Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Szczecin pod płaszczem Maryi

Szczecin – stolica i największe miasto województwa zachodniopomorskiego, przywrócone Polsce po zakończeniu II wojny światowej jako część Ziem Odzyskanych, siedziba metropolii szczecińsko-kamieńskiej.

2022-04-26 11:38

Niedziela szczecińsko-kamieńska 18/2022, str. V

[ TEMATY ]

Matka Boża Fatimska

Adam Szewczyk

Figura w Sanktuarium Dzieci Fatimskich

Figura w Sanktuarium Dzieci Fatimskich

W ramach odradzającej się po II wojnie światowej polskiej państwowości na Pomorzu Zachodnim, istotną rolę w tym jakże złożonym procesie odgrywał Kościół. Przybywający do Szczecina początkowo gromadzili się wokół reaktywowanych parafii, by z czasem podejmować trud tworzenia nowych. Obecnie, 50 lat od momentu powstania archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej, samą szczecińską jej część tworzy siedem dekanatów.

Miasto ufa Maryi

Choć Szczecin nie wyróżnia się szczególnie na religijnej mapie Polski, nie można mu odebrać determinacji w krzewieniu kultu Bożego. Także za pośrednictwem Najświętszej Maryi Panny, której poświęcono wiele parafii i sanktuariów w diecezji, jak i jej stolicy.

Reklama

Do najstarszych w Szczecinie należą parafie: Matki Bożej Różańcowej na Gumieńcach; Matki Bożej Ostrobramskiej i Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Żelechowej; Wniebowzięcia NMP w Dąbiu czy Niepokalanego Serca NMP w Stołczynie. Z czasem powstawały kolejne: Matki Bożej Jasnogórskiej na Pomorzanach, Matki Bożej Bolesnej na Osowie, Niepokalanego Poczęcia NMP w Żydowcach, Nawiedzenia NMP w Dąbiu, NMP Matki Kościoła na Bezrzeczu. Rozpoznawalnym zarówno nad Odrą i Bałtykiem, jak i w Polsce miejscem oddawania czci Najświętszej Maryi Pannie, jest Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej przy parafii Niepokalanego Serca NMP na os. Słonecznym oraz Sanktuarium Dzieci Fatimskich przy parafii św. Tomasza Apostoła na os. Kasztanowym.

U stóp Pani Fatimskiej

Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej wzniesione w latach 1987-88 stanowiło wotum za uratowanie życia Jana Pawła II po zamachu z 13 maja 1981 r. Pielgrzymi od lat gromadzą się w tym miejscu na modlitwie u stóp Maryi. Klęcząc przed figurą Matki Bożej Fatimskiej, poświęconą przez Jana Pawła II w Rzymie w listopadzie 1985 r., zanoszą swe prośby, intencje, podziękowania, radości, lęki czy obawy. Figurę w uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki, 1 stycznia 1986 r., intronizował bp Kazimierz Majdański. Rok później, 11 czerwca 1987 r., Ojciec Święty Jan Paweł II na Jasnych Błoniach w Szczecinie, w trakcie III pielgrzymki do Polski, dokonał pierwszej w Polsce koronacji figury fatimskiej. To wielkie wydarzenie głęboko zapadło w sercach wiernych całej diecezji dzięki trwającej ponad rok peregrynacji figury, którą zakończono w uroczystość Wniebowzięcia NMP, 15 sierpnia 1988 r. Od tej pory Pani Fatimska trafiła na tron w swoim nowo poświęconym sanktuarium na os. Słonecznym.

Z dziećmi przed Maryją

Sanktuarium Dzieci Fatimskich na os. Kasztanowym ustanowiono w październiku 2014 r. przy parafii św. Tomasza Apostoła, erygowanej w 1998 r. Do dziś ma status jedynego na świecie. Mieszkańcy oraz pielgrzymi, ufając we wstawiennictwo Maryi i Świętych Pastuszków z Fatimy, modlą się w tym miejscu w różnych intencjach – osobistych, rodzinnych, zdrowia, także o pokój i nawrócenie dla świata. Za sprawą figury sprowadzonej z Fatimy w 2005 r. modlący poczuć się mogą jak niegdyś dzieci klęczące u stóp Bożej Matki. W 2009 r. abp Andrzej Dzięga dokonał koronacji figury, a bp Grzegorz Kaszak nałożył na dłonie Maryi złoty różaniec. Korona i różaniec zostały wcześniej poświęcone w Rzymie przez papieża Benedykta XVI.

Pod matczynym płaszczem

Od maja do października, każdego 13. dnia miesiąca w obydwu sanktuariach odbywają się nabożeństwa fatimskie ku czci NMP. Maryja nieustannie gromadzi przy sobie swoje dzieci i otula je swym matczynym płaszczem. A one na kolanach przy Niej trwając i w Nią ufnie wpatrzone, wypraszają na różańcu łaskę silnej wiary dla siebie, swoich rodzin, Polski, Europy i świata.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Diecezja zielonogórsko-gorzowska: peregrynacja figury Matki Bożej Fatimskiej

[ TEMATY ]

peregrynacja

Matka Boża Fatimska

Graziako/Niedziela

Przez miesiąc, od 8 września diecezję zielonogórsko-gorzowską, nawiedzi figura Matki Bożej Fatimskiej. Towarzyszyć jej będzie międzynarodowa ekipa misjonarzy. Figura przywieziona zostanie do wybranych parafii diecezji, a ostatniego dnia peregrynacji nawiedzi sanktuarium Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej w Rokitnie.

Pielgrzymująca figura jest jedną z sześciu, które 11 stycznia tego roku pobłogosławił papież Franciszek i posłał je na sześć kontynentów z okazji 100-lecia objawień fatimskich. Jubileuszową peregrynację prowadzi Międzynarodowe Przymierze Świętej Rodziny (The Alliance of the Holy Family International – AHFI) z pomocą organizacji Human Life International, promującej ochronę życia ludzkiego od poczęcia do naturalnej śmierci.

CZYTAJ DALEJ

#TrzymajSięMaryi: Opiekunka Boga. A jak Bogu jest pod twoją opieką?

2022-05-22 21:00

[ TEMATY ]

Maryja

Rozważania majowe

#TrzymajSięMaryi

Ks. Michał Lubowicki

Adobe.Stock

Postójmy z Maryją przy garnkach, popatrzmy, jak rozwiesza pranie, zmywa podłogę – w domu, do którego Jezus wrócił z Nią i Józefem, „i był im poddany”. Niech ten obraz się w nas „rozrośnie” i wyda owoce.

Potem poszedł z nimi i wrócił do Nazaretu; i był im poddany. A Matka Jego chowała wiernie wszystkie te sprawy w swym sercu. Jezus zaś czynił postępy w mądrości, w latach i w łasce u Boga i u ludzi. Łk 2,51-52

CZYTAJ DALEJ

Ukraina/ Władze: w Mariupolu w piwnicy bloku znaleziono ponad 200 zwłok

2022-05-24 09:49

[ TEMATY ]

Ukraina

PAP/EPA/ALESSANDRO GUERRA

W piwnicy jednego z zawalonych bloków w Mariupolu na południowym wschodzie Ukrainy znaleziono ponad 200 zwłok w zaawansowanym stanie rozkładu - poinformował we wtorek doradca mera tego okupowanego przez Rosjan miasta Petro Andriuszczenko.

"Podczas rozbiórki gruzów bloku (...) w piwnicy znaleziono ponad 200 ciał zabitych pod gruzami będących w zaawansowanym stanie rozkładu" - napisał Andriuszczenko w komunikatorze Telegram.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję