Reklama

Niedziela Małopolska

Przypomnieć wiejskiego wikarego

Mamy bardzo zdolnych seniorów – powiedział bezpośrednio po premierze Wikarego z Niegowici ks. dr hab. Jan Dziedzic, prof. UPJPII.

Niedziela małopolska 15/2022, str. III

[ TEMATY ]

spektakl

MFS/Niedziela

Twórcy i organizatorzy spektaklu po udanej premierze

Twórcy i organizatorzy spektaklu po udanej premierze

Po raz pierwszy twórcy – słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku (UTW) z UPJPII w Krakowie zaprezentowali spektakl w sobotę 26 marca na scenie Krakowskiej Opery Kameralnej (przy ul. Miodowej 15) przed licznie zebranymi widzami.

Naśladują patrona

Witając zaproszonych gości, ks. prof. Jan Dziedzic – kierownik ds. UTW, przypomniał historię przyszłego papieża, jego pobyt na pierwszej parafii i podkreślił: – Ksiądz Karol Wojtyła potrafił nawet w Niegowici, w tej małej wiosce stworzyć grupę, która mogła wystawiać sztuki. My naśladujemy naszego patrona – na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II też mamy teatr. Dodał, że spektakl został zrealizowany ze środków UE, pozyskanych w ramach grantu „Aktywny senior z przyszłością”.

Z kolei dr Inka Dowlasz, autorka scenariusza i reżyser spektaklu, powiedziała: – Pragniemy przybliżyć publiczności ten piękny początek długiej drogi św. Jana Pawła II. I wspominała: – Pracę nad spektaklem zaczęliśmy w Roku Świętego Jana Pawła II na uczelni Jana Pawła II. To miał być nasz skromny wkład w obchody tego roku. Przyznała, że z powodu pandemii przygotowania do wystawienia Wikarego z Niegowici były wielokrotnie przerywane i trwały ponad dwa lata.

W ramach spektaklu aktorzy przywołali m.in. wspomnienia parafian z Niegowici o skromnym wikarym, który modlitwą, pracą i wielką życzliwością pozyskiwał sympatię i zaufanie mieszkańców wioski. A zagrali ich, bardzo przekonująco, uczestnicy warsztatów „Życie jest teatrem”. Gościnnie wystąpił, jako młody kapłan, Mateusz Figiel. Dopełnieniem spektaklu były zdjęcia przenoszące widzów do Niegowici oraz muzyka wprowadzająca w nastrój zadumy i refleksji. Zaśpiewana w scenie finałowej Barka połączyła twórców i widzów, przywołując atmosferę sprzed lat.

Pokonują obawy i bariery

Spektakl nagrodzono zasłużonymi brawami, a twórcy, jak przystało na premierę, zostali obdarowani kwiatami. – Jestem pod wielkim wrażeniem gry aktorów, ale też całości widowiska – wyznał ks. prof. Jan Dziedzic. Pogratulował twórcom i podziękował wszystkim zaangażowanym w realizację projektu.

Reklama

– W scenariuszu wykorzystałam wczesne wiersze Karola Wojtyły oraz wypowiedzi – wspomnienia zwykłych ludzi – powiedziała po spektaklu, w rozmowie z Niedzielą, dr Inka Dowlasz i dodała: – Chciałam, żeby aktorzy mogli się zidentyfikować z tym materiałem. Pomyślałam, że to będzie właściwe przypomnienie takiego wiejskiego i jakże ludzkiego wikarego.

Na pytanie, jaką rolę odgrywa tworzenie spektaklu w życiu seniorów, ks. prof. Jan Dziedzic wyjaśnia: – Teatr jest potrzebny do indywidualnego rozwoju. Jak wiemy, człowiek pracuje nad sobą całe życie, także w okresie senioralnym. Myślę, że teatr jako hobby stwarza m.in. możliwość realizacji pasji, ale też pokonania własnych obaw, barier.

– Dzięki temu senior jest w grupie – dodaje dr Inka Dowlasz i przekonuje: – Ponadto zabawa w teatr to konkretne wymagania, konieczność przyswojenia nowych umiejętności. Na pewno teatr ćwiczy umysł; opanowanie wybranego fragmentu tekstu to jest naprawdę wysiłek. A tu dochodzi jeszcze zsynchronizowanie wszystkiego, pamiętanie; kto po kim mówi, kiedy ma zagrać, jak się zachować na scenie. To wspaniałe ćwiczenia dla mózgu, który się uelastycznia, znakomita forma aktywności wpływająca pozytywnie na seniorów.

2022-04-05 13:24

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Komunikat Akcji Katolickiej w Polsce w sprawie spektaklu „Klątwa”

"Jeśli nie potrafisz tego dokonać, aby w jakiejś sprawie zwyciężyło dobro, czyń przynajmniej wysiłki, aby wpływ zła jak najbardziej osłabić". (Św. Tomasz More)

W minioną sobotę wystawiono w Teatrze Powszechnym spektakl „Klątwa” w reżyserii Olivera Frljića. W trakcie przedstawienia dokonano licznych aktów profanacji chrześcijańskich symboli religijnych oraz dopuszczono się świadomego znieważenia osoby Św. Jana Pawła II i flagi Watykanu. Każdy z wymienionych aspektów jest szczególnie bolesnym dla wielu Polaków. Ponadto nie może być publicznego przyzwolenia na nawoływanie do nienawiści i deprecjonowania ludzkiego życia. Przedstawienie jest niczym innym, jak jawną, przemyślaną i zamierzoną prowokacją o wyraźnych znamionach „mowy nienawiści”. Zarówno reżyser, jak i aktorzy przekroczyli granicę zdrowego rozsądku.

CZYTAJ DALEJ

Bachledówka: górale pożegnali ojca Stanisława Jarosza, paulina, Krajowego Moderatora Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego

2022-11-23 17:51

[ TEMATY ]

abp Wacław Depo

pogrzeb

bp Jan Wątroba

paulin

Zakon Paulinów - Zakon Świętego Pawła Pierwszego Pustelnika - OSPPE/facebook

Pod przewodnictwem abpa Wacława Depo i bpa Jana Wątroby na Bachledówce koło Zakopanego 23 listopada odbyły się uroczystości pogrzebowe ojca Stanisława Jarosza, znanego paulina, Krajowego Moderatora Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego. Zmarły miał 69 lat, kapłanem był przez 43 lata.

Uroczystości pogrzebowe odbyły się w sanktuarium na Bachledówce w parafii w Czerwiennem niedaleko Zakopanego. Przewodniczył im metropolita częstochowski abp Wacław Depo i bp Jan Wątroba, ordynariusz diecezji rzeszowskiej, wcześniej bp pomocniczy w Częstochowie. - Nasze drogi z ojcem Stanisławem ciągle się przenikały, współpracowaliśmy na wielu polach. Świadczył swoim życiem o Bogu, umacniał w powołaniu wielu kapłanów, pomagał duchowo świeckim. A do tego ciągle był człowiekiem uśmiechniętym i radosnym - mówił bp Wątroba.

CZYTAJ DALEJ

Policja apeluje: nie wchodźmy na lód

2022-11-26 08:32

[ TEMATY ]

ostrzeżenie

pixabay.com

Nie wchodźmy na zamarznięte zbiorniki wodne. Z brzegu nie widać, gdzie jest bezpiecznie, a gdzie lód jest cienki i może się pod nami załamać - podkreśla mł. asp. Aleksandra Wasiak z Komisariatu Rzecznego Policji w Warszawie.

Mł. asp. Wasiak przypomniała w rozmowie z PAP, że grubość lodu może być różna w zależności od zbiornika wodnego, prądów, a także roślinności na dnie. "Kiedy stoimy na brzegu, nie widzimy takich rzeczy, więc nie jesteśmy w stanie stwierdzić, które miejsce jest bezpieczne, a które nie" - zauważyła.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję