Reklama

Polska

Bp Ryś: ewangelizacja rozpoczyna się od małych środowisk

Być może przy końcu czasów, jak mówi papież Franciszek, świat będzie jednym miastem. Ale teraz miasto musi być ewangelizowane przez ludzi, którzy najpierw usłyszeli Boga w małym środowisku - tak bp Grzegorz Ryś podsumował w rozmowie z KAI wieczór 28 maja, od którego rozpoczął się III Kongres Nowej Ewangelizacji w Skrzatuszu. Odbywa się on pod hasłem "Skarb w roli" i jest poświęcony ewangelizacji środowisk wiejskich.

[ TEMATY ]

ewangelizacja

abp Grzegorz Ryś

Radosław Janeczko

Bp Ryś nawiązał także do konferencji wygłoszonej na zakończenie pierwszego dnia kongresu przez ks. Krzysztofa Wonsa, salwatorianina. Ten ceniony kierownik duchowy w czasie kongresu głosi rekolekcje dla ewangelizatorów nt. Lectio divina.

Zdaniem bp. Rysia, "absolutnie genialna" była intuicja ks. Wonsa pokazująca Maryję jako "rolę żyzną, w której jest ukryty skarb". - Ten skarb został właśnie po to ukryty, żeby go wydobyć z tej roli - podkreślił.

Przewodniczący Zespołu KEP ds. Nowej Ewangelizacji przyznał w rozmowie z KAI, że bardzo go ucieszyło, iż rekolekcjonista zwrócił uwagę uczestnikom kongresu, że w ewangelizacji wcale nie jest najważniejsza metoda, narzędzia czy sposoby ewangelizowania.

Reklama

- Nieraz ludzie są przerażeni właśnie rozmaitymi narzędziami, czy też specyficznym słownictwem, związanym z jakąś metodą. Boją się spłycenia, pójścia wyłącznie "pod odbiorcę" a ks. Wons w konferencji "rzucił nas na głęboką wodę", gdy powiedział, że świat jest zmęczony mówieniem o Bogu, ale chce byśmy dzielili się mocą Słowa, które zadziałało w nas - opowiadał bp Ryś.

W rozmowie z KAI wskazał też, iż "Biblia na każdej stronie pokazuje, że Bóg wybiera to, co małe". -Może potrzebujemy tego kongresu, żeby przyjrzeć się działaniu Bożemu, wyborom i decyzjom? Teraz potrzeba otwartości - zaznaczył.

Może o to idzie, że miasto musi być ewangelizowane przez ludzi, którzy najpierw usłyszeli Boga w małym środowisku, bardziej bezpośrednim, twarzą twarz, w zwykłej codzienności? - zastanawiał się bp Ryś.

Nawiązał też do konferencji o. Wonsa, który powiedział, że Nazaret, w czasach gdy żyła w nim Maryja był wioską liczącą najwyżej 480 mieszkańców i nie cieszył się dobrą reputacją. -To jest głęboka prawda o Nazarecie, że nie ma o nim ani słowa w Starym Testamencie. Nie jest też wzmiankowany poza Biblią, choćby u Józefa Flawiusza. Właśnie w takim miejscu, kompletnie nieznanym, zabitym dechami, Bóg znajduje człowieka, z którym może zacząć zbawienie świata. To jest piękna intuicja - podkreślił bp Ryś.

W III Kongresie Nowej Ewangelizacji nt. ewangelizacji środowisk wiejskich uczestniczy ok. 330 osób. W gronie tym są zarówno świeccy jak też księża i siostry zakonne.

2015-05-29 11:15

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Ryś: z przegranej zaborców wyrosła Niepodległa Polska

[ TEMATY ]

abp Grzegorz Ryś

Ks. Paweł Kłys

Dla pokolenia Polaków, którzy żyli przed pierwszą wojną światową rzeczą niemożliwą byłoby, aby powstała Niepodległa Polska. Pewnie nie wielu, a może nawet nikt, nie wyobrażał sobie, że dojdzie do wojny, w której przegranymi okażą się wszyscy nasi zaborcy, a z tej ich przegranej wyrośnie Niepodległa Polska - a stało się! To, co niemożliwe - stało się! Bóg czyni rzeczy niemożliwe – mówił arcybiskup Grzegorz Ryś, podczas uroczystości 101. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Tegoroczne obchody Święta Niepodległości w Łodzi rozpoczęły się Mszą świętą o godzinie 10:30 sprawowaną w Archikatedrze Łódzkiej, której przewodniczył i homilię wygłosił metropolita łódzki.

CZYTAJ DALEJ

Jak rozpoznać toksyczną osobę?

Niedziela Ogólnopolska 20/2022, str. 49

[ TEMATY ]

psychologia

Adobe.Stock

Zwróć uwagę na cztery zachowania osób, które spotykasz. Jeśli zauważysz któreś z nich, powinna ci się zapalić czerwona lampka.

Nie ma znaczenia, czy jesteś w pracy, na spotkaniu koleżeńskim/przyjacielskim/integracyjnym, czy właśnie unosisz się na skrzydłach romantycznego związku albo po prostu przeżywasz małżeńską codzienność, a może jesteś zaproszony/-a do rady rodzicielskiej lub zaraz wkroczysz w jakieś inne relacje mniej lub bardziej interesujące – zawsze uważaj na zachowania innych.

CZYTAJ DALEJ

Turcja: Polscy strażacy uratowali 9 ludzi, w tym czteroosobową rodzinę

2023-02-08 07:56

[ TEMATY ]

trzęsienie ziemi

PAP/EPA/SEDAT SUNA

Polscy strażacy uratowali 9 ludzi, w tym czteroosobowa rodzinę. Ratownicy z grupy ratowniczej HUSAR Poland działają od wtorku w miejscowości Besni w Turcji – poinformował w środę PAP dowódca grupy bryg. Grzegorz Borowiec.

"Udało się uratować 9 osób w tym czteroosobową rodzinę, wiec jesteśmy pozytywnie nastawieni do dalszych działań. Z dużym optymizmem zaczęliśmy nowy dzień. Ruszają kolejne trzy oddziały więc mamy nadzieję, że będziemy odnajdować kolejne osoby" – powiedział PAP Borowiec.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję