Reklama

Niedziela Łódzka

Czy nasze domy są świątyniami Boga?

W minioną sobotę podczas Mszy św. ołtarz w łódzkiej katedrze otoczyli przedstawiciele rodzin. W ten sposób dziękowali Bogu za to, co Duch Święty zasiał w ich sercach.

Niedziela łódzka 27/2022, str. I

[ TEMATY ]

rodzina

modlitwa

archikatedra

Ks. Paweł Kłys/Niedziela

Modlitwa rodzin w archikatedrze łódzkiej

Modlitwa rodzin w archikatedrze łódzkiej

Ta wspólna Eucharystia, która sprawowana była w łączności z papieżem Franciszkiem i zgromadzonymi wokół niego rodzinami, zakończyła obchody X Światowego Spotkania Rodzin, odbywające się w Rzymie. Nawiązując do fragmentu Ewangelii, mówiącego o odnalezieniu małego Jezusa przez Maryję i Józefa w świątyni jerozolimskiej, abp Grzegorz Ryś powiedział: – Kiedy Jezus wrócił do Nazaretu, znalazł się w domu, który należał do Boga Ojca. Kiedy tę prawdę sobie uświadomimy, to wówczas rodzi się pytanie, czy i nasze domy są świątyniami Boga, czy są miejscem, w którym człowiek wzrasta w mądrości i łasce Boga. Wiedzcie, że dom w Nazarecie stał się świątynią ze względu na relacje, jakie zachodziły pomiędzy Jezusem, Maryją i Józefem. Wszystko, co było dobre w tym domu, wypływa właśnie z relacji, jakie były między członkami Świętej Rodziny. Podobnie jest i w naszych rodzinach. Bóg objawia się w relacjach, jakie są między członkami naszych rodzin.

O relacjach w rodzinach mówiono również podczas kongresu teologiczno-pastoralnego w Watykanie, zwracając uwagę, że małżeństwo nie jest po to, by się nawzajem zadręczać, lecz by odkryć i zrozumieć, że mąż i żona są dla siebie darem Boga. Wśród wielu propozycji wychodzenia z kryzysów małżeńskich, które zostały przedłożone, pojawiły się i takie, które mówią o potrzebie głębszego towarzyszenia kapłanów i małżonków starszych stażem małżeństwom młodszym u początku wspólnej drogi życiowej. Temat daru i wolności w małżeństwie na zakończenie Światowego Spotkanie Rodzin podjął również papież Franciszek, mówiąc: – Małżonkowie, wy wszyscy, kształtując swoją rodzinę, dokonaliście dzięki łasce Chrystusa tego odważnego wyboru: „nie wykorzystywać wolności dla samych siebie, ale miłować osoby, które Bóg postawił obok was”. Rodzina jest miejscem spotkania, dzielenia się, wychodzenia ze swoich ograniczeń, aby przyjąć drugiego człowieka i być blisko niego. Jest to „pierwsze miejsce, w którym człowiek uczy się kochać”. Z tym przesłaniem miłości Papież posłał rodziny na cały świat i prosił, by ze swoją miłością wychodzili ku innym, szczególnie dotykali nią najsłabszych i poranionych.

W archidiecezji łódzkiej Światowe Spotkanie Rodzin obchodzono w wielu parafiach, organizując rodzinne pikniki, festyny, zabawy i konkursy sportowe oraz spotkania modlitewne.

2022-06-29 06:16

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Częstochowa: ruszyła Akademicka Sztafeta Postna w intencji rodzin i małżeństw

[ TEMATY ]

rodzina

małżeństwo

TOMASZ LEWANDOWSKI

„Aby prawda o rodzinie, jako związku kobiety i mężczyzny, zwyciężała w naszej Ojczyźnie” - taka jest główna intencja Akademickiej Sztafety Postnej zaproponowanej przez Duszpasterstwo Akademickie Archidiecezji Częstochowskiej.

CZYTAJ DALEJ

Modlitwa św. Jana Pawła II o pokój

Boże ojców naszych, wielki i miłosierny! Panie życia i pokoju, Ojcze wszystkich ludzi. Twoją wolą jest pokój, a nie udręczenie. Potęp wojny i obal pychę gwałtowników. Wysłałeś Syna swego Jezusa Chrystusa, aby głosił pokój bliskim i dalekim i zjednoczył w jedną rodzinę ludzi wszystkich ras i pokoleń.

CZYTAJ DALEJ

Francuska debata o końcu życia: NIE eutanazji, TAK opiece paliatywnej

2022-09-30 16:31

[ TEMATY ]

Francja

eutanazja

opieka paliatywna

Adobe.Stock.pl

We Francji rozgorzała debata na temat prawa do śmierci. Dyskusja wywołana jest projektem prezydenta Emmanuela Macrona, który dąży do legalizacji w tym kraju eutanazji. Kościół przestrzega, że proponowane zmiany relatywizują ustawowy zakaz zabijania i przypomina, że od 1999 r. francuskie prawo gwarantuje dostęp do opieki paliatywnej dla wszystkich obywateli. Tymczasem w ponad jednej czwartej francuskich departamentów nie zadbano o stworzenie systemu opieki dla osób znajdujących się u kresu życia.

W rozmowie z Radiem Watykańskim doktor Claire Fourcade, która jest przewodniczącą Francuskiego Towarzystwa Opieki Towarzyszącej i Paliatywnej - do którego należy ponad 10 tys. opiekunów i 6 tys. wolontariuszy towarzyszących ludziom u kresu życia - podkreśla, że silny lobbing proeutanazyjny płynie z Holandii i Belgii. Francuska lekarka wskazuje, że w toczącej się obecnie debacie mocno trzeba przypominać, że medycyna ma już środki, aby ulżyć cierpieniu. Stwierdza też, jak ważne jest towarzyszenie ludziom w ostatniej fazie życia, żeby nie byli sami.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję