłonięcia tablicy pamiątkowej dedykowanej wolińskim patriotom, więźniom niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych, Romanie i Krzysztofowi Wilkowskim. Uroczystość stanowiła zakończenie polsko-niemieckiego projektu I Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej-Curie oraz Gymnasium Carolinum w Neustrelitz, którego celem było opracowanie książki dotyczącej wolińskich bohaterów.

Podczas uroczystości słowa powitania i podziękowań przekazali: Ewa Grzybowska, burmistrz Wolina, Jolanta Leśnik i Dorota Jardzioch, koordynatorzy projektu oraz Karolina Kokora, dyrektor wolińskiego muzeum. Odsłonięcia tablicy dokonały dzieci państwa Wilkowskich: Helena, Janina i Bogdan. Słowa modlitwy w intencji upamiętnianych wolinian wypowiedział ks. kan. Leszek Konieczny, proboszcz wolińskiej parafii. Na zakończenie spotkania w Dworku Wolińskim zaprezentowana została wystawa poświęcona Romanie i Krzysztofowi Wilkowskim.

Niech przykład bohaterskich wolinian będzie dla nas wszystkich zachętą do ofiarnej pracy na rzecz naszej Ojczyzny.

2022-06-29 06:16

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Z ekologią na ty

Niedziela szczecińsko-kamieńska 5/2022, str. II

[ TEMATY ]

ekologia

Wolin

Ks. Marcin Miczkuła

Celem programu jest popularyzacja nauki

Celem programu jest popularyzacja nauki

Katecheci z Publicznej Szkoły Podstawowej im. Bolesława Krzywoustego zaangażowali młodzież do szóstej edycji programu edukacyjnego Być jak Ignacy.

Ojciec Święty Franciszek w encyklice Laudato si’ tak pisze w rozdziale poświęconym edukacji: „Zwracanie uwagi na piękno i umiłowanie go pomaga nam w wydostaniu się z utylitarystycznego pragmatyzmu. Jeśli się nie uczymy zatrzymywania się, aby podziwiać i docenić piękno, to nic dziwnego, że wszystko staje się przedmiotem wyzysku bez skrupułów. Zarazem, jeśli chcemy osiągnąć głębokie zmiany, to musimy pamiętać, że modele myślenia realnie wpływają na zachowanie. Edukacja okaże się nieskuteczna, a jej wysiłki będą bezowocne, jeśli nie będzie się też usiłowało szerzyć nowego modelu w stosunku do człowieka, życia, społeczeństwa i jego relacji z naturą”.

CZYTAJ DALEJ

Prof. M. Melnyk: Zrozumieć Papieża. Rytuały, symbole, gesty…

2022-12-03 08:00

[ TEMATY ]

Ukraina

Franciszek

wojna na Ukrainie

Grzegorz Gałązka

„Papieskie słowa i obrzędy związane z wojną rosyjsko-ukraińską są nierozłączne. Papież często więcej komunikuje przez obrzęd, gest i symbole religijne niżeli przez tekst werbalny. Papież wojnę przeżywa w sakralnej przestrzeni znaków i symboli. Papieskie myśli można «widzieć» na kilku poziomach komunikacyjnych” – pisze prof. Marek Melnyk w artykule pt. „Zrozumieć Papieża. Rytuały, symbole, gesty…”.

Teolog i religioznawca, zajmujący się historią Kościoła greckokatolickiego i dialogiem polsko-ukraińskim z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, zaznacza: „Gdybyśmy wyraźnie oddzielili papieskie słowa i symbole, przez które mówi o wojnie na ziemi ukraińskiej, to jego przekaz zawiera wyraźne potępienie wojny jako uobecnienie zła w zbawionym świecie. Papież nieustannie przypomina, że zło jest a nie powinno być. Papież jest zrozumiały bez słów. Jego komunikat wykracza poza to, co można zwerbalizować, uchwycić pojęciami, wypowiedzieć, napisać. Papież chce być zrozumiany przez mowę gestu, symbolu, misterium”.

CZYTAJ DALEJ

Francja: rekoronacja figury Matki Bożej z Fourvière – patronki Lyonu

2022-12-03 21:58

[ TEMATY ]

Francja

koronacja

MickaëlG, CC BY-SA 3.0/Wikimedia Commons

Rekoronacja figury Matki Bożej z Fourvière – patronki Lyonu odbyła się 1 grudnia w tym francuskim mieście. Przewodniczył jej w bazylice Notre-Dame de Fourvière nuncjusz apostolski we Francji abp Celestino Migliore w obecności prymasa Galii Oliviera de Germay.

Poprzednia korona została skradziona w 2017 roku i nigdy jej nie odnaleziono. Liońscy katolicy postanowili więc zamówić nową u słynnego jubilera pochodzenia gruzińskiego Goudjiego. – Chciałem stworzyć koronę z XXI wieku, a nie kopię poprzedniej – wyjaśnił artysta, który jest autorem m.in. mieczy dla członków Akademii Francuskiej oraz przedmiotów ze złota, srebra i kamieni, które prezydenci Francji ofiarują zagranicznym głowom państw.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję