Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Błogosławiona cząstka

Cała Polska z wielką godnością doczekała się we wrześniu ub. roku beatyfikacji dwóch wielkich postaci: Prymasa Tysiąclecia oraz m. Elżbiety Róży Czackiej.

2022-06-14 11:18

Niedziela szczecińsko-kamieńska 25/2022, str. V

[ TEMATY ]

Prymas Tysiąclecia

Matka Elżbieta Czacka

Juliusz Samborski

Procesji przewodniczył bp Henryk Wejman

Procesji przewodniczył bp Henryk Wejman

Owocem tego wydarzenia było utworzenie w Kobylance pierwszego w Polsce sanktuarium bł. kard. Stefana Wyszyńskiego, a także uroczyste wprowadzenie do bazyliki św. Jana Chrzciciela w Szczecinie jego relikwii. W pierwsze liturgiczne wspomnienie bł. Prymasa Tysiąclecia, w tej jakże ważnej historycznie świątyni, pojawiły się również relikwie bł. m. Elżbiety Róży Czackiej.

Apostołka Niewidomych

Róża Maria Czacka urodziła się 22 października 1876 r. w Białej Cerkwi na Ukrainie jako szóste z siedmiorga dzieci. Z domu rodzinnego wyniosła głęboką wiarę oraz wszechstronne wykształcenie. Od dzieciństwa miała problemy ze wzrokiem, który całkowicie utraciła w wyniku wypadku, w wieku 22 lat. Dzięki żarliwej wierze nie załamała się, ale przyjęła to wydarzenie jako znak osobistego powołania. Postanowiła poświęcić się sprawie ociemniałych, których sytuacja w tamtych czasach była wyjątkowo trudna. Nauczyła się alfabetu Braille’a, wyjechała za granicę, by poznać nowoczesne koncepcje i metody pracy z niewidomymi. W 1908 r. założyła Towarzystwo Opieki nad Ociemniałymi w Królestwie Polskim, a rok później, zdecydowała o przeznaczeniu swojego majątku na pomoc niewidomym. Staraniem Towarzystwa powstały w Warszawie: ochronka, szkoła powszechna, warsztaty, biblioteka brajlowska oraz tzw. patronat, pomagający dorosłym niewidomym i ich rodzinom. W 1922 r. m. Elżbieta rozpoczęła budowę zakładu dla niewidomych w podwarszawskich Laskach. Powstał nowoczesny kompleks, dający wychowankom wykształcenie podstawowe i zawodowe, pozwalające na samodzielne godne życie. Niewidoma matka niewidomych zmarła w opinii świętości 15 maja 1961 r. w Laskach.

Błogosławiona w Szczecinie

Uroczystości wprowadzenia relikwii miały miejsce w sobotę 28 maja. Delegacja parafii z ks. prał. Aleksandrem Ziejewskim na czele w Laskach odebrała relikwie, którą jest cząstka kości błogosławionej. Zostały one procesyjnie wniesione przez członków Rady Parafialnej z jej przewodniczącym Dariuszem Szklarem. Koncelebrowanej Eucharystii przewodniczył bp prof. Henryk Wejman w asyście dziesięciu kapłanów. Bardzo licznie zgromadzili się wierni w tym pielgrzymi z archidiecezji. Powitania duchowego relikwii dokonał ks. prał. Aleksander Ziejewski, niestrudzony kapłan, który swoją niezłomną postawą krzewi najważniejsze wartości religijno – patriotyczne, czego dowodem jest koronowany obraz i duża ilość zgromadzonych w bazylice relikwii. Dostojny Celebrans w Słowie Bożym nawiązał do tych dwóch postaci, najpierw do wspomnienia liturgicznego bł. Prymasa Tysiąclecia. – Człowiek poddający się działaniu łaski uświęcającej oddziałuje nie tylko na świat osób, lecz także na rzeczywistość ziemską. W miarę jak człowiek się uszlachetnia – mówił kardynał – cały świat się odnawia. Oblicze ziemi staje się coraz bardziej ludzkie i coraz bardziej Boże. Odnowiony duchowo człowiek oddziałuje na otoczenie. Jedność z Bogiem staje się bez wątpienia źródłem integracji ludzkiej osobowości i tym samym jego przemieniającego działania w świecie.

Wskazał także na postać bł. m. Róży Czackiej, którą łączyło z prymasem nie tylko ofiarne służenie wszystkim potrzebującym pomocy ale i to, że swoim pokornym i cichym życiem służby dała przykład aktualnego i dziś zawołania: „Przez krzyż do nieba”. Na zakończenie podniosłej Eucharystii dokonano także poświęcenia sztandaru ku czci bł. kard. Stefana Wyszyńskiego.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Czerpać ze Źródła

Niedziela warszawska 30/2021, str. III

[ TEMATY ]

Matka Elżbieta Czacka

Archiwum FSK

Rozważanie i uczesniczenie w eucharystycznych tajemnicach wyzwala łaski, rodzące w duszy świętość – mówiła m. Czacka

Rozważanie i uczesniczenie w eucharystycznych tajemnicach wyzwala łaski, rodzące w duszy świętość – mówiła m. Czacka

„Najważniejszą chwilą w życiu człowieka jest Msza św. i Komunia św.” – powtarzała m. Elżbieta Róża Czacka. Dla założycielki Dzieła Lasek źródłem siły były sakramenty. A czym są one dla nas?

Lato w pełni. Dla niektórych osób czas urlopu to także wakacje od Boga. Jeszcze inni nie wrócili do świątyń po pandemii, chociaż inne relacje – rodzinne, zawodowe czy towarzyskie – odbudowali.

CZYTAJ DALEJ

#KrwiodawstwoŻycia: Jezus przelewa Krew w ogrodzie Oliwnym

2022-07-03 21:00

[ TEMATY ]

#KrwiodawstwoŻycia

Monika Książek

Święty, święty, święty Jahwe Zastępów - oto słowa umieszczone na wspomnianym krzyżu - krzyż na Moście Karola

Święty, święty, święty Jahwe Zastępów - oto słowa umieszczone na wspomnianym krzyżu - krzyż na Moście Karola

Drugie przelanie Krwi Jezusa dokonuje się w warunkach ekstremalnego cierpienia wewnętrznego. W noc między Wielkim Czwartkiem i Wielkim Piątkiem Jezus modli się w ogrodzie Oliwnym.

Z Ewangelii św. Łukasza

Potem wyszedł i udał się, według zwyczaju, na Górę Oliwną: towarzyszyli Mu także uczniowie. Gdy przyszedł na miejsce, rzekł do nich: «Módlcie się, abyście nie ulegli pokusie». A sam oddalił się od nich na odległość jakby rzutu kamieniem, padł na kolana i modlił się tymi słowami: «Ojcze, jeśli chcesz, zabierz ode Mnie ten kielich! Wszakże nie moja wola, lecz Twoja niech się stanie!» Wtedy ukazał Mu się anioł z nieba i pokrzepiał Go. Pogrążony w udręce, jeszcze usilniej się modlił, a Jego pot był jak gęste krople krwi, sączące się na ziemię. Gdy wstał od modlitwy i przyszedł do uczniów, zastał ich śpiących ze smutku. Rzekł do nich: «Czemu śpicie? Wstańcie i módlcie się, abyście nie ulegli pokusie». (Łk 22, 39-46)

CZYTAJ DALEJ

10 kreatywnych propozycji na wakacje dla wierzących

2022-07-04 08:39

[ TEMATY ]

wakacje

Wakacje z Bogiem

Karol Porwich/Niedziela

Weekend w klasztorze o surowej regule? Ewangelizowanie przez autostopowanie? A może rodzinne mierzenie odległości różańcem? Oto 10 propozycji na ciekawe i wartościowe spędzenie wakacji.

1. Spotkajmy się!

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję