Reklama

Niedziela Łódzka

Budujcie Jego wspólnotę

Żeby budować kościół, nie wystarczy znać się na budowie. Żeby go zbudować, trzeba wiedzieć, kim jest Jezus! – mówił abp Grzegorz Ryś podczas konsekracji kościoła św. Siostry Faustyny w Łasku.

Niedziela łódzka 27/2022, str. VI

[ TEMATY ]

Kościół

konsekracja

abp Grzegorz Ryś

Piotr Drzewiecki

Konsekracja kościoła św. Siostry Faustyny w Łasku.

Konsekracja kościoła św. Siostry Faustyny w Łasku.

Budowę kościoła w Łasku rozpoczęto w 2000 r. Po dziewięciu latach budowy – 4 października 2009 r. – abp Władysław Ziółek dokonał uroczystego wmurowania kamienia węgielnego do świątyni i odprawił pierwszą Mszę św. w nowych murach. Od tego czasu trwało wykańczanie i wyposażanie wnętrza kościoła.

Wspólnota parafialna przygotowywała się do uroczystości konsekracji przez kilka lat, zarówno ubogacając kościół wewnątrz, jak i dbając o rozwój duchowy, co podkreślił we wstępie uroczystej Mszy św. konsekracyjnej ks. kan. Jarosław Wojtal, proboszcz. – Parafianie marzyli o powstaniu najmłodszej w mieście parafii i posiadaniu własnej świątyni. Budowa ma swój początek z chwilą erygowania parafii 1 lipca 1996 r. Wtedy na tym miejscu rosły łany zboża. Wkrótce powstała tymczasowa kaplica, służąca naszej wspólnocie 13 lat. Już wówczas kiełkował zamysł wzniesienia trwałej, na miarę potrzeb, świątyni. Od zarania parafii przyświecały słowa Jezusa, skierowane do s. Faustyny, naszej patronki: „Ufność Jego miłosierdziu oraz świadczenie miłosierdzia bliźnim”. Na takim fundamencie oparliśmy nasze dzieła – mówił proboszcz. Następnie przedstawił krótką historię powstania nowej świątyni. – Dzięki ofiarnej pracy parafian, w 2009 r., udało się odprawić w nowym kościele pierwszą uroczystość odpustową. Jednocześnie dbaliśmy o pogłębianie relacji z Bogiem, budowanie życia duchowego całej wspólnoty parafialnej, co zaowocowało powstawaniem kolejnych grup modlitewnych oraz innych zespołów parafialnych. Do wymownych świadectw życia religijnego należą bez wątpienia powołania kapłańskie i zakonne osób pochodzących z parafii. Mogę z całym przekonaniem wyrazić gotowość wspólnoty parafialnej do przyjęcia daru, jakim jest konsekracja kościoła – dodał ks. kan. Wojtal.

W homilii metropolita łódzki zadał parafianom zasadnicze pytanie. – Kto może budować kościół? Tylko ten, kto zna odpowiedź na pytanie: kim jest Jezus? . Żeby budować kościół, nie wystarczy znać się na budowie. Żeby go zbudować, trzeba wiedzieć, kim jest Jezus. To się odnosi do tej pięknej świątyni, jak i do nas jako wspólnoty. Poza Jezusem nie mamy powodu, by tworzyć Kościół. To jest nasz Pan. Jeśli w nim pozostajemy, to mamy odwagę budować wspólnotę i zapraszać innych. Kim jest Jezus? Mamy trzy odpowiedzi w liturgii słowa – mówił abp Grzegorz Ryś. I dodał: – Postawiliście piękny kościół, nie możecie być w nim podzieleni! Nie ma powodu, który by was rozbił jako wspólnotę. Możecie być podzieleni na zewnątrz, ale tutaj się jednoczcie w nim. Jezus jest w twojej siostrze i twoim bracie. Życzę wam, abyście odświeżyli te odpowiedzi na pytania o Jezusa i się w nich na nowo odnaleźli. Dlatego teraz wybudujcie tutaj Jego Kościół jako wspólnotę.

Po homilii metropolita łódzki odmówił modlitwę konsekracyjną, po której namaścił ołtarz olejem krzyżma. Kapłani współkonsekratorzy – ks. kan. Jarosław Wojtal, proboszcz tutejszej parafii oraz ks. kan. Sławomir Ciebiada, proboszcz parafii Chrystusa Króla Wszechświata w Pabianicach, namaścili olejem krzyżma ściany świątyni. Po spaleniu kadzidła na ołtarzu, metropolita łódzki okadził go, a kapłani okadzili ściany świątyni i wiernych. Na zakończenie procesu konsekracji zapalono świecie ołtarzowe oraz te, znajdujące się na ścianach konsekracyjnych.

2022-06-29 06:16

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Gala Nagrody Papieża Franciszka w Łodzi ustanowionej przez abp. Rysia

[ TEMATY ]

abp Grzegorz Ryś

nagroda

papież Franciszek

archidiecezja.lodz.pl

Blisko 100 uczniów szkół podstawowych i ponad podstawowych odebrało dziś przed południem z rąk metropolity łódzkiego Nagrodę Papieża Franciszka. Gala rozdania nagród miała miejsce w dawnym łódzkim kompleksie pofabrycznym „Monopolis”.

We wspomnienie św. Franciszka z Asyżu - 4 października 2019 r. - ksiądz arcybiskup Grzegorz Ryś ustanowił Nagrodę Papieża Franciszka, która przyznawana jest uczniom podejmującym działania na jednym z trzech obszarów życia kościelnego, tak ważnych dla Ojca Świętego Franciszka.

CZYTAJ DALEJ

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

MŚ 2022 - skandynawskie media: szalony Szczęsny i łzy Lewandowskiego

2022-11-26 18:02

[ TEMATY ]

piłka nożna

PAP/EPA/Friedemann Vogel

Zwycięstwo Polski nad Arabią Saudyjską 2:0 ocenione zostało w Skandynawii jako pokaz zimnej krwi polskich piłkarzy, zwłaszcza Wojciecha Szczęsnego, który w przełomowym momencie meczu popisał się szaloną, podwójną obroną rzutu karnego.

Gra polskiej drużyny została oceniona jako solidna i opanowana, która sprowadziła na ziemie Arabię Saudyjską z euforii po sensacyjnym pokonaniu Argentyny kilka dni wcześniej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję