Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Pod opieką Maryi

Funkcję doradcy życia rodzinnego pełnią osoby działające na podstawie misji biskupa diecezjalnego. W swojej posłudze powinni kierować się katolicką wizją osoby, małżeństwa i rodziny.

2022-06-14 11:18

Niedziela szczecińsko-kamieńska 25/2022, str. III

[ TEMATY ]

doradcy życia rodzinnego

Archiwum prywatne

nowe doradczynie zawierzyły życie Pani Fatimskiej

nowe doradczynie zawierzyły życie Pani Fatimskiej

W Archidiecezjalnym Domu Pielgrzyma „Totus Tuus” na os. Słonecznym odbyło się spotkanie doradców życia rodzinnego. Konferencję prowadził ks. dr Przemysław Pokorski, dyr. Wydziału Duszpasterstwa Rodzin. W swoim wystąpieniu odniósł się do dwóch znanych nam modlitw: Zdrowaś Maryjo i Pod Twoją obronę.

Pozdrawiamy Maryję

W prosty i ciekawy sposób nasz duszpasterz omówił istotę i sens Pozdrowienia Anielskiego. W modlitwie tej, w jej pierwszej części, powtarzamy słowa przekazane Maryi przez Anioła. Część druga to wołanie ludzi, którzy stoją w obliczu różnych zagrożeń, tragedii, trwogi śmierci, wojny czy zarazy. Jednocześnie modlitwa ta przygotowuje nas do życia wiecznego. Jej sens odnosi się bezpośrednio do naszego życia. Dotyczy dramatu osoby, czasu i miejsca. Człowiek stawia sobie pytania: dlaczego ja, dlaczego żyję teraz, kiedyś były lepsze czasy, dlaczego żyję tutaj, a nie gdzieś, gdzie byłoby mi lepiej, łatwiej żyć. Modlitwa łączy Niebo z Ziemią, rzeczywistość duchową z rzeczywistością cielesną. Pozdrawiamy Maryję tę wybraną przez Boga na Matkę Bożego Syna i naszą Matkę, a jednocześnie uznając swoją grzeszność, prosimy Ją o wstawiennictwo w naszych potrzebach teraz i w godzinę naszej śmierci. Z takimi problemami jako doradcy rodzinni spotykamy się również w poradniach parafialnych. Odnośnie drugiej modlitwy, to pierwotny jej tekst odwoływał się do Miłosierdzia Maryi – i brzmiał: pod opiekę Twojego Miłosierdzia uciekamy się. Ksiądz Przemysław wskazał na pokorę i siłę, jaką niosą słowa zawarte w tej modlitwie. Zwracamy się do Maryi jako naszej Wybawicielki, Pośredniczki, Obrończyni, Orędowniczki, Mediatorki, Pocieszycielki. Prosimy, aby polecała nas i nasze sprawy Swojemu Synowi, z Nim nas jednała i Jemu nas oddawała.

Wspierają i pomagają

Diecezjalna Doradczyni Życia Rodzinnego przedstawiła konspekty polecone przez Krajowy Ośrodek Duszpasterstwa Rodzin dotyczące problemów małżeństw i rodzin. Materiały te mają służyć do pracy we wspólnotach działających na terenie naszej archidiecezji. Podczas Eucharystii ks. Pokorski w imieniu abp. Andrzeja Dzięgi, wręczył dwóm nowym doradczyniom misje kanoniczne uprawniające do posługi w Parafialnych Poradniach Życia Rodzinnego, w przygotowaniu narzeczonych do odpowiedzialnego rodzicielstwa oraz umacniania świętości życia rodzinnego w Kościele nad Odrą i Bałtykiem, z parafii Miłosierdzia Bożego, dekanat Stargard, oraz z parafii św. Ottona – dekanat Pyrzyce. Dokonały one uroczystego zawierzenia Matce Bożej Fatimskiej swoją działalność na rzecz posługi polskich małżeństw i rodzin, które kończy się modlitwą: Pod Twoją obronę.

Otoczmy wszystkich doradców rodzinnych naszą modlitwą, aby ich służba wydawała dobre owoce, a nasze małżeństwa i rodziny stawały się święte.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W trosce o rodzinę

Niedziela sandomierska 40/2018, str. VIII

[ TEMATY ]

doradcy życia rodzinnego

studium

Marian Kałdon

Spotkanie osób zaangażowanych w duszpasterstwo rodzin

Spotkanie osób zaangażowanych w duszpasterstwo rodzin

W Sandomierzu w połowie września zainaugurowano nowy rok formacji i pracy doradców życia rodzinnego oraz słuchaczy Studium Życia Rodziny. Uczestników spotkania pozdrowił bp Krzysztof Nitkiewicz. Ordynariusz sandomierski podziękował za włączanie się w inicjatywy prorodzinne podejmowane przez diecezję. Mówiąc o potrzebie zgłębiania wiedzy teoretycznej, aby móc nią służyć narzeczonym, małżonkom i dzieciom, Biskup podkreślił, że należy w pierwszej kolejności troszczyć się o własne życie religijne oraz wzorowo wypełniać swoje obowiązki rodzinne. – Tylko żywa wiara, a jednocześnie połączenie zdobytej wiedzy z pozytywnym doświadczeniem życia rodzinnego uczynią was w pełni kompetentnymi doradcami – powiedział Biskup.

CZYTAJ DALEJ

Niezwykły cud uzdrowienia 7-letniego chłopca

2022-07-03 13:34

[ TEMATY ]

Matka Boża

Piotr Drzewiecki

W kolejnym dniu cyklu wakacyjnych (weekendowych) świadectw cudów za wstawiennictwem Matki Bożej, prezentujemy niezwykłą historię wielkiego zaufania do Maryi małego chłopca.

„Dobra Matka Boska da mi zdrowie...”

CZYTAJ DALEJ

Premier: armia nie może być reliktem przeszłości, musi być gwarantem przyszłości

2022-07-03 20:41

[ TEMATY ]

wojsko

Karol Porwich/Niedziela

ZDJĘCIE ILUSTRACYJNE

ZDJĘCIE ILUSTRACYJNE

Armia nie może być reliktem przeszłości, jak było to w przypadku naszych poprzedników, armia musi być gwarantem przyszłości - powiedział w niedzielę premier Mateusz Morawiecki.

Premier Mateusz Morawiecki oraz wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak spotkali się w niedzielę na Poligonie w Orzyszu z żołnierzami wielonarodowej grupy bojowej eFP NATO. Po tym spotkaniu premier Mateusz Morawiecki zapewnił, że Polska buduje "siłę ognia artyleryjskiego w oparciu o nasze własne zasoby, a także zasoby nabywane od naszych sojuszników".

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję