Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Mamy nowych kapłanów

To sam Jezus Chrystus i Jego miłość przywiodła do tego miejsca tych dwóch młodych mężczyzn – podkreślił bp Marian Rojek.

Niedziela zamojsko-lubaczowska 25/2022, str. I

[ TEMATY ]

Zamość

święcenia kapłańskie

Justyna Przeszło

Święcenia kapłańskie przyjęli diakoni Grzegorz i Ireneusz

Święcenia kapłańskie przyjęli diakoni Grzegorz i Ireneusz

W pierwszą sobotę czerwca w zamojskiej katedrze odbyły się święcenia kapłańskie, których udzielił dwóm diakonom pasterz diecezji.

Uroczystość święceń poprzedziły tygodniowe rekolekcje prowadzone przez ojca duchownego ks. dr. Witolda Słotwińskiego w Domu Rekolekcyjnym Sióstr Franciszkanek Misjonarek Maryi w Łabuniach. Święcenia kapłańskie otrzymali: ks. Grzegorz Reszczyński z parafii św. Michała Archanioła w Werbkowicach oraz ks. Ireneusz Żyła z parafii św. Karola Boromeusza w Lubaczowie.

Podczas Eucharystii wybrzmiały znamienne słowa, iż to sam Jezus Chrystus i Jego miłość przywiodła do tego miejsca tych dwóch młodych mężczyzn. – Radujemy się dziś z naszego święta. Jest to święto naszej nadziei ogarnięte tchnieniem Ducha Świętego, bo oto dwóch dorosłych mężczyzn, ludzi tej ziemi, odwołując się do swojej wiary i odczytując w sercu głos Bożego wołania, każdy z nich – Grzegorz i Ireneusz, zdecydowanie i w wolny sposób mówią: „miłość Chrystusa mnie przynagla, dlatego chcę być Jego kapłanem w tym Kościele” – podkreślił pasterz diecezji.

Biskup zamojsko-lubaczowski wskazał też, że przeżywana uroczystość jest źródłem nadziei. – Co was przynagla? Miłość Chrystusa? Skoro tak, to nie traćmy nadziei i nie bójmy się tego, co będzie. Nie oglądajmy się wstecz, gdyż ci dwaj młodzi prezbiterzy nie żałują swojej przeszłości i nie rozczulają się nad nią. Nie wiedzą, co rzeczywiście okaże się lepszym od tego, co było, ale ufnie oddają Chrystusowi swoje życie, umiejętności, samych siebie, bo ich przynagla Chrystusowa miłość – wskazał kaznodzieja.

W wygłoszonej homilii biskup zwracał się bezpośrednio do kandydatów. – Wy, kandydaci do święceń prezbiteratu, już ze swojej praktyki duszpasterskiej znacie smak lęku, obaw, doświadczeń współczesnego człowieka, jego nadziei i oczekiwań – wskazywał. – W swej decyzji musisz sobie z tym poradzić i przekonać drugiego, że warto dla Chrystusa, dla Jego Kościoła się poświęcić oraz wytrzymać różne przeciwności – dodał.

Reklama

Radości z przyjęcia święceń kapłańskich nie krył ks. Ireneusz Żyła, nowo wyświęcony kapłan, który pochodzi z parafii św. Karola Boromeusza w Lubaczowie. – Teraz jest naprawdę wielka radość, taka prawdziwa, z serca, przepełniająca całego człowieka. Radość związana z tym, że jestem kapłanem Chrystusowym, ale też nadzieja, żeby nieść ludziom Chrystusa. To są właśnie takie emocje, które mi dzisiaj głownie towarzyszą – wskazał.

W uroczystość Zesłania Ducha Świętego nowo wyświęceni księża odprawili w swoich rodzinnych parafiach Msze św. prymicyjne. Dwa dni później prymicje odbyły się w Lublinie, w kaplicy zamojsko-lubaczowskiego seminarium duchownego. Nominacje na swoje pierwsze parafie neoprezbiterzy otrzymają od biskupa pod koniec czerwca.

2022-06-14 11:18

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wracajcie do wielkich autorytetów

Do wzorowania się na św. Janie Pawle II i bł. kard. Stefanie Wyszyńskim zachęcał neoprezbiterów archidiecezji warszawskiej podczas udzielania im święceń kapłańskich kard. Kazimierz Nycz.

Metropolita warszawski przewodniczył Mszy św. w Świątyni Opatrzności Bożej. Podczas liturgii wyświęcił na kapłanów ośmiu diakonów Wyższego Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Warszawie oraz pięciu z Archidiecezjalnego Seminarium Misyjnego Redemptoris Mater. Eucharystię koncelebrowali także abp Carlo Roberto Maria Redaelli z Włoch oraz bp Giuseppe Pasotto CSS z Gruzji – biskupi z krajów pochodzenia dwóch nowo wyświęconych księży oraz wielu kapłanów. W liturgii uczestniczyli rodzice, licznie przybyli krewni, przyjaciele i znajomi neoprezbiterów.

CZYTAJ DALEJ

Gromnica - świeca nieco zapomniana

[ TEMATY ]

święto

Ofiarowanie Pańskie

BOŻENA SZTAJNER

W święto Ofiarowania Pańskiego, zwane u nas świętem Matki Bożej Gromnicznej, mniej ludzi niż niegdyś przychodzi do naszych kościołów, by poświęcić świece. Do niedawna przychodziło więcej. Świece wykonane z pszczelego wosku, zwane gromnicami, były ze czcią przechowywane w każdym domu i często zapalane – wówczas, kiedy nadciągały gwałtowne burze, gradowe nawałnice, wybuchały pożary, groziła powódź, a także w chwili odchodzenia bliskich do wieczności. Były one znakiem obecności mocy Chrystusa – symbolem Światłości, w której blasku widziało się wszystko oczyma wiary.

Wprawdzie wilki zagrażające ludzkim sadybom zostały wytrzebione, ale na ich miejsce pojawiły się inne zagrożenia. Dziś trzeba prosić Matkę Bożą Gromniczną, by broniła przed zalewem przemocy i erotyzacji płynących z ekranów telewizyjnych i kolorowych magazynów, przed napastliwością sekt, przed obojętnością na los bliźnich, przed samotnością, przed powiększającą się falą ubóstwa, przed zachłannością, przed bezdomnością i bezrobociem, przed uleganiem nałogom pijaństwa, narkomanii, przed zamazywaniem granic między grzechem a cnotą, przed zamętem sumień.

CZYTAJ DALEJ

Kinszasa: papież spotkał się z duchowieństwem i osobami konsekrowanymi

2023-02-02 18:06

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Franciszek w Kongo i Sudanie

PAP/EPA/CIRO FUSCO

Do służenia ludowi Bożemu jako świadkowie Bożej miłości zachęcił papież kapłanów, diakonów i seminarzystów a także osoby konsekrowane Demokratycznej Republiki Konga. Franciszek spotkał się z nimi w katedrze w Kinszasie. Osobom konsekrowanym złożył życzenia z okazji ich dzisiejszego święta.

Witając papieża w katedrze Matki Bożej Kongijskiej, arcybiskup Kinszasy kard. Fridolin Ambongo zauważył, iż jest to okazja do dziękczynienia, w imieniu całego Kościoła, duchowieństwu i osobom zakonnym, za dzieło ewangelizacji, jakie pełnią oni w tym kraju, często w warunkach trudnych, a nieraz wręcz niebezpiecznych. A przybycie tutaj Ojca Świętego daje szczególny powód do nadziei oraz snucia planów na przyszłość z większym przekonaniem i oddaniem.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję