Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Dwa wydarzenia

Błogosławiony kard. Stefan Wyszyński połączył młodzież z parafii św. Maksymiliana Marii Kolbego na szczecińskich Pomorzanach.

2022-06-14 11:18

Niedziela szczecińsko-kamieńska 25/2022, str. IV

[ TEMATY ]

relikwie

Prymas Tysiąclecia

sakrament bierzmowania

Archiwum prywatne

Ks. proboszcz Wojciech Musiałek z relikwiami

Ks. proboszcz  Wojciech Musiałek z relikwiami

Prymasie Tysiąclecia wspieraj nas przez wieki. Bogiem Polska silna będzie w Kościele! – z tak uroczystym śpiewem, przyzywającym wstawiennictwa Prymasa Tysiąclecia, wprowadzono i zapoczątkowano kult bł. Stefana Wyszyńskiego.

Katecheza dla młodych

Tego doniosłego aktu dokonał bp Henryk Wejman w czasie Mszy św. celebrowanej 1 czerwca, udzielając również sakramentu bierzmowania ponad czterdziestoosobowej grupie młodzieży. Fakt połączenia tych dwóch wydarzeń wydaje się uzasadniony, ponieważ obecne pokolenie młodych nie zna już postaci Prymasa Tysiąclecia z własnego doświadczenia życia. Uroczystość ta stała się więc swoistą katechezą dla młodych, którzy przyjmując w czasie Eucharystii dary Ducha Świętego, mogli również poznać główne przesłanie i nauczanie bł. Stefana Wyszyńskiego. Biskup Wejman zaznaczył, że obecność relikwii stwarza nową przestrzeń do kierowania wytężonej modlitwy za wstawiennictwem Prymasa Tysiąclecia i umiłowania Matki Najświętszej tak, jak sam tego uczył. Podkreślił także, że Chrystus wymaga od swoich dzieci przede wszystkim świadectwa prawdziwej wiary: słowem, ale także i czynem, a nawet przede wszystkim czynem. Tego wymaga od nas współczesny świat. Taką postawę reprezentował właśnie bł. Stefan Wyszyński. Pasterz wskazywał również, że ta uroczystość nie jest „uroczystym” zakończeniem relacji z Bogiem i Kościołem, jak to często ma miejsce, ale jest dopełnieniem pewnego okresu swojego życia i jednocześnie nowym wyjściem do świata, aby w nim żyć, działać i ewangelizować swoją postawą wszystkich spotykanych w codzienności.

Relikwiarium

Ksiądz proboszcz dziękując za ten ważny duchowo i historycznie dla parafii akt przypomniał, że dla błogosławionego fundamentem stała się nie tylko wiara, chociaż była dla niego główną siłą napędową do działania i życia, ale także ojczyzna – Polska, a co za nią idzie również Kościół w Polsce, dla którego prymas oddał całe kapłańskie posługiwanie, ponosząc tego konsekwencje w postaci bezprawnego uwiezienia. Zachęcił też młodzież, aby obrała go sobie za prawdziwego patrona i przyjaciela ich dorosłego życia. Relikwie błogosławionego od tego wieczoru znajdują się tuż przy ołtarzu na ścianie prezbiterium, po jego prawej stronie, w specjalnie przygotowanym do tego relikwiarium.

Nowe nazewnictwo

Warto przypomnieć, że w 2017 r. Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów (obecnie: Dykasteria ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów) wydała instrukcję, w której zmieniono klasyfikację relikwii. Nie używa się już pewnego rodzaju gradacji na stopień I, II czy III, lecz dokonano podziału na dwa określenia: 1) relikwie wyjątkowe (reliquie insigni) – ciało błogosławionego i świętego lub istotna ich część, a także cała urna z prochami oraz 2) relikwie bardziej potoczne (reliquie non insigni) – małe fragmenty ciał błogosławionych i świętych lub przedmioty, które były w bezpośrednim kontakcie z ich osobą.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Sposób na bierzmowanych

Niedziela kielecka 50/2021, str. VI

[ TEMATY ]

konferencje

sakrament bierzmowania

Arch.

Z młodzieżą spotkał się ks. prał. Andrzej Kaszycki

Z młodzieżą spotkał się ks. prał. Andrzej Kaszycki

Weekendowe rekolekcje w Skorzeszycach dla grupy ponad sześćdziesięciu kandydatów do bierzmowania z parafii św. Jadwigi Królowej w Kielcach okazały się wyjątkowym czasem. Młodzież już pyta o następny wyjazd.

Jako ksiądz i katecheta widzę, że po rekolekcjach inaczej się pracuje z młodymi. Mam przekonanie, że wspólne przebywanie, modlitwa, praca w grupach, doświadczenie wspólnoty, jakie daliśmy młodzieży, wpłynęły na zbudowanie u nich pozytywnego obrazu kapłana i Kościoła, odmiennego od lansowanego w mediach społecznościowych, z którym się stykają – powiedział koordynator rekolekcji i opiekun bierzmowanych ks. dr Paweł Samiczak.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek: nieśmy Ewangelię jako bracia

2022-07-03 12:39

[ TEMATY ]

Franciszek

Vatican Media

Do niesienia Ewangelii innym ludziom w duchu i stylu braterskim zachęcił Ojciec Święty w rozważaniu przed modlitwą „Anioł Pański” w Watykanie w niedzielę 3 lipca.

Papież podkreślił, że we fragmencie Ewangelii czytanym w XIV niedzielę zwykłą roku C (Łk 10, 1-12. 17-20) mowa o tym, że Pan Jezus wysyłał uczniów pod dwóch. Mieli oni przygotować ludzi na przyjęcie Jezusa, a przede wszystkim samo ich życie powinno głosić Ewangelię: ich umiejętność bycia razem, ich wzajemny szacunek, ich brak chęci udowodnienia, że są zdolniejsi od innych, ich zgodne odniesienie do jedynego Mistrza.

CZYTAJ DALEJ

Dania: kilka ofiar śmiertelnych strzelaniny w centrum handlowym w Kopenhadze

2022-07-03 21:13

[ TEMATY ]

Dania

PAP/EPA/Claus Bech

W niedzielnej strzelaninie w centrum handlowym Fields w Kopenhadze zginęło kilka osób - przekazał komendant policji w tym mieście Soren Thomassen . Wcześniej informowano o kilku postrzelonych osobach. Nie podano dokładnej liczby zabitych i rannych.

Thomassen przekazał również, że zatrzymano 22-letniego obywatela Danii podejrzanego o otwarcie ognia do zgromadzonych w centrum handlowym osób.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję