Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Będzie służyć kolejnym pokoleniom

Gromadziłem eksponaty już od 2009 r., by stworzyć z nich profesjonalne muzeum i to na dobrym poziomie – powiedział ks. kan. Andrzej Stopyra podczas otwarcia Centrum Dziedzictwa Archidiecezji Lwowskiej w podziemiach lubaczowskiej konkatedry.

Niedziela zamojsko-lubaczowska 22/2022, str. VI

[ TEMATY ]

muzeum

Adam Łazar

Wystawa dotycząca bp. Mariana Rechowicza

Wystawa dotycząca bp. Mariana Rechowicza

Lubaczów należał do archidiecezji lwowskiej od 1787 r. do 16 stycznia 1991 r. Od 15 sierpnia 1946 r. był stolicą, tej jej części, która po II wojnie światowej pozostała przy Polsce. Było to zaledwie 1810 km2, a na nich 21 parafii. Ta najmniejsza archidiecezja w Polsce zapewniła ciągłość istnienia Kościoła lwowskiego, kontynuowała jego chlebną historię i tradycję. Z myślą o ocaleniu od zapomnienia powstało Centrum Dziedzictwa Archidiecezji Lwowskiej z siedzibą w Lubaczowie. – Od przyjścia do Lubaczowa szukałem możliwości, aby stworzyć przy parafii muzeum, w którym mieściłyby się pamiątki związane z dziejami parafii, a szczególnie archidiecezji w Lubaczowie. Gromadziłem eksponaty już od 2009 r., by stworzyć z nich profesjonalne muzeum i to na dobrym poziomie. Dwa lata temu złożyłem wniosek do ministerstwa kultury o wsparcie tego przedsięwzięcia. W 2021 r. parafia konkatedralna otrzymała dofinansowanie. Zbiory, które parafia posiadała, gdyż jej kościół był prokatedrą, z woli kard. Mariana Jaworskiego, po jego śmierci, zostały nam przekazane i stanowią podstawę powstałego Centrum Dziedzictwa Archidiecezji Lwowskiej z siedzibą w Lubaczowie – wyjaśnił ks. kan. Andrzej Stopyra.

Świadkowie historii

Po II wojnie światowej, w wyniku ustanowienia nowej granicy Polski, Polacy zostali zmuszeni do opuszczenia rodzinnych stron i wyjazdu do „nowej Polski”, w różne jej części. Zabrali ze sobą cenne pamiątki ze swoich kościołów. Administratorzy apostolscy archidiecezji lwowskiej z siedzibą w Lubaczowie, a zwłaszcza bp Jan Nowicki i bp Marian Rechowicz, zwrócili się z prośbą o ich zwrot do archidiecezji. Trafiły do Lubaczowa. Niektóre obrazy przywrócone zostały do kultu, większość trafiło jako pamiątki do muzeum konkatedralnego.

Zebrane dziedzictwo

– Ważny dziś dzień dla Lubaczowa. Odsłaniamy piękną ekspozycję poświęconą wielkim postaciom, którzy spoczywają w krypcie tej konkatedry, jakimi byli i są: kard. Władysław Rubin, bp Jan Nowicki i bp Marian Rechowicz oraz tym, którzy spoczywają w innych miejscach, jak abp Eugeniusz Baziak w Krakowie – w katedrze na Wawelu, czy kard. Marian Jaworski w sanktuarium Maryjnym w Kalwarii Zebrzydowskiej. W naszej pamięci pozostali także wspaniali kapłani z rodowodem lwowskim, pracujący na ziemi lubaczowskiej i w archidiecezji w Lubaczowie. To wielkie historyczne dziedzictwo tu zebrane i pokazane będzie służyć przede wszystkim edukacji młodych ludzi. Mamy obowiązek mówienia naszym dzieciom i wnukom o wierze i kulturze ich przodków –mówiła poseł na Sejm RP Teresa Pamuła.

– Powstałe Centrum Dziedzictwa Archidiecezji Lwowskiej z siedzibą w Lubaczowie w przyszłości stanowić będzie ważny element składowy projektu pod nazwą „Portal Muzeum Dziedzictwa Kresów Dawnej Rzeczypospolitej realizowany przez Departamentem Kultury i Ochrony Dziedzictwa Narodowego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego”. Założeniem tego projektu jest cyfrowe udostępnienie informacji publicznych dotyczących dziedzictwa Kresów Dawnej Rzeczpospolitej, w oparciu o rozproszone zbiory zgromadzone w wielu instytucjach i zbiorach prywatnych, w które włączone zostaną także zasoby lubaczowskiej parafii. Dzięki temu wdrożony zostanie nowy program kulturowo-edukacyjny, który udostępni potencjał tego dziedzictwa – poinformował marszałek woj. podkarpackiego Władysław Ortyl. Miłym akcentem otwarcia Centrum Dziedzictwa był występ zdolnego, młodego akordeonisty Stanisława Barana z Kijowa, który obecnie z rodzicami mieszka w Lubaczowie.

2022-05-24 12:51

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

21 kwietnia 2018 r. Muzeum Częstochowskie zaprasza na Dzień Wolnej Sztuki!

„Według badań goście muzeów statystycznie spędzają przed każdym dziełem sztuki osiem sekund. Dzieje się tak dlatego, że wchodząc do muzeum, czujemy się zmuszeni do obejrzenia wszystkich dzieł, które się w nim znajdują. Efekt jest taki, że bezrefleksyjnie i kompulsywnie przebiegamy dziesiątki sal muzealnych, po czym jesteśmy zmęczeni i źli. Co gorsza, kompletnie nie pamiętamy i nie rozumiemy tego, co właśnie obejrzeliśmy. Lekarstwem na tego typu bierne i męczące zwiedzanie jest Slow Art- ruch Wolnej, a raczej Powolnej Sztuki” – piszą organizatorzy ogólnopolskiej akcji .

Akcja jest organizowana w Polsce od 2011 r.

CZYTAJ DALEJ

Na dyskotekę w Adwencie?

Niedziela warszawska 49/2005

Graziako/Niedziela

„Koleżanka zaprosiła mnie na osiemnastkę do modnego klubu. Impreza odbędzie się w Adwencie. Wiem, że będą tańce przy głośnej muzyce. Bardzo chciałabym pójść, ale nie wiem, czy mogę. W końcu Kościół nakazuje w okresach pokuty powstrzymywać się od udziału w zabawach”.
Martyna z Piastowa

CZYTAJ DALEJ

Francja: rekoronacja figury Matki Bożej z Fourvière – patronki Lyonu

2022-12-03 21:58

[ TEMATY ]

Francja

koronacja

MickaëlG, CC BY-SA 3.0/Wikimedia Commons

Rekoronacja figury Matki Bożej z Fourvière – patronki Lyonu odbyła się 1 grudnia w tym francuskim mieście. Przewodniczył jej w bazylice Notre-Dame de Fourvière nuncjusz apostolski we Francji abp Celestino Migliore w obecności prymasa Galii Oliviera de Germay.

Poprzednia korona została skradziona w 2017 roku i nigdy jej nie odnaleziono. Liońscy katolicy postanowili więc zamówić nową u słynnego jubilera pochodzenia gruzińskiego Goudjiego. – Chciałem stworzyć koronę z XXI wieku, a nie kopię poprzedniej – wyjaśnił artysta, który jest autorem m.in. mieczy dla członków Akademii Francuskiej oraz przedmiotów ze złota, srebra i kamieni, które prezydenci Francji ofiarują zagranicznym głowom państw.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję