Reklama

Niedziela Lubelska

Pieśń życia

Parafia św. Józefa w Cycowie ma 24-głosowe organy.

Niedziela lubelska 24/2022, str. VIII

[ TEMATY ]

organy

muzyka organowa

Grzegorz Jacek Pelica

Możliwości nowego instrumentu zaprezentował organista Paweł Skakowski

Możliwości nowego instrumentu zaprezentował organista Paweł Skakowski

Zbudowany z 1200 piszczałek, sprowadzony z Niemiec instrument, wypełniający przestrzeń parafialnej świątyni dźwiękiem i elegancką kubaturą, został poświęcony przez abp. Stanisława Budzika w niedzielę 29 maja. Było to swoiste preludium sakramentu bierzmowania ok. 80-osobowej grupy młodzieży.

Podwójna uroczystość

Metropolitę powitali rodzice kandydatów, prosząc o udzielenie młodym sakramentu dojrzałości chrześcijańskiej, poprzez który Duch Święty da im rozeznanie w trudnych sprawach. Zapewnili, że starali się „przygotować ich do dojrzałych wyborów, poczucia odpowiedzialności, okazywania wrażliwości oraz wierności chrześcijańskiej hierarchii wartości”. Proboszcz ks. kan. Zbigniew Szcześniak powiedział: – Oto młodzież, która potrzebuje ognia Ducha Świętego; Tego, który rozpala, i wichru, który nadyma żagle nadziei. Jest On potrzebny we współczesnym świecie, w którym kuleje świadectwo wiary. Potrzeba, aby młodzież dawała piękne świadectwo wiary w Jezusa Chrystusa i przynależności do Kościoła.

Wraz z młodzieżą modlili się darczyńcy, którzy ufundowali instrument, przede wszystkim parafianie cycowscy. Na uroczystość przybyli starostowie powiatu łęczyńskiego Krzysztof Niewiadomski i Michał Pelczarski, wójt Wiesław Pikuła oraz dyrektorzy szkół i instytucji. Możliwości nowego instrumentu zaprezentował organista Paweł Skakowski. Mszy św. koncelebrowanej przewodniczył ksiądz arcybiskup; sprawowali ks. Tadeusz Bodak i proboszcz. Oprawę liturgii przygotowała młodzież pod kierunkiem katechetek, ks. Dariusza Lipskiego i organisty, który poprowadził również chór parafialny.

Kierunek: niebo

Arcybiskup Stanisław Budzik zwrócił się najpierw do młodzieży oczekującej na bierzmowanie. – Przez tajemnicę Wcielenia Jezus Chrystus sprowadził niebo na ziemię, a poprzez Wniebowstąpienie podniósł ziemię do wysokości nieba i wskazał kierunek naszej drogi. Odszedł, ale nas nie opuścił; został z nami w Eucharystii. Odszedł, ale obiecał nam zesłać Ducha Świętego. Dzisiaj to Zesłanie dokona się w tej świątyni. Duch Święty napełni was radością, blaskiem i światłem – powiedział. W homilii metropolita przywołał imperatyw misji chrześcijan. – Idźcie i dajcie świadectwo o Mojej miłości; idźcie i czyńcie wszystkich ludzi Moimi uczniami. Wszyscy powinniśmy być apostołami; starać się o to, aby jak najwięcej ludzi przyciągnąć do Chrystusa i Kościoła, nie zadowalać się jedynie troską o swoje zbawienie – nauczał. – Podczas każdej liturgii spotykamy się z Chrystusem zmartwychwstałym, który idzie z nami po kamienistej drodze życia, odkrywa przed nami sens słowa i w Eucharystii karmi nas Chlebem Życia – powiedział, apelując do wiernych o stałe rozwijanie wiary, umacnianie nadziei i okazywanie miłości. Nawiązując do poświęcenia organów, abp Budzik zwrócił uwagę, że instrument jest pięknie wkomponowany w architekturę kościoła. – To jeden z najwspanialszych instrumentów, jakie wymyślił człowiek. Będzie podnosić wasze serca ku Bogu i uczucia ku niebu; będzie wspierać w modlitwie wspólnotowej – powiedział. – Niech organy podnoszą dusze ku Bogu i jednoczą nas w rodzinie Kościoła oddającego Bogu chwałę. Niech Duch Święty uczyni nasze życie pieśnią nową dla Pana, pieśnią śpiewaną w głębi serc ku chwale Boga Ojca, który posłał na świat swojego Syna i Ducha Świętego. Śpiewajmy tę pieśń nie tylko głosem, ale i sercem, i życiem! – życzył pasterz.

2022-06-07 12:34

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Przewodniczący KEP: Celem muzyki organowej jest chwała Boża i uświęcenie wiernych

[ TEMATY ]

organy

organiści

Magdalena Pijewska/Niedziela

Podstawowym celem muzyki organowej jest chwała Boża, budowanie wspólnoty wierzących oraz uświęcenie wiernych - mówił przewodniczący Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki podczas wręczenia nagrody "Srebrna Piszczałka" ks. prof. Kazimierzowi Szymonikowi. Uroczystość odbyła się 3 lipca w archikatedrze warszawskiej, na rozpoczęcie XXIX Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej "Organy Archikatedry".

Przewodniczący Episkopatu w krótkim słowie wygłoszonym po wręczeniu nagrody "Srebrna Piszczałka" podkreślił, że muzyka organowa stanowi integralną część liturgii. Przywołał m.in. fragment Konstytucji o Liturgii Świętej Soboru Watykańskiego II oraz Instrukcji o muzyce kościelnej zatwierdzonej na 377. Zebraniu Plenarnym Konferencji Episkopatu Polski w 2017 roku. Zacytował też słowa świętych na temat muzyki, o tym, że jest ona "wyrazem tęsknoty za rajem", jak określiła ją Hildegarda von Bingen czy jak napisał św. Jan Paweł II "głosem serca, który wzbudza ideały piękna, pragnienie doskonałej i nie zakłóconej ludzkimi pasjami harmonii".

CZYTAJ DALEJ

W Berlinie odbyło się spotkanie Fundacji Maksymiliana Kolbego i Dzieła Maksymiliana Kolbego

2022-11-25 18:09

[ TEMATY ]

o. Maksymilian Kolbe

Berlin

Mat.prasowy

W piątek zakończyło się w Berlinie dwudniowe spotkanie Fundacji Maksymiliana Kolbego (Maximilian-Kolbe-Stiftung) i Dzieła Maksymiliana Kolbego (Maximilian-Kolbe-Werk). Zastępca sekretarza generalnego KEP ks. dr Jarosław Mrówczyński poinformował, że poświęcone było bieżącym pracom obu organizacji.

W komunikacie przekazanym w piątek PAP przez biuro prasowe Episkopatu poinformowano, że w 24-25 listopada w Berlinie odbyło się coroczne spotkanie Fundacji Maksymiliana Kolbego i Dzieła Maksymiliana Kolbego, które zajmuje się pomocą byłym więźniom niemieckich obozów koncentracyjnych.

CZYTAJ DALEJ

Siostry Nazaretanki wspominają założycielkę swojego Zgromadzenia

2022-11-26 12:05

[ TEMATY ]

nazaretanki

Zgromadzenia Sióstr Nazaretanek

Na 25 listopada przypada liturgiczne wspomnienie Franciszki Siedliskiej (błogosławionej Marii od Pana Jezusa Dobrego Pasterza) , założycielki Zgromadzenia Sióstr Nazaretanek, także patronki wielu instytucji prowadzonych przez Zakon. (szkoły, przedszkola, świetlice). 2022 rok to także 180 lat od narodzin Franciszki Siedliskiej i 120 od śmierci. Oba zdarzenia przypadały na listopad.

W związku z tym ważnym dla Zgromadzenia Sióstr Nazaretanek dniem w oficjalnych social mediach zgromadzenia pojawiły się specjalne życzenia od Siostry Przełożonej Prowincjalnej Zgromadzenia Sióstr Nazaretanek, Prowincji Warszawskiej Wiesławy Hyzińskiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję