Reklama

Niedziela Rzeszowska

Ze św. Jadwigą na sztandarze

Dzień patronki w Szkole Podstawowej w Wólce Podleśnej jest zawsze wyjątkowym świętem.

Niedziela rzeszowska 27/2022, str. VII

[ TEMATY ]

szkoła

św. Jadwiga

sztandar

Katarzyna Piotrowska

Uroczysty moment przekazania sztandaru uczniom

Uroczysty moment przekazania sztandaru uczniom

W tym roku święto patronki – świętej Królowej Jadwigi – było połączone z poświęceniem sztandaru i przekazaniem go przez Radę Rodziców szkolnej społeczności. Uroczystość, która odbyła się 8 czerwca zaszczycili: wójt gminy Trzebownisko Lesław Kuźniar, zastępca wójta Sławomir Porada, przewodnicząca Rady Gminy Bernadetta Świątek, starszy wizytator Podkarpackiego Kuratorium Oświaty Magdalena Ćwikła, dyrektorzy i wicedyrektorzy szkół z terenu gminy Trzebownisko, przedstawiciele organizacji działających na terenie wsi oraz sołtys Wólki Podleśnej Józef Lech.

Królowa Jadwiga patronuje nie tylko szkole w Wólce Podleśnej, ale i parafii. Uroczyste obchody rozpoczęto odpustową Mszą św., podczas której sztandar poświęcił ks. dr Paweł Synoś, wikariusz biskupi ds. duchowieństwa diecezjalnego. Mszę św. koncelebrowali: proboszcz ks. dr Andrzej Pociask i ks. dr Marek Chorzępa – proboszcz parafii Miłosierdzia Bożego w Łukawcu. W oprawę liturgii włączyli się parafianie, uczniowie i nauczyciele. Ksiądz dr Paweł Synoś ukazał w homilii drogę do świętości królowej, która patronuje szkole i parafii. Jej opiece poleciliśmy się modlitwą litanijną, a podczas procesji uroczystym „Te Deum”. Wielbiliśmy Boga dziękując za dar życia świętej królowej. W uformowanie procesji włączyli się uczniowie klas IV i V niosąc feretrony. Po zakończeniu sumy odpustowej wszyscy mogli spróbować wypieków pań z Koła Gospodyń Wiejskich i Parafialnego Zespołu Caritas.

Dalsza część uroczystości odbyła się w szkole. Najpierw, zgodnie z obowiązującym ceremoniałem, sztandar został przekazany przez rodziców na ręce dyrektor Renaty Poźniak, a następnie uczniom, którzy zobowiązali się strzec wiernie jego honoru i najważniejszych wartości – wiary, nadziei i miłości oraz ideałów, którym była wierna królowa Jadwiga. Sztandar został zaprojektowany i wykonany przez s. Annę – karmelitankę bosą z klasztoru Podwyższenia Krzyża Świętego w Rzeszowie. Widnieje na nim wizerunek patronki na złotym tle. Nie zabrakło na sztandarze barw narodowych.

Reklama

Zarówno dyrektor, jak i zabierający głos goście, podkreślali w wystąpieniach, że nowy sztandar to zaszczyt, ale także wyzwanie i obowiązek. Jesteśmy pewni, że cała społeczność szkolna, wzorująca się na postawie patronki królowej Jadwigi, która mawiała, że „naród bogaty, to naród wykształcony”, będzie w dalszym ciągu wcielać w życie wyznawane przez nią wartości i z dumą reprezentować szkołę noszącą jej imię.

Po części oficjalnej odbył się program artystyczny. Goście mogli także podziwiać wystawę obrazów, których autorem jest mieszkaniec Wólki Podleśnej Kazimierz Lech, miejscowy artysta. Ponadto zaprezentowane zostały prace plastyczne uczniów, którzy zachęcani przez patronkę do rozwijania swoich talentów, z dumą je prezentowali.

2022-06-29 06:16

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Tomasik: posłom nie zależy na wychowaniu młodego pokolenia

[ TEMATY ]

szkoła

UM Świebodzice

Debata prowadzona przy prawie pustej sali pokazała, że posłom nie bardzo zależy na wychowaniu młodego pokolenia - uważa biskup Henryk Tomasik, który odniósł się do wczorajszej sejmowej debaty dotyczącej pierwszego czytania obywatelskiego projektu zmian w kodeksie karnym "Stop pedofilii". Komitet Inicjatywy Ustawodawczej „Stop pedofilii” domagał się aby propagowanie i pochwalanie podejmowania przez małoletnich zachowań seksualnych było karane. Dzisiaj posłowie odrzucili społeczną inicjatywę.

Bp Tomasik w wypowiedzi dla Radia Plus Radom uważa, że w debacie konieczny jest głos specjalistów z dziedziny wychowania i psychologii, by podkreślili potrzebę proporcjonalnego do wieku i wrażliwości wprowadzania człowieka w poważne problemy.

CZYTAJ DALEJ

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

Watykan: Na placu Świętego Piotra zapalono światła na choince i odsłonięto szopkę

2022-12-03 18:15

[ TEMATY ]

Watykan

choinka

PAP/EPA/MASSIMO PERCOSSI

Na placu Świętego Piotra zapalono w sobotę światła na świątecznej choince z włoskiego regionu Abruzja i odsłonięto szopkę wyrzeźbioną w drewnie przez artystów z Friuli-Wenecji Julijskiej. Plany uroczystej inauguracji na placu pokrzyżowała niepogoda. Uroczystość z udziałem przedstawicieli Watykanu i włoskich władz lokalnych odbyła się w Auli Pawła VI.

Setki lampek włączono na stojącym koło obelisku, udekorowanym bombkami świerku białym, przywiezionym do Watykanu z małej górskiej miejscowości Rosello w Abruzji. Ozdoby choinkowe wykonały dzieci i nastolatki z tamtejszego ośrodka rehabilitacji psychiatrycznej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję